Çamburnu Yangını Alemcilerin İşi !

Gece yarısını üç saat geçmişken aradım Trabzon Büyük şehir Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı’yı, olay yerindeydi. “Yangın kontrol altına alındı, korkulacak bir durum yok” dedi. Twitter’da, Facebook’da yazılıp çizilenlere baktıkça insan etkileniyor. Fakat yöreyi bilenler, yangının neden çıkabileceğini, nereye varabileceğini, çevrede yerleşim yerlerini nasıl etkileyebileceğini az çok anlayabilirlerdi ama ya bilmeyenler.

 

 

M. Kemal AYÇİÇEK  - 8 Ocak 2017 

 

 

Gece yarısı sayılırdı 7 Ocak 2017’nin son yarım saati, 8 Ocak 2017 ‘ye geçilecekti. TV’ler de İstanbul’a yağan kar, ballandırılıp, ısıtıla, ısıtıla, tekrarın tekrarı yapılırken, işinden çıkıp evine giden medya çalışanının bunları dramatize ederek, magazinleştirip aktardıkları sıralar işte.

 

 Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu’ndaki Tabiat Parkı’nda alevler genişleyerek yükseliyordu. Fakat, o Kar yağışını fırsat bilip, akılları sıra “habercilik” yapan TV’ler de, alt yazı bile yoktu. Ta ki takvimlerdeki gün atmış, sabahın ilk saatlerine kadar, önce TVNET canlı yayınla yangını ekranlara getirdi. Ardından diğerleri kah alt yazılarla kah videolarla. Sosyal Medya da konu Çamburnu orman yangınıydı ama en küçük olayı fırsata çevirmeyi alışkanlık haline getirmiş çevreler, bu konuyu da istismar konusu yaptı.

 

Gece yarısını üç saat geçmişken aradım Trabzon Büyük şehir Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı’yı, olay yerindeydi. “Yangın kontrol altına alındı, korkulacak bir durum yok” dedi. Twitter’da, Facebook’da yazılıp çizilenlere baktıkça insan etkileniyor. Fakat yöreyi bilenler, yangının neden çıkabileceğini, nereye varabileceğini, çevrede yerleşim yerlerini nasıl etkileyebileceğini az çok anlayabilirlerdi ama ya bilmeyenler.

 saıcam ve deniz

Yazılıp, çizilenler kadar bilgi sahibi olup, insani refleksleri ile yeşil ve doğa sevgileri, ya da ormandaki tüm canlıların yaşam alanları yok oluyor diye akla gelebilecek en ağır sözleri dile getirip, kendilerince Çamburnu Yangınına acil müdahale için her türlü tedbirin alınmasına katkı sunmaya çalışıyor. Tabi bunu Türkiye’nin uzun zamandır bin bir çeşit olaylarla karşı karşıya olduğu her dönemi bir fırsat olarak gören zihniyet, ne yazık ki samimi duygu sahibi insanları etkilemek için Çamburnu Orman Yangını için olmadık senaryolar ve tezviratlar da bulunup, bir kışkırtma çabasında oldular.

 

O tezviratları yapanlar, bölge insanını da rencide edecek birçok argümanı dile getirdi. Ham hayal düşünceleri ile Sürmene Çamburnu Tabiat Parkını hiç görmeyen insanları belki kısmen etkilemiş de oldular ama ne Trabzon, ne Sürmene ve ne de Of ya da Araklı daki insanlar, yapılan tezviratlara prim vermediler. Haliyle o tezvirat peşinde olanlar da kendi hayal kırıklıkları ile baş başa kaldılar.

 

 

Çamburnu Tabiat Parkı

 

Çamburnu tünelinin hemen üzerindeki ormanlık alan Dünya’da sarıçamların denize kadar indiği iki yerden biri İtalya diğeri de Türkiye’de Çamburnu. Bir sarıçam alt türü olan Pinus sylvestris ssp. Koçhiana’nın Türkiye’de yayılış gösterdiği ve deniz seviyesine kadar inebildiği iki alandan biri olduğu için Çamburnu önemlidir. Yangının ardından nereler yanmış diye gündüz gözü ile yerinde gidip görelim dedik. Çıktık yangın yerine, tüten dumanlar vardı. Ve Sürmene Orman İşletmesi Ekipleri de o son duman çıkan kısımlardaki közleri söndürmek için su sıkıyorlardı. O ekibin içinden birisi çekim yapılırken ,”Böyle bir rezillik var mıydı Allah aşkına” diye orada ateş yakıp, söndürmeden gidenlere isyan ediyordu.

 

Bölge katı atık depolama yolunun geçtiği, KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi ve Çamburnu Tüneli’nin tam üzerindeki alandı yanan yer. Daha önce buradaki toprak kayması sonucu Rize- Trabzon istikameti yolu kapanmış ve gidiş dönüşler tünele yönlendirilmişti. Tünelin hemen Of çıkışından yukarıya doğu toplam Beş hektar alan Çamburnu Tabiat parkı yani 50 bin dönümlük bir alan, örtü yangınının etkilediği alan 25 hektar ama boylu ağaçlar, canlılığını kaybetmemiş haldeler. Yanan kısım, örtü yangını denen alt tabakadaki çalı, çırpı ve maki formasyonu, yani kısa maki türü bitkiler. Boylu ağaçlardan da kuru olan ağaçlar yangından etkilenmiş ama orman içi dikenler temizlenmiş kısaca ‘yandı, bitti kül oldu’ durumu kesinlikle yok.sürmene orman ekipleri

 

Ah Alemciler aah!

