,

Kıyamet koparsa biz ne yapacağız?

 M. Kemal AYÇİÇEK – 10 Aralık 2012 


Bugün Dünya İnsan Hakları günü.. Bunun hürmetine, hastanelerde yatan tanıdıkların ziyaretine gittim. Hastanelerdeki koğuşlarda şimdi TV’ler var ya, hastalar yataklarından TV’lerden Dünya da olup bitenleri de izleyebiliyor. Yani Dünya’dan bihaber değiller. Şu Kıyamet tartışmaları onların da çok hoşuna gitmiş olmalı ki, ziyaret sırasından onu sordu biri, daha geçen hafta ona ölüyor diye, Yasin, Tebareke ve daha ne kadar şifa ayetleri varsa hepsini birden okumuştuk. Ha öldü ha ölecek derken dirilen hastamız, tam 82 yaşında, o soruyor, “Kıyamet koparsa biz ne yapacağız?” diye.
Tabi soruyu sorarken o bir hafta önce öbür dünyaya gitmiş ve geri dönmüş 82 yaşındaki hasta, sorusunun ardından da gülüyor. Belli ki kafasında bir soru işareti var ve hem de hasta yatağında biraz da alaylı tavırlarla benden cevap bekliyor.

Aslında bu kıyamet söylentisi Dünyada kendilerini ''Mavi Enerji Grubu'' olarak nitelendiren bir grubun, 21 Aralık 2012'de sonlanan Maya takvimine dayanarak, yeryüzünde bu tarihte kıyamet kopacağı ve kıyametten yeryüzünde sadece Şirince ile Fransa'nın güneyindeki Bugarach köyünün etkilenmeyeceğine yönelik inanıştan kaynaklanıyor. Bu inanışa dayanılarak Rusya’da gıda stokları, ABD’de özel sığınaklara varan hazırlıklar yapılıyor. 
 
İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı 70 nüfuslu küçük turistik köy Şirince, Maya takvimine göre, ''bu yıl 21 Aralık''ta kıyamet kopacağı ve kıyametten İzmir'in Şirince köyünün etkilenmeyeceğine'' yönelik inanışla tarihinde görmediği bir kalabalığı ağırlıyor şimdilerde..Tabi bunlar bize göre fanteziler ama madem insanımız medya etkisi ile bunları merak ediyor, o zaman bizde ister istemez kendimizi bu konuların içinde buluyoruz. Bana sorarsanız, kıyamet, zaten her zaman var, kıyametsiz bir Dünya yok. Mesela bugüne değin “kıyamet kopacak” diye 183 kez, gündem oluşturulmuş Dünya’da ve insanlar, gerçekten “Kıyamet kopacak” diye de beklemişler tabi ki tamamı değil ama herhangi bir mezhep, herhangi bir inanış veya tarikat mensupları, kendilerini öylesine kaptırıyor ve öylesine fanatik olabiliyorlar ki, işte bu tarz söylentilerin etkisinde rahatlıkla kalabiliyorlar. Bu da sanırım onlardan biri.
 
Astronomi ilmine sahip bir insan, bu kıyamet söylentilerini değerlendirirken kıyametin bundan 4,5 milyar yıl sonra kopacağını ifade edebiliyor. Oysa kıyamet, mesela Filipinler’deki kasırga ile 600’den fazla insan yaşamını yitirdi, bizim Kilyos açıklarında batan gemi personeli, o gemi personelini kurtarmaya giden can kurtaran ekibindeki insanlar,Yaşanan depremler, yangınlar, sel felaketleri ve trafik kazasında ölen 4 kişi, yaralan diğer insanlar, onlar için Kıyamet zaten yaşadıkları değil midir? Filistin’de İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırı, orada yaşayan insanlar için bir kıyamet değil midir? Veya Operasyonlar da, savaşlar da ölen insanları kaldırıp, onlara yaşadıklarını sorsak onlar o yaşadıkları anlar kıyamet olarak nitelendirmez mi? Kıyamet, yok oluş değil mi? Bunu herkesin aynı anda, aynı şekilde yaşayacağı diye bir şey var mı? Kıyamet, tüm toplumlar için aynı “son”mu dur yani?
 
