,

Bu ülke, Maydanozlardan arınmalı!

M. Kemal AYÇİÇEK  - 7 Nisan 2014  

Maydanoz, alınmasın! Her yemeğe konulmak elbette güzeldir, değerli olduğunu gösterir. Gerçek Maydanoz’ un faydaları elbette saymakla bitmez bunu aktarlar daha iyi anlatabilirler.  Türkiye’de özellikle son Mahalli İdareler seçimleri öncesin de ortaya çıkan siyasal gerilimlere sebep olan, kendini adeta Maydanoz yerine koyarak, başta AK Parti olmak üzere Devlet’in tüm kadrolarına sızanların, o her nereler de iseler, oralardan temizlenmesi gerektiğini anlatmak istiyorum. Maydanoza bir itirazım yok, ben de severim Maydanozu ama insanların maydanozluklarını hiç sevmem, o insanın maydonazlaşmışlarını sevenleri de sevmem açıkçası.
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları sırasın da sık sık “Paralel yapı” diye nitelenen ve Gülen Cemaatini ima ederek “Aldatıldık” diyordu ya, o zaman geldi bu Maydanoz aklıma. Netice de insansınız, aynı durumla her birerimiz de karşılaşmışızdır. Adam çıkar, size öylesine bir görünüm verir, sizi öylesine inandırır ki, siz tüm iyi niyetinizle karşılık verirsiniz ama bir bakmışsınız ki aldatılmışsınızdır. Bunu zamanla iyi anlasanız da iş işten geçmiş olur, ‘atı alan Üsküdar’ı da geçmiş olur’, vahlanırsınız. Türkiye’de hangi parti iktidar olursa olsun bu Maydanoz tipli insanlar, bir yolunu bulur, her iktidar da yerini almayı bilir! Sizler de hayret edersiniz böylesi tiplere öyle değil mi? Vardır mutlaka böylesi tanıdık ve bildikleriniz! Gerçekte Maydanoz, her girdiği yemeğe bir katkı sunar, yemekler de önemli bir rolü vardır ama ya maydanozlaşmış insanların, kendilerinden başkasına yararını kim görmüş? Bu bırakınız bir siyasi Partiyi, Devlet birimlerin de dahi böyle değil midir?

İnsanlar kavun değil diyeceksiniz, onu ben de biliyorum ama hani kişiye göre makam yerine makama göre kişilere öncelik verilmeyecek miydi? Devlet yönetme sorumluluğunu almış insanların kılı kırk yararak, özellikle Halk için hizmet verecek kurumlar da yetki vereceği insanları bu hassasiyetle ve özenle seçmesi gerekmez mi? İnsan kisvesine bürünmüş maydanoz tipli insanları tespit etmek çok mu zor? Hadi normal işyerlerin de, caddeler de, sokaklar da pek tınlamazsınız bu tipleri ama bu ülke de halkın kaderinin söz konusu olduğu Devlet birimlerin de maydanozlaşmış tiplere fırsat verilir mi? Bence verilmez ve verilmemeli de. Her devrin adamları olmayı becerebilen, Devletin özellikle de mahrem dairelerine sülük gibi yapışmış bu tiplerin ayıklanmasının zamanı çoktan gelmişti ama bundan sonra bari böylesi tiplerden bu ülke arındırılmalıdır. Hem öyle arındırılmalıdır ki, böylesi maydanozlar, bir daha Devlet dairelerinin önünden geçerlerken bile o dairelere bakamamalıdırlar!
 

Maydanoz diye nitelendirdiğim tipleri belirlemek de öyle çok da zor sayılmaz!  Nerede olursa olsun “Ben ben” diyen tipler görürseniz, işte onlar Maydanozun kendileridir! Hangi makam da olursa olsun, o,  mekanını koltuğundan, masasına, önündeki isimlikten, kapısındaki sekreterine varıncaya kadar hep “Ben ben” diye bağırıyorsa, anlayın artık, O’nun Maydanozlardan biri olduğunu, öyle değil mi?      Halka tepeden bakan, kapısın da insanlara “Ne büyük makam” dedirten kim varsa, anlayın onların da birer Maydanoz olduklarını, bu çok mu zor? Kim ki bir koltukta bir değil, iki değil, üç değil, dört değil beş karpuz taşımaya kalkarsa anlayın artık onun da bir maydanoz olduğunu, bu çok mu zor? Türkiye gibi çevresinde sürekli yangınların eksilmediği bir coğrafya da bu ülkenin maydanozlara daha fazla katlanmaması gerekir. 

 Umarım artık Mahalli idareler seçim sürecinde de kendini iyiden iyiye açık eden maydanozlar,  İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın ifadesiyle “Sen kimsin?” deme yerine,  layık oldukları yer neresi ise oralar da hadlerini bilmeleri sağlanır. Millet, bu ülkeyi maydanozlardan temizleme görevini oylarıyla AK Parti’ye vermiştir. AK Parti de kurduğu Hükümetlerle artık bu Milletin beklentilerini yerine getirmelidir. Bugüne kadar şu veya bu kaygılarla hareket edilmiş olunabilir ama artık bu aşamadan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve 61.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Devlet Dairelerindeki, öbür yandan da AK Parti yönetiminin de AK Parti içindeki tüm Maydanozların temizlenmesi konusun da herhangi bir referansa bakmaksızın kararlı adımlar atması şarttır. 
Geçmiş yıllar da bu ülke de Millet de zaman zaman “aldatıldık” demişti! Ama çoğunluğu Müslüman olan bu ülke de  Buhârî ve Müslim'in beraberce naklettiği bir hadiste Peygamber Efendimiz (sav): 
"(Akıllı ve olgun) Mü'min aynı delikten iki defa sokulmaz, ısırılmaz." buyurmuştur. Yani akıllı ve olgun Mümin, Din ve Dünya işlerin de sakınılacak şeylerden sakınır, ihtiyatlı, tedbirli ve uyanık hareket eder, bir defa aldatılsa bile gaflete düşüp ikinci defa aynı hataya düşmez. Millet, son yıllar da aldatılmamak için oy verip AK Parti’yi iktidar yaparken, İktidarın da Millet ‘in artık aldatılmamasını sağlamak zorunluluğu vardır. Umarım önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci ve gelecek yıl yapılacak Milletvekilliği Genel seçim süreçleri, daha olumlu ve akil adımlarla yönetilir. Ülkemiz, hem kendi coğrafyasın da ve hem de tüm Dünya’da her alan da gıpta edilebilecek bir ülke olarak yoluna devam eder. Allah, bu ülkenin yarınlarına hakkıyla hizmet edenlerin yolunu açık eylesin! (Âmin). Kalın sağlıcakla.
YORUM EKLE