,

KDP, sele çare değildir

Rize'deki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili Kürem-Der'den yapılan açıklama da, kentsel dönüşüm prejesinin sellere çare olmadığı iddia edildi.
 
"Rize'de ve Doğu Karadeniz Bölgesinde can ve mal kayıplarına neden olan   “sel ve su baskınlarının”  en büyük nedeni “Yanlış Arazi Kullanımı” olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Yıllardan beri başta ormanlar olmak üzere havzadaki su akışını düzenleyen doğal bitki örüsünün bilinçsizce yok edilmesi bölgenin en büyük sorunudur. Söz konusu sorun giderilmeden ne yapılarsa yapılsın bölgedeki sel ve su baskınlarının önüne asla geçilemeyecektir.

 Son günlerde Rize ili için uygulamaya geçecek olan “Kentsel Dönüşüm Projesi” aşırı yağmurlardan kaynaklanan kontrolsüz yüzeysel yağmur sularının su baskınına dönüşmesine bir ölçüde engel olabilecektir.  Rize ilinin en ciddi sorunu olan ve yaşamı da büyük ölçüde tehdit eden “Sel Felaketine”  kesinlikle hiçbir çözüm getirmeyecektir. Bazı basın ve yayın organlarında yer aldığı gibi söz konusu projeyle Rize’deki sel ve su baskınlarının önüne geçilebilecek algısının yaratılmasından özenle kaçınılması gerekmektedir.
 
Saygıyla kamuoyuna arz olunur. 11.11.2011 
 
Faruk ÇEBİKürem-Der Genel Başkanı "
 

YORUM EKLE