Gül gibi Cumhurbaşkanı!

 M.Kemal AYÇİÇEK - 30 Ocak 2007 Salı 
Her ne kadar gündem olmamasına uğraşılsa da Cumhurbaşkanlığı seçimi  tartışmaları seçim yapılıncaya dek süreceğe benziyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı adayı olursa asker ne der gibi sorular da sorulur oldu. Daha önce d yazdım, Başbakanın cumhurbaşkanlığı gibi bir düşüncesi yok! Ancak, kafasında taşıdığı bir Cumhurbaşkanı elbette var o da zaten Gül gibi de Cumhurbaşkanlığı yapabilecek biri, ama adını vermem tabi!
Adını vermem dedim de aklıma Hasan Celal Güzel geldi de onun için isim vermem! Rahmetli Özal’ın Çankaya’ya çıkmasından sonra Yıldırım Akbulut başbakan olmuştu.O zamanki ANAP’ta Milliyetçi Muhafazakarların genel başkan adayı olarak hazırlıkları yapılırken dönemin Milli Eğitim Bakanıydı Hasan Celal Güzel.Liberaller Mesut Yılmaz’ı destekliyor ve onu hazırlıyorlardı Genel Başkanlığa. 
Günaydın Gazetesi’nin Ankara muhabirlerinden Erol Al’ın Nikah şahitliği için Trabzon’a gelen MEB Bakanı Hasan Celal Güzel, Tarım İl Müdürlüğü’nün sosyal tesislerinin balkonun da  Trabzon Milletvekili  Eyüp Aşık’la tavla oynarken yağmur çiselemeye başlayınca Eyüp Aşık, Hasan Celal Güzel’e ,”sayın genel başkanım, tavlaya içerde devam edelim mi” dedi. Kongreye daha 3 ay zaman vardı. Ben bunu haber yapınca kripto davası olarak adliyelere intikal edecek bir tuzak senaryo, liberallerce fırına verildi ve Hasan Celal Güzel ANAP’a genel başkan, ve ülkeye de başbakan olamadı!
Bunu daha sonra  Mesut Yılmaz’ın başbakanlığındaki hükümette Tarım Bakanı olan  Lütfullah Kayalar ile Enerji  ve Tabii kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt’un Rize valiliğinin kontundaki bir tavla oyunu sırasında yine Eyüp Aşık anlatınca benim de haberim oldu. Meğer, Hasan Celal Güzel’in adaylığı kongreye bir a kala açıklanacakmış, ben erken açıklayınca o senaryo gerçekleşmemiş, tabi suçlusu da ben olmuş oldum! Ya da öyle söylediler, ben söyleyenlerin yalancısıyım. Onun için isim vermekten kaçınıyorum, mazur görünüz lütfen!
Hem neden illa da ve ısrarla Başbakan Cumhurbaşkanı olsun baskıları yapılıyor, neden bu baskıyı yapanlar veya bunu dillendirenler kendilerince uygun Cumhurbaşkanı şudur veya budur denmiyor? Bu size başka şeyler hatırlatmıyor mu? Cumhurbaşkanlığı evet yüce bir makam ama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan siz olsanız siz Cumhurbaşkanı olmak ister misiniz? Neden olasınız ki değil mi? Ben olmak istemem şahsen ama neden? Neden olacak, bir dönem daha başbakanlık yapar ve seçimde yine güçlü ve tek başına iktidar olur ve o zaman Anayasayı da değiştirerek, günümüz Dünyasına uyumlu hale getirerek,  Cumhurbaşkanlığı makamını başkanlık veya yarı başkanlık makamı haline dönüştürdükten sonra ben bu ülkeye ilk Devlet Başkanı olurum, bu daha şık değil mi?
Bence Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bunu düşünüyor, kafasında da bu var zaten! Onun için daha Cumhurbaşkanlığı seçimine zaman varken ne diye boşu boşuna gündeme alıp da bu konularda söz sarfetsin ki? Devlet işleri nasılsa yürüyecek ve yürümelidir de, bu işler Ahmetin veya Mehmetin keyfine göre gündem olurlarsa bu Devletin saygınlığı ve ciddiyeti nerde kalır? Bunların hesabını elbette muhalefet yapmaz ama bunu iktidar yapmak zorundadır. Onun için bu konunun tartışılmasından daha çok gündeme bile gelmemesi iktidarın elbette isteyeceği şeydir, ve doğrusu da budur. Ha olaya dışardan bakan ve elbette fikrini beyan edenler olmalıdır, varsın olsun ama “ illa da sen ilada sen cumhurbaşkanı olacakmısın, olacak olmayacak, açıkla” gibi yaklaşımlar doğru değildir, gündem  oluşturma taktikleridir. Bu oyuna gelinmemesi de gayet doğal karşılanmalıdır.
Eğer Tayip Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olursa “Asker bunun önünü keser mi?” diyenler var, asker neden ön kessin ki? Artık o günleri Türkiye çoktan aştı, hala oralarda kalmanın bir alemi de yok yani, bunca yasa değişiklikleri boşuna yapılmadı, artık kendimizi hala Ortadoğu ülkesi gibi görmekten vazgeçmeliyiz, bu bizde kalan bir hastalık ve takıntı oldu, bundan kurtulmamız gerekir diye düşünüyorum. Yani Cumhurbaşkanlığı makamı, çok hareketli biri için rahat bir makam olamaz, hele ülkeyi düze çıkarma, müreffeh bir ülke haline getirme gibi hedefleri de varsa bunun Cumhurbaşkanlığı makamından yapılamayacağını Başbakan çok iyi bildiği için aday olmaz ama zamanı geldiğinde elbette bal gibi , “Gül” gibi de Cumhurbaşkanı olabilir tabi, neden olmasın? Sizce de öyle değil mi? Kalın sağlıcakla. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.