 

Çamburnu sosyal tesislerinin hemen üzerindeki bu alan özellikle Katı atık depolama alanı için yapılan yolun da tam buradan geçiyor olması, arabası olan alemcilerin de vazgeçilmez alanı haline gelmiş tabi. Hani “Yol geçen hanı” tabiri vardır ya, belki burası için de kullanılabilecek bir ifade olabilir. Yangın olmasaydı belki yine göremeyecektik ama havanın güzel oluşu ki, yangın günü yer yer kıble rüzgarının etkisiyle de 21 dereceye varan sıcaklık, piknik amaçlı, sosyal eğlence amaçlı belki alem yapmak için buraya çıkanlar olmuştur.

 

 

Ormanın muhtelif yerlerin de yol kenarların da ve iç kısımların da ateşler yakılmış belki izgaralar yenmiş ve içilmiş ama ardından ‘ateşler sönmüştür’ diye de kontrol etmeden oradan ayrılmış alemciler, belki de yangın çıktıktan sonra burada yaktıkları ateşlerin yangına yol açtığından bile habersizlerdir! Bölgemiz de maalesef, ateşi söndürme gibi bir alışkanlık yoktur. Piknik ateşi yakılır, o ateş kendiliğinden söner ve ateşe müdahale edilmez. Yanlıştır ama alışkanlık böyledir, ateş söndürme gereği duyulmaz!

 

Video çekimlerin de o ateş yanan yerler de taze ve çevre tamamen içki şişeleri ve kutularla dolu. Her yer ama her yer, o kadar ki şişe ve kutunun haddi hesabı yok. Evet, orman alt tabakası yandı, pislik ortaya çıktı. Şimdi belki bir musibet oldu bu yangın ama bundan sonrası için bir ders olur ve gerekli  tedbir alınmasını sağlar. Yangın ürkütücüydü, korkutucuydu çünkü kıble rüzgarı devam ediyordu ve bu yangın söndürülemeyebilirdi. Evet bu bir felaketti ama hamd olsun bir can kaybımız olmadı ve Çamburnu Tabiat parkı için vicdanlı yürekleri harekete geçirdi. Doğa ve orman sevgisi yeniden depreşti. Annem İstanbul’dan soruyor, “Hangi rüzgar vardı, Kıble mi karayel mi?” diye, “Kıble” dedim, “Allah korumuş, ha tevekal şiyler,  o rüzgar da ateş yakılır mı hiç, akılları yok muydu?” diye bana kızıyor!

 su sıkıyor

 

Rant, mant işi mi?

 

 

Sosyal Medya’da, daha önce Bodrum ve Ege sahillerin de benzer yangınları emsal göstererek, Çamburnu Orman Yangınının bir rant operasyonu olabileceği şeklin de açık açık dillendirildi. Hatta Sürmene’den iktidardaki AK Parti’ye çıkan oy cetvelleri bile ortaya konularak, “Bunlar mı Ormanına sahip çıkacak” tarzı seçmeni aşağılayan mesajlar da verdiler. Katar emirinin Trabzon gezisini filan artık akla ve mantığa ters ne varsa diledikleri gibi asıp kestiler de gecenin bir yarısı yatağı yerine yanan orman bölgesine giden Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve Büyük Şehir Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, yangına müdahaleyi olay yerinden yönlendirdiler. Kaldı ki O Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, Belediye de aynı zaman da İmar Komisyonunun da başkanıdır. Yani rant-mant işi tabiatlarına terstir.

 ekipler son kontrolden sonra dönüyor

Katar Emiri’nin kayak tesisi için gezdiği yer Çakırgöl çevresidir ki Ormanlardan da şimdiye kadar bir kayak tesisinin kurulduğu yer pek görülmemiştir. Çamburnu’nu Uludağ ile karıştırmayın,  Ne Erzurum’da Palandöken’de, ne Kayseri’de Erciyes’te, kaldı ki Çamburnu Tabiat Parkı’nda kayak yeri diye bir yer olamaz, olsa olsa Madur dağı var. Bölgeyi bilip bilmeden ahkam kesenlerin masa başından fazla atıp tutmamaları lazım. Kaldı ki, Orman ve yeşil seviciliği, kentlerin beton yığınları arasında yaşama mahkum olmuş tiplerinin kalkıp Karadenizlilere öğretme veya anlatma çabalarına kargalar bile güler. Ama bizim alemcilerin düşünemediği bizim bölgemiz de de yanan ateşin söndürülmemesi gibi yanlış alışkanlığı devam ettirmiş olmalarıdır.

 

 orman örtüsü yandı

Bakanlar, teminat verdi

 

Öte yandan Çamburnu Tabiat Parkı yangının hemen ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Trabzonlu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yanan alanda ranta izin verilemeyecek hatta daha fazla ağaçlandırma yapılacağı konusunda kamuoyuna söz verdiler. Bakan Eroğlu açıklamasın da ;

 

“Dün gece saat 23.15’te başlayan orman yangınına ilk müdahale saat 23.35’te yapılmıştır. Yangına çevre illerden gelen arazözlerle birlikte 13 arazöz müdahale etmiştir. Bu arazözlerin 5’i Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü’nden 4 adedi Amasya, 4 adedi ise Giresun Orman Bölge Müdürlüğü’nden gelmiştir. Ayrıca orman yangını söndürme çalışmalarına 8 adet hizmet aracı ve 6 adedi Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 3 adedi ise Rize Belediyesinden olmak üzere 9 itfaiye aracı destek vermiştir. 25 hektar örtü yangını çıkmıştır. Boylu ağaçlar canlılığını kaybetmemiş olup, alt tabakadaki çalı çırpı maki formasyonu zarar görmüştür. Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez. Hükümetimiz döneminde yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır.”

 

 

 Not: Videolar, yangının ardından

Çamburnu orman yangını -1

Çamburnu orman yangını - 2

Çamburnu orman yangını - 3

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 02:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER