,

Kim yapacak şu Anayasa’yı?

M. Kemal AYÇİÇEK – 6 Mayıs 2013

Öyle ya, yeni bir Anayasa yapmak lazım bunu artık kabul etmeyen yok, hele ki TBMM’de Grubu olan tüm partiler de “Evet yeni bir Anayasa” gerekli diyor demesine de ama o “deme”ler bir işe yaramıyor demek ki, hala bir uzlaşı yok! Anayasa yapma yetkisini Millet, TBMM’ye vermiş, ama 31 yıldan beri, belki bir çok maddesi değişime uğrasa da netice de bu ülke, hala bir darbe anayasası ile yönetiliyor. Bu da ister istemez, gelişen, değişen Dünya’da bu durumu Türkiye’ye yakıştıramıyor!

Elbette birilerinin yakıştırıp yakıştırması değil mesele, mesele, onca gelişmişliğe, onca ilerlemiş Dünya’ya rağmen Türkiye’nin Dünya’da parmakla gösterilebilecek, ayrılıkları bir arada tutabilecek, başka ülkelerin bile, “Bu tamda bize göre, biz de alalım Türkiye Anayasasını” diyebilecekleri bir Anayasa’yı bu ülkenin seçkin insanlarının oluşturduğu TBMM yapmalı, yapabilmeli. Geçmişte bu ülkede yapılmış Anayasa’lar var, onlardan yararlanılabilir, Dünya’da en gelişmiş hangi ülkeler varsa onlardan örnek alınabilir ve herkes olmasa da bu ülkenin kahir çoğunluğunun onaylayacağı, kanıksayabileceği mükemmel bir Anayasa yapılır. Yeter ki, bu milletin oy verip TBMM’ye gönderdiği insanlar samimi olsunlar ama değiller, hepsi değil tabi ama bu ülkenin “gerçek sahibi biziz” diyen ve hala aynı rüyada olanlar buna takoz oluyor.

1921 Anayasa’sından 3 yıl sonra 1924’te yeni bir Anayasa yapabilen bu ülke, nasıl oluyor da günümüz Dünya’sında 31 yıldan beri yeni bir Anayasa yapamıyor, bu konu öyle yıllarca sürünceme de kalacak kadar zor mu? Hele bir düşünün bakalım, illa da bir ülke de Anayasa yapmak için 1920’lere, geriye mi dönmek lazım? Bu kadar teknoloji, bu kadar iletişim bu kadar gelişmiş bir Dünya’da, yazıya dökülemeyen ne olabilir? Umarım ve dilerim ki, Anayasa komisyonu, bu ülke insanların beklentisini karşılar ve dağılmadan ve ilelebet bu milleti aynı çatı altında tutan çağdaş bir Anayasa hazırlar ve tarihe geçer.

Ne olacak peki?

Hadi diyelim TBMM Anayasa komisyonu’nda Gurubu bulunan tüm partilerin üye sayısı 3’tür, bir de Milletvekili dağılımına bakalım;

Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekilleri Dağılım

Parti Adı Üye Sayısı

Adalet Ve Kalkınma Partisi   327

Cumhuriyet Halk Partisi      134

Milliyetçi Hareket Partisi   52

Barış Ve Demokrasi Partisi   29

Bağımsız Milletvekili        6

Toplam                       548

İktidar Partisi AK Parti’nin 327 milletvekiline rağmen aynı komisyonda 3 üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi 134 Milletvekili ile yine 3 üyesi, Milliyetçi Hareket Partisi 52 Milletvekili ile 3 üye, Barış ve Demokrasi Partisi 29 milletvekili ile Anayasa Komisyonu’nda yine 3 üye sahibidir. Buna rağmen, bu komisyon, aylardır çalışıyor gibi görünüp, aslında ipe un seriyor! Yani ortaya somut bir Anayasa metni koyamıyor, gerekçe de bazı maddelerdeki temel bakış farklılıkları..

Tamam Demokratik olsun, olsun da onca milletvekiline rağmen AK Parti’nin buradaki fedakarlığı, hiç ama hiç dikkate alınmıyor ve önerileri de, milletin yüzde 50’sinin oyunu almış bir Parti olduğu halde dikkati nazara alınmıyor! O zaman AK Parti, bu Komisyon bir sonuç alamaz da dağılırsa, kalkıp kendi ya da yanına 29 Milletvekilli Barış ve Demokrasi Partisi’ni alır da birlikte hazırladıkları Anayasa Metnini TBMM’ye getirirse, bunda anti demokratik bir yaklaşım aranır mı?

Netice de olacak olan budur. Yani, AK Parti, CHP ve MHP’nin katkısı olmasa da BDP ile hazırladıkları bir Anayasa Metnini TBMM’ye sunar, TBMM’de bu kabul edilse bile kalkıp bunu bir de referanduma götürürse kimse şaşırmasın. Biz o milletvekillerini, “Gidin Ankara’ya, birbirinizin ayağına çelme takın, iş yaptırmayın, siz de yapmayın” diye göndermedik değil mi? Sonra da CHP ve MHP’nin , “Vay biz bunu beklemiyorduk, vah biz bunu akıl edemedik, vay biz katkı sunmak istedik vay bu Anayasa bize rağmen olmaz” gibi teraneleri, kendi tabanlarına anlatamaz! Kalkıp sırf bu konuda İktidar partisini de suçlayamaz! 

Bir de madalyonun diğer yüzüyle bakalım olaya, aynı durum da yanı 327 milletvekili CHP’nin ya da MHP’nin olsaydı Mecliste, ve aynı Anayasa Komisyonu oluşturulsaydı, bu siyasi partiler, öyle sandalye sayısına bakmaksızın tüm partilere 3 üye hakkı tanırlar mıydı? Hadi diyelim tanıdılar, aylarca bu komisyonda yapılan tartışmalar da AK Partili üyeler kadar sabırlı davranabilirler miydi? Hadi sabrettiler diyelim, ellerinde böyle bir imkan olsaydı kalkıp Referanduma giderler miydi? Bunu sadece sizler, yani bu yazıyı okuyan herkes, kendini ister CHP, ister MHP ister BDP isterse mecliste olmayan herhangi bir partilinin yerine koyarak bir empati yapsın, elini vicdanına da koyarak tabi ve bir karar versin, kendine canım, verdiği kararı kendisi bilsin bize söylemesin ama nedir cevabınız? Bana söylemeyin kendi vicdanınıza sorun, ve o vicdan ona cevap versin? Ne diyor? İsterseniz mail atıp, o vicdanınızın ne dediğini bana fısıldayabilirsiniz.

Nerdeyse unutuyordum her ne kadar Trabzonsporlu olsam da, bizim futbolcularımızı alıp, alıp sonra da bizim futbolcularımızla da olsa, eski bir Galatasaraylı olarak Galatasaray’ın Şampiyonluğunu kutluyorum, daha ne diyeyim, Kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE