Atatürk'ü sevmeyen kardeşime

 ATATÜRK ‘ Ü SEVMEYEN BAYAN KARDEŞİME
 
Altar TAN- 18 Haziran 2008
 
            İlk kez gazetede okudum yapmış olduğunuz röportajı. Daha sonra da televizyonda biraz seyrettim. Sonucunda çok üzüldüm.
  Kendini eğittiğini ve dünyaya karşı bir bakış açısı kazandığını, kendini ifade edebilme becerisi kazandığını bunun yanında birey olarak var olduğunu, bazı haklarının olduğunu düşünerek bunları savunabildiğini gördüm. Bu size karşı saygı duymama sebep oluyor. Ama sizi tasvip etmediğim gibi size öğretilen onca güzel düşüncelerin yanında aynı anda size öğretilen yanlış düşüncelerin sizi resmen zehirlediğini anlıyorum. İşte beni üzen şey esas bu. 
Bu tıpkı güneşten gelen ışıkla dünyanın hayat bulması gibi ama aynı ışıkla birlikte gelen zararlı ışınların verdiği zarara benziyor. Size bu düşünceleri öğreten hocaların Atatürk’ü yanlış anlatması ile yine bazı hocaların veya profesörlerin ateist olması arasında fark yoktur bana göre. İnsanlar eğitimi neden alırlar doğruları öğrenmek için. Bazı gerçekleri insanların anlaması için çok fazla bir eğitime gerek yoktur. Nasıl ki bizler yüce dinimizi kabul ederken önce sevdik sonra anlamaya çalıştık anladıkça da yaşamaya çalışıyorsak. Çünkü temelimizde öğrendiğimiz bir gerçek var. 
 
Bu düzenin bir kurucusu vardır ve bu şüphesizdir. Biz bunun altında başka manalar aramadık. Bu teslimiyetimizin altında güven duygumuz var. “ Yüce Mevla’mız ne yapmışsa güzel yapmıştır.”  Yaradanın varlığına en güzel delillerden birine örnek olan insan vücudunu en iyi şekilde inceleyip de hala ateist kalabilen bir doktorun ne derece eğitimli olsa da o gerçeği görmesine rağmen kabul etmemesi sadece güdülenme ve şartlanma ile açıklana bilir. Ayak direme sebebi yalnızca ve yalnızca budur. 
 
Aksi olarak yüzlerce kitap okuyarak araştırma yaparak hoca olan bir insanın, ister üniversitede isterse başka bir yerde ders  veren eğitimli hocalardan bahsediyorum. Kurtuluş savaşındaki ortamı okuduklarını ve araştırdıklarını çok iyi bildiğimden Atatürk’ çok iyi tanıdıklarını da kesindir. O yüce insanını çok iyi tanımalarına rağmen sizlere nasıl anlattıklarına da biliyorum. Benim kabullenemediğim şey bu verdikleri derslerle sizleri aydınlatırken bu yanlış düşünceleri sizlere kabul ettirmeleri benim adalet anlayışıma sığmıyor. Size tavsiyem sevgili kardeşim . lütfen kendiniz araştırın, sevmezseniz yine sevmeyin. 
 
Humeyni yi seviyorsunuz , olabilir kendi ülkesi adına kendince faydalı olduğunu düşündüğünüz şeyler yapmıştır. Hatta yöntemlerini de sevebilirsiniz, gayet normal. Ancak bu ülke için siz ! kafası üzerinden binlerce  mermi geçmiş hatta göğsündeki saatini parçalayan mermiyi bu vatan uğruna yemiş, gözlerini önünde emrindeki binlerce askerini kaybetmiş bir insanı ondan onlarca yıl sonra gelerek hiçbir sıkıntın olmadan yaşadığın ülkenin kurucusuna seni sevmiyorum derseniz  bu da benim adalet duyguma uymuyor. Size sevmeye çalışın demiyorum. Lütfen araştırın ve anlamaya çalışın. Sevgisizliğiniz hatta beklide kızgınlığınız onu yanlış tanıdığınızdandır, bundan eminim. Sizin başörtünüz le ilgili düşünceleriniz benimle aynı olsa da, sizin o yüce insana karşı yapmış olduğunuz haksızlığı kabullenemiyorum. 
 
            Bunun yanında Atatürk ‘ ün adıyla bu ülkede pirim yapmaya ve onu değerli akçe gibi her seferinde  bolca kullanıp ucuzlatan şarlatanlara da var. ve aynı ülkede din bezirganları da var bolca.
            
            Eğer bir insan ulaşmak istediği makam mevki ve para için onursuzca mücadele veriyorsa onun için her yol mubah oluyor. Nice işe yaramayan insanlar var ki atatürk’ ü o değersiz ağızları ile devamlı söyleyerek . dillerine pelesenk etmişler, çünkü menfaatleri var. Yada bir çokları gibi milletin şarkı müziklerini çalıp sözlerini değiştirerek yüce dinimiz ve sevgili peygamberimiz adına ilahi yaptığını zannederek  bundan para kazanan o kirli sakallı nice iki yüzlü insanlar gibi. 
 
            Her şeyi doğru gözlemlemeli ve doğru anlamalıyız sevgili kardeşim. Bununla birlikte her konuyu da oluştuğu zaman şartları içinde değerlendirmeliyiz ulu önder Atatürk’ ün bu millet için vatansızlığın ne manaya geldiğini çok iyi anlamış olması verdiği mücadelede bu milletle birlikte çektiği sıkıntıların büyüklüğünden anlamak lazım. Eğer siz vatansızlığı anlamak ya da vatanın işgalinin ne manaya geldiğini öğrenmek istiyorsanız. Lütfen Bosna daki kadınlar gözünüzün önüne gelsin. ….. Görebileceğiniz en yakın örnektir  bırakın kurtuluş savaşı hikayelerini. 
 
            Sizin yetiştireceğiniz çocuklar yarın bu ülkenin solcusuna da sağcısına da dincisine de sosyalistine de hizmet edecek. Çünkü aynı ülkede yaşıyoruz ve başka vatanımız yok bizlerin bir takım haklı değerlerimiz vardir . ve bunlar akşam yatıp sabah kazandığımız değerler değildir. Biraz düşündüğümüzde kıymetini anılacağımız bu değerleri korumamız gerekiyor. Onları zayıflatmak çocuklara bırakacağımız yarınlarımıza faydası yoktur . 
 
            Şundan da emin olun ben sizi seviyorum. Çünkü siz eminim ki hırsızlık yapmazsınız, namussuzluk yapmazsınız. Vatanınızı satmazsınız. Ve Müslümansınız Bunlar sizi sevmem için bana yeter . çünkü siz benimle VATANDAŞSINIZ
            
            Sevgi ile kalın !
             
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.