28 Mayıs 2018 Pazartesi

SGK, hem Devlet hem ‘Paralel’ mi?

Nitekim konuyu bir Mail aracılığı ile Bimer’e ileten Emekli, yine Bimer’in yönlendirmesi ile Trabzon SGK İcra ve Haciz Servisi sorumlusu Osman Öztürk’ün maile verdiği cevapta da emeklinin borcuna ek iki dosya numarası vererek, 2009 yılında resen kapanmış bir şirket borcuna “2014 yılında iki ayrı dosya geldi” denerek hayali borç yüklemesini adeta itiraf ederek manuel yapılandırma ısrarından vazgeçmedi. Bindirilmiş haksız ve hayali borç ile birlikte manuel olarak yapılandırmada ısrarını sürdüren SGK’nın, aynı işlemleri daha kaç borçlu emekli için uyguladığı ise bilinmiyor.

14 Ocak 2015 Çarşamba 05:43
SGK, hem Devlet hem ‘Paralel’ mi?
Foto galeriye git  M. Kemal AYÇİÇEK- TrabzonSon çıkarılan Borçların yapılandırılması ile ilgili 6552 sayılı kanun kapsamında bir şirket ortaklığından doğan borçlarına karşılık maaşına haciz konan bir emekli, Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK)’ da  bu borcunu yapılandırabilmek için adeta deveye hendek atlatmak zorunda bırakıldı. Yapılandırma için yaptığı başvuru sırasında borcunun üzerine hayali borçların yüklendiğini gören emekli, bunlara itiraz ettikçe borcu aşağıya düştü ama yine de yapılandırma için tam bir buçuk ay uğraş vermek zorunda kaldı. Bu da yetmezmiş gibi SGK’ nın “ Gecikmiş SGDP kesintisi” adı altında maaşının 4’te 1’i, “Şube kesintisi” adı altında da aynı maaşından 3’te 1 oranında kesinti yapılması, SGK’daki bu Paralel maaş kesintileri,  hem Devlet ve hem de ‘Paralel’ mi kesinti yapıyor algısına yol açtı.

Emekli maaşından paralel SGK  kesintileri


Emekli maaşına aynı kurum olan SGK tarafından iki farklı kesinti uygulanan Emekli, borç yapılandırması için gittiği kurumda karşılaştıkları ile adeta şok üstüne şok yaşadı. Emekli maaşına “Gecikmiş SGDP kesintisi” yapılmaktayken tam da 30 Mart 2014 mahalli seçimler öncesi 15 Mart’ta da “prim borcu” için “Şube kesintisi” adı altında haciz uygulamaya kondu. “Gecikmiş SGDP kesintisi” adı altında yapılan maaş kesintilerini yapılandıran emekli, “Şube kesintisi” adı altındaki icra kesintisini ise yapılandıramadı. SGK İcra ve Haciz Servisi, “Bu borcu yapılandıracak program olmadığı için yapılandırmayı manuel yapacağız” diye elle yapılandırma yaparken, ödeme emri ile bildirilen borcun iki katı oranında bir yapılandırma yapılınca buna itiraz etti. Her itirazından sonra borç aşağıya düşürülse de burada yapılan işlemlerde bir usulsüzlük olduğu kanaatine varan emekli, konuyu önce Bimer (Başbakanlık İletişim Merkezi), ardından da SGK Teftiş Kurulu’na taşıdı. Ancak, yazdığı tüm yazılar da olduğu gibi SGK Trabzon il kurumuna fakslandı.


Emeklinin borcuna hayali borç bindirilmiş!


Emeklinin maaşına Paralel bir şekilde düzenli olarak el koyan SGK, nasıl oluyordu da “Gecikmiş SGDP kesintisi” adı altında yaptığı maaşın dörtte biri oranındaki kesintileri, muhasebe programı ile yapılandırırken yine aynı kurum “Şube kesintisi” için program bulamayıp, bunu manuel halde yapmaya kalkıyor? Burada hacze konu borcun elle yapılandırılıyor olması, farklı bir kurumun ya da yapının mı bu kesintileri yaptığını akla getirmiş olamaz mı? Nitekim konuyu bir Mail aracılığı ile Bimer’e ileten Emekli, yine Bimer’in yönlendirmesi ile Trabzon SGK İcra ve Haciz Servisi sorumlusu Osman Öztürk’ün maile verdiği cevapta da emeklinin borcuna ek iki dosya numarası vererek,  2009 yılında resen kapanmış bir şirket borcuna “2014 yılında iki ayrı dosya geldi” denerek hayali borç yüklemesini adeta itiraf ederek manuel yapılandırma ısrarından vazgeçmedi. Bindirilmiş haksız ve hayali borç ile birlikte manuel olarak yapılandırmada ısrarını sürdüren SGK’nın, aynı işlemleri daha kaç borçlu emekli için uyguladığı ise bilinmiyor.


