Gerçek hayallere veda yaşı

 
Son yıllarda ülkemiz gençlerinin yaygın olarak kullandığı "gelecek kaygısı" kavramını sıkça duyuyoruz. Her genç birey kendine bir hayat, bir gelecek  kurmakla yükümlü. Bu geleceği kurmanın en mühim kriterlerinden biri de elbette ki yeterli yaşam standartlarını sağlayacak bir ekonomik güçtür. Bu uğurda sbs, ygs, lys, kpss vs. birçok girdaptan geçen ülkemiz gençleri yaşanabilir bir ekonomik güce sahip olma yolunda ilerleme kat etmeye çabalıyor. Ancak esas soru şu: "Bu ilerleme nereye doğru?" Bütün bu mücadeleleri verirken gençlerimizin hedefinde ne var? Uğruna emek harcanan şey gerçek bir başarı mı yoksa sadece kurulu düzende bir yer edinme çabası mı?  Ne yazık ki bu sorunun cevabı hiç de iç açıcı değil. Gençlerimize sorulduğunda büyük çoğunluğun, devlette ya da güvenilir bir şirkette işe başlayıp garanti ve standart bir yaşama ziyadesiyle bir tatminle razı geleceği gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Ne kadar içler acısı bir durumdur bu. Bu kadar mücadele verilirken amaçlanan nasıl sadece garanti bir hayat olabilir? Başarı denilen şey nasıl bu kadar küçük bir hedefte görülebilir? Küçük yaşlarda bilim adamı olmak isteyen insanlara neler oluyor da on yıl içinde “evimi geçindirecek bir maaşım olsun, garanti bir hayat süreyim” hayali kurar hale geliyor? Gerçekten anlam vermek çok güç.
Gençlerimiz belli bir yaşa geldiğinde veda ediyorlar ne yazık ki o “gerçek başarı” denilebilecek hayallerine. İcra etmek istedikleri meslek, ulaşmak istedikleri başarı diye bir şey kalmıyor. Yalnızca garanti bir hayata gözleri kapalı koşuyorlar. “Hayatları boyunca icra edecekleri mesleği isteyip istemedikleri, meslekte gelebilecekleri yer, kendilerine veya o mesleğe katabilecekleri şeyler, o işe uygun olup olmadıkları” bunların hepsi gereksiz birer ayrıntı haline geliyor. Çok mu karamsarım diye sorguluyorum kendimi zaman zaman ancak şunu düşünmeden edemiyorum “Bu kadar küçük hayallerden nasıl büyük başarılar beklenebilir ki?” Geçinebilecek bir ekonomik güce sahip olamama korkusu gençlerimizin başarı hayallerini gölgede bırakıyor ne yazık ki. Hiç kimsenin var olan sistemi yönlendirebilmek, bir şeyler değiştirmek, hiç değilse kendi istediği işi yapmak gibi bir gayesi bile kalmadı. “Belli bir yaştan sonra idealistliği bırakıp artık reailst olmak gerekiyor” gibi saçma ve umutsuz bir düşünceye sahip oldu gençlerimiz. Sanki büyük ideallerin gerçekleşmesi olası değilmiş gibi. Sanki imkansız görülenler hiç yapılmamış, sanki gemiler karadan yürütülerek boğaz hiç geçilmemiş gibi. Ne oldu da cihan hâkimiyeti hayaliyle yaşayan milletin torunları memurluk hayaliyle yaşar oldu?
Yaşları ilerledikçe insanlarımızın gerçek hayallerine veda etmesinden yakınırken bundan çok daha acı olan tablo ise bu “gerçek hayallere veda yaşının” günden güne düşmesidir. Geçmişte, büyüklerin küçüklere sorduğu, o klasik “büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusuna karşılık “astronot, bilim adamı, başbakan” gibi cevapları duyarken,  günümüzün aynı yaştaki çocuklarından “devlet dairesinde memurluk, kolay bir sınavla işe başlayabilmek” gibi sözler duyunca ne yazık ki karamsarlığa gömülüyor insan. Bu ülkede sigaraya başlama yaşının, alkole başlama yaşının düşmesi ne kadar vahim bir durumsa “gerçek hayallere veda yaşının” düşmesi de en az o kadar vahim ve üzücüdür. 
Unutulmamalıdır ki hayaller, gerçekleşebilme ihtimali en yüksek olan değil, insanın  gerçekten yapmak istedikleridir. Yani hedefler tam hayallerin ortasına yerleştirilip bu uğurda mücadele verilmedir ki ulaşılan ya da en azından uğrunda çaba gösterilen hedefin adı gerçekten başarı olsun.  Gerçek anlamda bir başarı için esas olan basit hedefleri hayal etmek değil, gerçek hayalleri hedef edinmektir. 
 Çocukken kurduğunuz hayallerden asla uzaklaşmayın çünkü onlar, kaygılarınız olmadan gerçekten istediğiniz için hedeflediğiniz, adı gerçekten başarı olan gerçek hayallerinizdir. Belli bir yaşa geldikten sonra kurulan, sadece başarılması olası göründüğü için cazip gelen sahte hayaller gibi değil. Önemli başarılara imza atmanın en mühim sırrı, küçük yaşta kurduğumuz büyük hayallere sadık kalmaktır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.