Bunlar nasıl lider?

 M. Kemal AYÇİÇEK – 11 Ağustos 2008 
 
Ne pahasına olursa olsun, hangi ülke halkı, ülkesini savaşa sokacak insanı “lider”diye seçer? Gürcistanlılar mı, Rusyalılar mı? Yoksa Güney Osetyalılar mı? Şimdi yanı başımız da bir kirli savaş başladı ve insanlar ölüyor. Hangi taraftan olursa olsun, işin ucunda “insan”ların silahlara hedef olması var. 
 
Savaş, nerde olursa olsun insanlık suçudur. Dünya’nın neresinde varsa savaş, tümüne karşı çıkmakta insan olmanın gereğidir. Hiçbir savaş, gerekçesi ne olursa olsun “insani” değildir ve mutlaka temelinde bir sömürme mantığı, bir daha fazlası doyumsuzluğu ve daha fazla vampirlik vardır. Yer yüzünde insanların “kutsal”laştırdığı bir çok gerekçe, yine insanlar için maalesef birer savaş gerekçesi olabilmektedir.
 
Kafkaslardaki Gürcistan’ın Güney Osetya’da Rusya ile girdiği savaş halinde çoğuna zaten Rusya’nın çifte vatandaşlık verdiği 30 bin kadar Güney osetyalı, Rusya’ya sığındı. Zaten nufüsun tamamı 70 bin kadar. Gürcistan tarafında da evini, barkını, yuvasını kaybetmiş binlerce insan var. Kurşunlar, adres sormuyor, milliyet ve cins ayrımı da yapmıyor. Yaşlı kadınlar, çocuklar ve korumasız siviller ölüyor yanı başımız da ve bu ülkeleri de liderler yönetiyor!
 
Oysa ülkeler kalkınsın, o ülkelerin inanları daha fazla mutlu olsun, gelişsin, refah ortamı olsun diye lider seçmezler mi? Liderlik, aslında mutluluğu ülkesi insanlarına daha fazla sunabilme yarışı değil midir? 
 
Bu bölge de uzun zamandır bir çatışma altyapısı var zaten ve bu bilinirken, hala Dünya’yı yöneten liderler ne diye duruma acil müdahale edemiyor, neden çatışmaları durduramıyor? Ne BM’leri ne NATO’yu kimse dinlemiyor, takmıyor. Liderlerin olur olmaz birbirlerine efelenmeli, çatışmaları körüklüyor  ve arada olan halklara, sivil insanlara oluyor.
 
Liderlerin bir misyonu olmalı, hiçbir ülkede hiçbir gerekçe ile bir tek insan kanı dökülmemeli. Hayvanlar aleminde bile olmayacak katliamlar, neden insanlar aleminde sürekli oluveriyor.
Kimin hangi hesabı hangi coğrafyada oluyorsa veya varsa, bu hesapları insan unsurunu dikkate almadan yapabilmek liderlik olur mu? İnsan kanı üzerinden yapılacak hangi hesap, bugüne değin yapanın yanında kar kalmıştır?
 
Liderlik, sorumluluğunu yüklendiğin toplumun saadetinin kayıtsız şartsız temin edilmesinin yükümlülüğü değil midir? Yazık oluyor, Gürcistan’nın Güney osetya’sında da olsa, Rusya’nın Kuzey Osetyası’nda da olsa veya Abhazya’da da olsa bir tek kişinin kanının akması, Karadeniz bölgesini çevreleyen ülkelerde üzüntü yaratır. Sadece bu coğrafyada da değil insanlıktan azıcık nasibini almış Dünya’nın herhangi bir ülkesinde de vicdanları sızlatır. Ne günahı vardı 2 bin 500 insanın canından olmasına değer miydi şimdi bu savaş nerden çıktı, yok muydu bunun müzakerelerle aşılacak yani. Bu soruna kulak veren ülkeler, sorumluluk sahibi ülkelerin liderleri, buna Türkiye’de dahildir, onca insan orada komşumuzda can verirken ne yapmışlardır?
 
Keşke kan dökülmeden tüm sorunları aynı ciddiyetle ele alacak ve sorunların gerçekten çözümüne katkı sağlayacak liderler el ele verseler de Dünya’da tek kurşun atılmadan, hiçbir insanın göz yaşı akıtılmadan tüm sorun denilen (aslında iletişimsizliktir sorun) şeyler aşılsa ve insanlar, tüm ülkelerde kendi çocuklarına, akrabalarına, soydaşlarına hasret olmasalar ve herkes, gönlünce “yaşadım” diyebileceği bir yaşamı sürdürebilse, hiçbir çocuk yetim kalmasa, hiçbir anne evlat acısı yaşamasa, hiçbir eş kocasız kalmasa, hiçbir baba çocuksuz kalmasa keşke..kalın sağlıcakla.
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.