İki ay fazladan kesinti yapmışlar

Aynı emekli, maaşından yapılan “T kesintisi” nin iki ay fazladan yapıldığını itirazları sonucu öğrenirken, 277 TL’lik bu kesintinin kendisine iade edileceği belirtilmiş olmasına rağmen ve ayrıca bu paranın kendisine iadesini bir dilekçe ile talep etmesine rağmen sekiz ay sonra alabildiğini ifade eden emekli,  SGK Teftiş Kurulu’nun bu kurumda yapılan işlemlerle ilgili sıkı bir soruşturma yapması  gerekliliğini ifade etti. Trabzon Muhasebe Biriminde 5.994 TL tutarındaki icraya konu borçtan 3.424 TL kesinti yapıldığı ve kalan borcu için de 2.569 TL dendiği halde iki aydır yapılandırması hayali borç bindirmesi ile 5.119 TL olarak yapılan emekli, şüpheli yapılandırmada bulunan memurlarla ilgili bir işlem yapılmamasına da hayret ediyor.


İş yerinin tüm borcu 10 bin TL


Maaşından paralel  olarak iki ayrı isim altında SGK tarafından şüpheli kesintiler yapılan emekli, yüzde 33 hisse oranında ortaklığı bulunduğu şirketin SGK’ye tüm borcunun 10 bin Tl olduğunu, 8 bin 761 TL gecikme zammı bulunduğunu ancak kendisinin maaşından yapılan kesintiler toplamının 8.500 TL’yi de geçtiğini ifade ederek, bu durumda yeni yapılandırmalarla da SGK’ya 9.600TL daha borçlu çıkarıldığını ama konuyu anlatacak bir merci bulamadığını ifade ediyor.


Tabelayı gizlemişler

Emeklinin borç yapılandırması için sık sık gittiği SGK’ nın Trabzon  Atapark’taki kurum binasında bulunan Emeklilik İşlemleri 4 Servisi, çıkan “Paralel yapı” ifadelerinin üzerine  paniğe kapılarak servisin kapısında bulunan isimliklerin üzerini beyaz bir kağıtla kapattı. Kurum binasının bir başka katında bulunan İcra Takip ve Haciz Servisi’nde de büyük bir panik yaşanırken servis sorumlusu Osman Öztürk, kurum müdürü Ali İhsan Kaya’ya, yaptıkları işlemlerin doğru olduğunu ve “idari Yargı” ya göre işlem yaptıklarını belirterek kurum müdürünü de yanlışlarına ortak etmeye kalktı.


Şirket resen kapanmış ama


Öte yandan emeklinin hissedar olduğu şirket 2009 yılında kapanmış olmasına karşın Şirketin kapanması Ticaret Sicil Gazetesi’nde 2013 yılında resen kapatılmış şirketler arasında yayınlanıncaya kadar olan sürede de emekli maaşından şirket çalışıyormuş gibi SGDP adı altındaki kesintiler devam ettiriliyor. Kurum müdürü Ali İhsan Kaya bu durumda çok sayıda şikayet olduğunu ve konu ile ilgili bir kanun hazırlığı bulunduğunu duyduklarını belirterek, bu durumda kendilerinin alacağı tahsil etmekten başka bir işlem yapamayacaklarını söylüyor.


Kısaca Emekli olmaya gör, bir borç yapılandırması için iki ay boyunca kurumlar arasında mekik dokuyorsun ve bir sonuç alamıyorsun. Bir yandan işleyen faiz devam ediyor, öbür yandan borcunun üzerine hayali borç bindirmesi yapan memurlar, bu işi Devlet adına yaptığında ısrar ediyor! Derdini kime anlatacağını bilemiyor, Devlet sandığın kurumda yetkili ve de etkili bir merci bulamıyor ve bir yılgınlığa kapılıyorsun. Öyle ya Hangi yapı, SGK Hem Devlet ve hem de ‘Paralel’ mi diye kuşkuya kapılıyor ve bir emekli olarak sadece maaşını veren kurumun güvenilirliğine leke sürülmemiş olsun istiyorsun. Olayın detayı fotoğraflar da ve ekli linkte var.


Olayın tamamını okumak için tıklayınız

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  ANKET Sonuçlar Tümü

  ?Karadeniz denince aklınıza gelen yer neresidir?

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  e-gazete

  ARŞİV