Gençler, güvenilmez mi?

 M. Kemal AYÇİÇEK- 20 Ekim 2012 

Ak Parti’nin 18 yaşındaki gençlerin seçme ve seçilme hakkına kavuşması için Anayasa’da değişiklik öngörmesi fikrine hem CHP ve hem de MHP karşı çıkıyor ya bunu anlayamıyorum. Yani, medeni kanunda on sekiz yaşındaki genç, reşit bir yurttaş olabiliyor, oy verebiliyor ama seçilme hakkından mahrum bırakılabiliyor. Bu zaten kendi içinde bir çelişki değil mi?
Hem bir çok yazımda da değindim, gençlere güvenmeyerek nesiller kaybeden bu ülke,  bu iletişim çağında gençlerine  güvenmeyecekse başka ne zaman  güvenecek? Bu ülke de öncelikle MHP ve CHP başta olmak üzere tüm siyasi partilerin gençlerin seçilme hakkına saygı göstermesi ve gençlerin salt bir oy deposu olarak görülmesinden vazgeçmeleri gerekir. AK Parti ki, kendini "muhafazakar demokrat" diye ifade ederken, gençlerin seçilme hakkını gündeme getirebiliyorken, gençleri her türlü platformda öncelikli olarak sahaya süren, çalıştıran, onların emeğini, alın terini siyasi ikballeri için kullanan MHP’nin böylesi bir teklife karşı çıkması, kabul edilemez.
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, sağ ve sol tarafına birer genç alıp, onlarla basın toplantısı yaparkenki görüntüsünü çok yadırgadım. O gençlerin yerinde olsaydım orada o milletvekilini konuşturmaz, “sen şöyle bir kenara çekil moruk, sen ne dediğinin farkında mısın, biz bostan korkuluğu muyuz? Sen ne hakla bizim önümüzde bizim seçilme hakkımıza itiraz edebiliyorsun? Sen kimsin, kim adına ne hakla bizi böyle aşağılıyor ve güvenilmez buluyorsun?” der ve ona mikrofonu bir daha vermezdim. Ama o gençler, çok saygılı davrandılar. O MHP’nin seçilme hakkına karşı çıktığı gençler, bırakın iletişim gücünü, yazılımlar yazabiliyor ama biz hala onlara “size güvenmiyoruz” diyebiliyoruz, ne kadar gülünç bir durum değil mi?
Hem sonra  güya sosyal demokrat, güya ezilenlerin yanında güya adında da “halk” ifadesi bulunan bir Cumhuriyet Partisi, CHP’nin gençlerin seçilme hakkına itirazına ne demeli? Bu nasıl “Halk” partisi, bu nasıl “Cumhuriyet” partisidir? Atatürk bugün yaşasaydı ve , bugün Cumhuriyet halk Partisi’nin on sekiz yaşındaki gençlerin seçilme hakkına karşı çıktığını görseydi, bu CHP’ye ne derdi? Böyle  bir anlayış ile bu CHP, bu ülkede iktidar olabilir mi sizce? Bana kalırsa gençlerin seçilme hakkına itiraz eden partiler, bindikleri dalları kesmektedirler. Onlar kendilerine yazık ediyorlar hem de çok yazık ediyorlar. Onlar adına üzülüyorum, o CHP’ye MHP’ye oy vermiş tüm insanlar adına üzülüyorum çünkü artık günümüz Dünyasını gençler şekillendiriyor, bunu görmüyorlar mı?
Bırakın on sekiz yaşındaki gençleri, daha ilkokul öğrencilerinin bile günümüz de anne ve babalarının öğretmenleri olması gerektiği, artık Dünya’yı onların biz yetişkinlerden daha iyi okuyup, anladığını, tüm Dünya’nın artık bir aile halini aldığı ve o dünya da bizim ülkemiz insanlarının da Dünya’nın bir mahallesi haline geldiğimizi, günümüz teknolojisi sayesinde artık ufak çocukların bile yabancı ülkelerden arkadaşlıklar kurduğu bu Dünya’da siz on sekizine gelmiş gençlere güvenmeyip, onlara seçilme hakkı vermeyip ne elde edeceksiniz? O gençleri bırakın Dünya’da gelişmiş ülkelerdeki yaşıtları ile yarışsınlar, Dünya’nın daha yaşanılabilir bir yer olması için emek sarfetsinler, bundan neden korkuluyor ki? Bizim on sekiz yaşında oy verip seçeceğimiz gençler, TBMM’de oturup şimdiki o gençlere güvenmeyen vekiller gibi uykuya dalmaz, şimdiki vekillerden de daha iyi iş çıkarırlar, bunu hem MHP ve hem de CHP’nin itirazcı kafaları iyi bilsin. Kalın sağlıcakla.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.