,

Egoist İsrailliler!

Dünya Liseler Hentbol Şampiyonası için Trabzon’a gelen 24 ülke sporcuları için Kültür Şöleni sırasın da oluşturulan “Dostluk Anısı Tuvali”, Liseli İsrailli Hentbolcuların egoistliklerinin kurbanı oldu. Öyle ki, İsrailli hentbolcu liseliler, Tuvale sadece devletlerinin adını yazmak ve 3 kez bayraklarını yapmakla yetinmeyip 11 kez de bayraklarında yer alan yıldızı yapmaya kalkınca görevlilerden fırça yedikten sonra tuvalin başından ayrıldılar

Egoist İsrailliler!


Mahir BAYTÜRK /Trabzon


 Dünya Liseler Hentbol Şampiyonası (ISF Handball 2014 World Schools Championship Trabzon/Türkiye) için Trabzon’a gelen 24 ülke sporcuları için Kültür Şöleni sırasın da oluşturulan “Dostluk  Anısı Tuvali”, Liseli İsrailli Hentbolcuların egoistliklerinin kurbanı oldu.

İsrailli liseli  Öyle ki, İsrailli hentbolcu liseliler, Tuvale sadece devletlerinin adını yazmak ve 3 kez bayraklarını yapmakla yetinmeyip 11 kez de bayraklarında yer alan yıldızı yapmaya kalkınca görevlilerden fırça yedikten sonra tuvalin başından ayrıldılar. Macaristan, Avusturya, Fransa, Almanya, Slovakya, İsveç, Makedonya, Ermenistan, Brezilya,  Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovena, Türkiye,  İran, Sırbistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Hollanda, Belçika, Yunanistan, Bulgaristan, Lüksenburg, Romanya ve Hırvatistan’lı  Hentbolcu liseliler, tuvale ülkelerinin simgeleri ile anı bıraktı.
Trabzon’da 20-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünya Liseler Hentbol Şampiyonası’nda maçlar dışında sosyal ve kültürel etkinlikler de sergilendi. 24 ülkeden 22 bayan ve 22 erkek takım olmak üzere 44 hentbol takımı oyuncuları,  26 Haziran’da KTÜ Kongre ve Koru Tesisleri’ndeki Kültür şöleni sırasında İsrailli liseli hentbolcular, ortaya konan dostluk tuvalinde fazla yer işgal etmeye kalkıp, adeta tatminsizliklerini sergileyerek egoist tavırlar ortaya koydu. Kişi başına 33 bin dolarlık Milli gelir elde edebilen İsrail’in şımarık genç liselileri, 24 ülke sporcuları için alana konan tuval için istenen hatıra bir iki işlem yerine nerdeyse tüm tuvali işgal etmeye kalktı.  Devletlerinin adını bir kaç kez yazıp, üç kez bayrak ve 11 kez de bayraklarındaki yıldızı yapan İsrailli liseliler,  hem görevlilerden azar işitti ve hem de yaptıkları fazlalık şekiller tuvalden temizlendi. İsrailli Liseli hentbolcuların bu çirkin tavrı yüzünden birçok ülke sporcusu da bırakın tuvale dostluk anısı bırakmayı el bile sürmezken boyalarla kollarını, yüzlerini boyamayı tercih etti. Tuvale en çok ilgi gösterenlerse Brezilyalı ve Çek cumhuriyetli liseliler oldu.


egoist israilliler
Türkiye Okul Sporları Federasyonu Organizasyon Komitesi üyeleri, tüm ülke sporcularına Akrilik boya ve fırçalar vererek, Kültür şöleni alanındaki tuval de Macaristan, Avusturya, Fransa, Almanya, Slovakya, İsveç, Makedonya, Ermenistan, Brezilya,  Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovena, Türkiye, İsrail, İran, Sırbistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Hollanda, Belçika, Yunanistan, Bulgaristan, Lüksenburg, Romanya ve Hırvatistan sporcuları serbest çalışma  ile Dostluk Anısı Tuvaline ülkelerinin milli simgelerini resmettiler. Ayrıca Dünya Liselerarası Hentbol Şampiyonasına katılan sporcular, kendileri için oluşturulan hatıra ormanında fidan dikti. Şampiyona dolayısıyla çoğunluğu Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Olimpiyat Köyü’nde konaklayan öğrenciler, Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala ve Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) Genel Sekreteri Jan Coolen ile üniversitedeki hatıra ormanına zeytin ve söğüt fidanı dikerek ülkelerine ait bayraklar astı.
brezilyalılar
 
Federasyon Başkanı Ayhan PALA Olimpiyat açılışın da  “Dünya gençleri arasında barış kardeşlik ve dostluk kurarak evrensel değerleri yaşatıp birbirlerine saygı duymayı öğrenen insanların yaşadığı bir dünya, ISF felsefesinin özünü oluşturmaktadır. Sporun ruhu olan olimpizm, fiziksel oyunların kültür ve eğitimle kaynaştırılarak mücadeleden zevk alma, üstün örneklerin eğitici değerini öne çıkarma ve genel ahlak kurallarına saygı gösterme temellerinde insana hayatın yolunu açmaktadır. Ülkemiz 1972 yılından beri ISF üyesidir. Federasyonumuzun geçen yıl ISF tarihinde bir rekorla elde ettiği 14 ayrı alanda 6 dünya şampiyonluğu,4 dünya ikinciliği, 3 dünya üçüncülüğü ile ISF Raymond Defever Onur ödülünü almış olması ülkemiz adına gurur vesilesi olmuştur” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 20:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER