Demirel, ne yapmak istiyor?

M. Kemal AYÇİÇEK -  3 Mayıs 2006   
 Durup dururken değil elbette eski bir cumhurbaşkanı da olsa bu ülkenin kaderinde etkin dönemlerde görev yapmış bir politikacının ömür boyu susmasını kimsenin beklemesi elbette tabii değildir. Kaldı ki, bir “bilen”, “çoban sülo”, “duayen” gibi sıfatlarla da anıldığında hemen herkesçe tanınan Süleyman Demirel’in , “başörtülüler Arabistan’a gitsin” şeklindeki açıklamasıyla, yeniden gündem olması,  tartışmaların başaktörü halini almasını sağladı. Emeklilik zor iştir, dayanamadı ve patladı..
 
Her ne kadar sanki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alıyor gibi olsa da hayır bence emekli cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hiç de o kadar basit bir hesabın içinde değildir. Herkesin tanıdığı ve bildiği bazıları vardır, “ben onu tanırım” der ve söze girer sonrada sanki gerçekten oymuşcasına da bir yorum getirir ve herkeste o diyeni dinler. Mesela Yavuz Donat, yazdığı tüm yazılarda hangi devirde olursa olsun sayın yazar Demirel’dir kendileri şahsen..Yanılıyor da olabilirim ama yok, bende ki Yavuz Donat O’dur! Demirel susmuş görünse de aslında her gün  gazeteler de zaten söylemlerini suflör edasıyla topluma aktarır. Bunu bilenler bilir, ha şimdi sesini neden yükseltmiştir? Kimedir asıl mesajı onu da izah edeyim.
 
Şimdilerde bakmayın siz DYP’de Mehmet Ağar’ın dinamik duruşuyla ülkeyi baştan başa gezmesine, gençliği ve karizmasıyla illeri dolaşan Anavatan’ın yakışıklı lideri Erkan Mumcu’nun aslında çok isabetli  ve doğru ama kendisini dokuz köyden kovduracak tarzına, onlar seçim öncesi partilerini diri tutma görevindeler. Asıl Mayıs ayı sonunda eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın Yüce Divan’daki yargılanması sonuçlanacak ve büyük bir olasılıkla da Mesut Yılmaz aklanacak, yani beraat edecektir. Sonra işte sonra da yeniden yuvaya dönecek ve Anavatan Partisi’ndeki genel başkanlık koltuğuna oturacak. Sonrası bu Anavatan’da olur da DYP’de olmaz mı? İşte o zaman da Mehmet Ağar, ağa edasıyla zaten emeklilikte canı sıkılmış olan Süleyman Demirel’i , “beyefendi buyurun” edecek! Tansu Çiller ne yapacak o zaman dersiniz, o da Süleyman Demirel’in dönmesi durumunda partiden milletvekili olacak ve aynı kadro, yek vücut  halinde kaybedilen iktidarı ele geçirmek için bu vatanın santimine varıncaya dek gezilecek.. sonrasının senaryosu henüz yazılmadı..
 
Demirel, aslında sadece DYP’den değil de DYP ve Anavatan’ın birleşerek kendisini davet etmelerini bekliyor, yani tek adresten gelecek davete aslında o kadar da açık değil, onun gönlünde yatan aslan elbette birleşik merkez sağ’dır. Ama buna Mesut Yılmaz fırsat vermeyecek. 
 
Emekli cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in bir hesabı da Cumhurbaşkanlığı makamına kendisinin tekrar çıkamayacağını adı gibi bildiğinden o makama şimdiden “başörtüleri” falan “Arabistan’a” gönderecek yapıdaki eski emekli YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ü 2007 mayıs ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığına hazırlamaktır. O zemini oluşturmak için Cumhurbaşkanlığı seçimine tam da bir yıl varken, zemin kazanmak adına bugünden o adımı atmış ve bundan sonrada sürekli gündem de tutarak,  Ak parti hükümetini zora sokacak tartışmaların içine çekecek ve böylece bir yandan iktidarı hedef yaparken bir yandan da derin dostlarıyla Kemal Gürüz’ün cumhurbaşkanı adaylığını alttan alta işleyerek, Türkiye’nin aslında duyarlı(!) çevrelerinin mevzi kaybetmemesi için elinden geleni yapacak. Ha elbette erken seçim için bastıracaktır. Zaten DYP Lideri Mehmet Ağar’a erken seçim söylemlerini de söyleten perde arkasında Sayın emekli cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in olduğu izlenimi toplumun büyük kesimin de  kabul edilmekte değil midir?
 
Ancak, Demirel’in bu planları ne kadar işler ne kadar olumlu olur bilinmez tabi ama herkesin bir senaryo yazarlığına soyunduğu bu dönemde ben de gözlemlediğim senaryoyu yazdım. Umarım ben haksız çıkarım ve ülkem kazanır ama haklı çıkarsam da bu ülkenin zarar ve ziyanına benim ortaklığım herhalde söz konusu olmaz. Yani bana kimse kalkıp, “sana mı kalmıştı sen neden o senaryoyu yazdın adamların kafasında yoksa da sırf sen yazdığın için onlar senin yazdıkların boşa çıkmasın diye kalkıp, senin senaryoyu oynadılar” demesin. Mutlaka sizlere de bir şeyler anlatıyordur bu tartışmalar öyle değil mi? Kalın sağlıcakla 
Not : Bu yazım aynı zamanda www.kuzeyhaber.com , www.hizmetgazete.com ve Hizmet Gazetesi’nde yayınlanmaktadır.(mka) 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.