,

İkinci Öğretim Öğrencileri Dış Kapının Mandalı mı?

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Giresun Şube Başkanı Recep YAĞCI bir basın bildirisi yayınladı ve  ikinci öğretim öğrencilerinin harçlarının kaldırılmamasına tepki göstererek, “Birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden harçların kaldırılmasına karşın ikinci öğretim öğrencilerinden harç alınmaya devam edilmesi eşitlik ve adalet ilkesine aykırıdır. Hükümetin ikinci öğretim öğrencilerinden harç alınmasını devam ettirmesinin hiçbir mantığı yok. Niçin bir kısım öğrenciden harç alınmazken diğer bir kısmından harç alınmaktadır? YÖK ikinci öğretimi özel üniversite haline getirdi de bizim mi haberimiz olmadı” dedi.

“Yoksa ikinci öğretim öğrencileri varlıklı ailelerin çocukları da bundan dolayı mı harç almaya devam ediliyor?” diyen YAĞCI, ikinci öğretimde okuyan çocukların ailelerinin çoğunun asgari ücretle geçinen aileler olduğunu söyledi. YAĞCI, “İşsizliğin yüzde 10’larda seyrettiği, yoksulluk ve fakirlik sınırında olan vatandaşımızın sayısının 15 milyona dayandığı ülkemizde üniversitede okuyan çocuklarımızın önemli bir kısmı üniversitede zor şartlarda okuma mücadelesi veriyor. Bu günkü şartlarda bir üniversite öğrencisinin aylık gideri en az 750 TL’dir. Bu şartlarda asgari ücretli bir aile nasıl çocuk okutsun?” dedi.

ÖĞ-DER Şube Başkanı YAĞCI, “Üniversite rektörlerimizin zaman zaman basına yansıyan beyanatlarından öğrencilerin birçoğu günü tek öğün yemekle geçiştirmektedir. Öğrencilerimiz okula aç gitmektedir. Yurt sayıları yeterli değildir. Devlet burslarının ve kredilerinin miktarı azdır. Gençlerimiz geleceğinden umutsuzdur, üniversite mezunu işsizler ordusu gittikçe büyümektedir. Üniversite mezunu işsizler aldığı katkı ve harç kredisinin taksitlerini ödeyemedikleri için genç yaşta icra takibine uğramaktadırlar” eleştirilerini yaptı.

İkinci öğretimden de harç alınmaması gerektiğini söyleyen YAĞCI, “Bunun için gerekli düzenleme acilen yapılmalıdır. Öğrenci kredilerinin miktarı artırılmalıdır. Bu miktar bir öğrencinin aylık yurt, yemek, kitap, kırtasiye ihtiyacını karşılayabilecek kadar olmalıdır. Öğrenci kredileri karşılıksız olmalıdır. Üniversite bütçelerinden ücretsiz yemek, kitap ve giyecek imkânı sağlanmalıdır. Yurtların sayıları artırılmalıdır, girişimcilerin özel yurt açmaları desteklenmelidir. Vakıflar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının öğrenci faaliyetleri desteklenmelidir” diyerek sözlerini tamamladı. 
YORUM EKLE