” KANAL İSTANBUL PROJESİ” İSTANBUL’A YENİ ORMAN KAZANDIRACAK

“KANAL İSTANBUL PROJESİ” İSTANBUL’A YENİ ORMAN KAZANDIRACAK 

 
 
 
 
 
 
İstanbul’da madencilik çalışmalarıyla bu güne kadar yaklaşık 100 milyon metrekare  (10 bin Ha.) ormanlık saha yok edilmiştir. Şileden-Silivri’ye kadar birçok yerde devasa çukurlara ve çorak arazilere dönüşmüş maden ocaklarının tekrar ormanlaştırılması için en az “1,5 milyar metreküp hafriyat toprağına” ihtiyaç duyulmaktadır.

 
 
Çevre ve Orman Bakanlığınca ağaçlandırma yılı ilan edilen 2006 yılında hazırlanan  “Ormancılık projesiyle”  İstanbul ormanlarındaki eski maden ocaklarının tamamının hafriyat toprağı ile rehabilite edilerek 5 milyon adet fıstık çamıyla tekrar ormana kazandırılması planlanmıştır. Bu projesinin 1/4’ini oluşturan 25 milyon metrekarelik alana 2006 yılı sonu ve 2007 yılı ilkbaharında 1 milyon adet fidan dikilmiştir.(İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü 2003–2006 Faaliyet Raporu)
 
 
 
Küresel Isınmayla Mücadeleye büyük katkı sağlayacak  “Ormancılık Projesinin” ana hedefi; madencilik çalışmalarıyla yok edilen ormanların tamamını tekrar İstanbul’a kazandırmak, toprak döküm ihalelerinden yaklaşık 5 milyar dolar ve fıstık çamı kozalağından da yıllık en az 450–500 milyon dolar değerinde ekonomik kaynak yaratmaktı. Hem ekonomik hem de çevresel getirisi yüksek olan bu projenin İstanbul’u  “2010 Avrupa Kültür Başkentine” hazırlayan birkaç vizyon projeden birisi olmuştu. Ancak, ne yazıktır ki İstanbul’daki hafriyat rantının yaşattığı yetki gaspıyla bu proje son yıllarda akamete uğramıştır.
 
Kanal İstanbul Projesinin yaklaşık 200 milyon metreküp hacmindeki hafriyat toprağının eski maden ocaklarında kullanılmasıyla akamete uğrayan ormancılık projesinin tekrar hayata geçmesine olanak sağlanacaktır. Bundan dolayıdır ki, Kanal İstanbul projesinin hafriyatı İstanbul için değil sorun, tam aksine İstanbul ormanlarında madencilik çalışmalarıyla bozulmuş en az 60 milyon metrekare çölleşmiş ve çukurlaşmış sahaların tekrar ormanlaştırılmasının ilacı olacaktır. Madencilik çalışmalarıyla bozulmuş bu sahaların tekrar ormanlaştırılmasıyla İstanbul’daki ormanlar % 2,5 oranında artacaktır.
 
                                                                                                         Faruk ÇEBİ
 
                                                                                                   Orman Yüksek Mühendisi
 
                                                                                                    Kürem-der Genel Başkanı                                                       

 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.