Ahh Şu İmam Hatipler!

  
                   
Kendimi bildim bileli şu İmam-Hatipler bu ülkenin gündeminden ne yazıkki hiç inmedi, indirilmedi.
İlk okulu nihayet bitirmiş ve ortaokula başlayacaktım.Ben ortaokula gitmek istediğimde babamla çatıştık. Babam "ben babayım benim dediğim olacak ve sen kur'an kursuna gideceksin" dedi ve kestirip attı. O dönemde Rize'nin Alipaşa köyünde babamla birlikte kalıyordum. Annem ve diğer kardeşlerim köyde dedemin yanındalardı. Babam imam-hatip olduğu içinde gurbette ben onunla birlikte kalıyor ve orada okula gidiyordum.
Babamın görev yaptığı camide zaman zaman  ezan ve namazlardan sonrada aşir-i şerif (Namazlardan sonra okunan kuran sureleri) okurdum. sesim de  övünmek gibi olmasın ama iyi sayılırdı hani. Okulda veda gecesinde sahne almış ve "Hey gidi koca dünya gam yükümüsün, söyle söyle fani dünya dert küpümüsün" tüküsü ile, "mavi yelek mor düğme" adlı parçaları okumuştum.
Babamın kur'an kursu ısrarını bir türlü aşamıyordum. Bir gün kolumdan tutup Tophane camiine götürdü ve kur'an kursunu gezdirdi bana ve " beğendin dimi, buraya vereyim seni" dedi. bende aksine hiç sevmemiş ve hatta ürkmüştüm bile, yılların eskittiği o kur'an kursu'nda falakaları merdiven altında görmüştüm. Bir işkencehaneye benziyordu orası ve ben orada olamazdım. Babama," olmaz ben burada okumam, kur'an kursuna gitmem verirsen de tuvaletin penceresinden kaçarım ve senin çocuğunda olmam" dedim. çok ciddi ve kararlıydım ama babamda benden ciddi gözüküyordu. babamı bilirim, bana o kötülüğü yapmazdı ama belli mi olurdu. Tam o sırada İmam Hatiplerin kapalı olan ortakısımları açılıverdi. Biryerlerden duymuş ve sevinmiştim!
Babama," İmam hatip okulu'nun orta kısmı açılıyor bu sene bari oaraya ver beni" dedim ama o Nuh dedi peygamber demedi.Kararlıydı. Ramazan ayıydı ve teravih namazı kılınacakti, düşündüm ve köy muhtarına bu konuyu açıp, babamı imam hatip konusunda ikna etmelerini istedim. Namazdan sonra muhtar ve 60 kadar cemaat, babamı ikna etmek için adeta 2 saat ter döktüler ve  aslında ortaokula gitmek istediğim halde imam hatip okulu'na kayıt olmamı sağladılar.
 Derken benim İmam Hatip maceram orada başladı. ilk yıl babamla birlikteydim ama babamın tayini Trabzon'a çıkınca ben ikinci sınıfı paralı yatılı olarak okudum. Ardından Tekirdağ, Trabzon, Terme, Ankara,Samsun ve İstanbul Draman İmam Hatip derken bu okulu bir türlü bitiremedim ve ardından da gece lisesine devam ederek Fatih lisesi'nden mezun oldum. Her halde, İmam Hatipliliğin ne olduğunu benim kadar bilen az mezun vardır o okullardan. Hiç kimseden çekmedim İmam hatiplerden çektiğim kadar, hele meslek dersleri ve hele Arapçacılarından..Off offfff offf. Anlatmakla bitiremem ki!
Sanki İmam Hatipler, hint kumaşı da mübarek okullar üzerinden bu ülkede mangalda kül bırakmıyor kelli felli adam sayılanlar..Yazık be yazık.İmam Hatiplilik, keşke piçleştirilmesede o okullardan bu ülke çok daha fazla yararlanabilse ama ne gezer. Bir aklı evvel, bir kuyuya taş atmış 40 aklıevvel onunla uğraşıyor ve ülkede gereksiz kaos ortamı yaratılıyor, ayıp olan budur. Ayıp olan, İmam hatipliliğe tahammülsüzlüktür. Bende severek gitmedim ve zatende bitiremedim ama  yiğidi öldürürken bari hakkı verilse? O bile çok görülüyor ona üzülüyor ve gereksiz tartışmalara üzülüyorum. Ülkem adına üzülüyorum, insanlık adına üzülüyorum, liseliler adına üzülüyorum.
Aynı soruların sorulduğu bir sınava giren liseliler arasında neden alınan puanlara bakılarak, başarılı olanlara hakları verilmiyor?
Meslek liseleri müfredatından mı hazırlanıyor bu Üniversite sınavı soruları? Bu soruların sorulduğu aynı sınavda, İmam Hatipliler veya meslek liseliler, kopyamı çekipte düz liselileri geçiyor da, kat sayı mat sayı ile sınır konuluyor bu çocuklara?Ne lisesi olursa olsun adı, aynı sınava giripte bu sınavdaki soruları o çocuklar cevaplaıyorlarda başarılı oluyorlarsa bundan kime ne, neden onların başarılı olmaları birilerine batıyor neden?Bu ülkede başarılı olunmaya neden itiraz var? Neden çekemiyorlar başarılı olmayı neden?İnsanların özgürce eğitim ve öğrenim haklarının neden önü kesiliyor? Neden?
Bu konuda kitaplar yazarım ama gerek yok, ne çektiğimi bir ben bir de allah bilir ama yazık olmasın bu ülke çocuklarına diye bukadarla yetineceğim. Kalın sağlıcakla.12.5.2004

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.