Neyse gelelim bizim hastanın sorusuna, ben daha cevap vermeden, “Yani Kıyamet için nasıl hazırlık yapıyorlar, ne önlem alıyorlar, biz ne yapacağız” diyor. Kıyamet için hazırlık ne olabilir diye bu sefer ben ona soruyorum sorusunu, “bilmem ki, mezar mı kazdırılır, öyle ya güzel bir yerde mezarım olsun isterim ve ben herhalde o mezar yerimin güzel bir yer olması için hazırlığımı yaparım, aha oğlum Yaşar’da hazır buradayken onu söylüyorum, kıyamet kopar ve ben ölürsem, mezarım şöyle manzaralı bir yer de  olsun” diye Yaşar’a dönüp tembihliyor. Yaşar, sanki gerçekten kıyamet kopacak ve babası ona vasiyette bulunuyormuş gibi bir ciddiyetle babasına, “iyide baba, kıyamet kopunca sadece sana mı kpoacak, bende beraber geleceğim senle, geride kim kalacak ki mezarlarımızı ayarlasın” diye sorup, başlıyor gülmeye.. Hasta, kıyameti salt kendisi açısından algılayıp ona göre hazırlıyor.Aslında ben zaten her ölümün bir kıyamet olduğunu, her ölüm şeklinin de  o herhangi bir ölüm olayını yaşayan insan için zaten kıyamet olduğuna inandığımı söylüyorum. Zaten her felaket, yaşandığı anda ve yaşayanlar tarafından “kıyamet” diye nitelendirilmez mi? Ha peki, şu Maya’lar veya onlara inanan bir yığın insan, hani kitap yazanlar filan, onlar hepten atıyorlar mı? Yani atmıyorlar mı? O kitapları yazanlar neden yazıyor, kendi cebi dolsun diye yazmıyor mu? Hangi kitaplar çok satıyor bu Dünya’da, insanları merak içinde bırakacak kitaplar değil mi? İnsanlar neye meyilli, fazlaca dedikodulara değil mi? E dedikodulara meyilli insanlara “kıyamet” tüyosu verirseniz, o insanlar buna inanmazlar mı?
 
Aslına bakarsanız bu tür saçmalıklara inanan insanlar, genellikle İslam inancı zayıf olan ve Allah’ı, diğer dinlerde ifade edilen ama kendisi için bir anlamı olmayan “Tanrı” inanıcılarına daha fazla inanan insanlar için önemlidir. Yoksa bakıyorum o hastaneden sonra gittiğim köyde de aynı konu, muzip ifadelerle konuşuluyor. “O şirince neredur la” diyor, o her şeyi harita üzerinden gezen yaşlı kadın. Öyle bir zeka ki, siz ona sadece bir isim söyleyin, o Dünya haritasında nerede yer aldığını anında söylesin hem de okur yazar bile değil o insan. Büyük oğluna tabelalarda ne yazdığını sorarak çözmüş Dünya’yı, hala öylece okuyor insanlığı.. İzmir’de olduğunu söylüyorum, orada olmak istermiş gibi bir gülümsemeyle bakıyor bana..Anlıyorum, inandığından değil, oradaki insanları izlemek ve gözlemlemek ve o insanlarla Dünya’ya bakmanın çok farklı olacağını düşündüğü için gülüyor hem de o gülüşünün yanında zaten kendisini orada çoktan hissediyor.
 
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Maya takvimine göre Dünya'nın 21 Aralık'ta yok olacağı ile ilgili iddiaları bertaraf etmek için internet sitesindeki o özel bölümde soru ve cevaplara yer veriliyor.(çevirili halini olduğu gibi veriyorum, zaten dikkatli okununca hem soru ve hem de cevaplar rahatlıkla anlaşılabilir)
"Soru (S): orada 2012 yılında Dünya'ya herhangi bir tehdit var mı? Birçok internet siteleri dünyanın Aralık 2012'de sona erecek.
 Cevap (A): 2012'de dünyanın sona ermeyecek. Gezegenimiz 4 milyardan fazla yıl için sadece iyi geçinmek olmuştur, ve güvenilir bilim adamları dünya çapında 2012 ilişkilendirilmiş hiçbir tehdit biliyorum.
S: 2012'de dünyanın sona ereceği tahmin kökeni nedir?
 C: Nibiru, Sümerler tarafından keşfedildi sözde gezegen, Dünya'ya doğru başlı olduğunu iddia ile başladı hikaye. Bu felaket ilk olarak Mayıs 2003 için tahmin edilen, ama hiçbir şey olduğunda kıyamet tarihi 2012 yılında Aralık 2012 ilerledi ve kış gündönümü antik Maya takviminde döngüleri birinin ucuna bağlanmıştır - dolayısıyla tahmin kıyamet tarihi 21 Aralık 2012 arasında.
S: Aralık 2012'de Maya takviminin sonu mu?
 A: Eğer mutfak duvarına sahip takvim 31 Aralık'ından sonra ortadan kalkıncaya değil gibi, Maya takviminin 21 Aralık 2012 tarihinde ortadan kalkıncaya değildir. Bu tarih daha sonra Maya uzun sayımı dönemi sonunda ancak - Takvim 1 Ocak tarihinde yeniden başlar gibi - başka bir uzun-sayım dönemi Maya takvimi için başlar.
S: NASA 25 Aralık - 23 Aralık tarihinde Dünya'nın bir "toplam karartma" tahmin mi?
 A: Kesinlikle değil. NASA ne de başka bir bilimsel kuruluş olan ne tür bir kesinti öngörüyor. "Evrenin hizalama" çeşit bir bilinç kaybına neden olacağını bu konuda iddiası üzerine sahte raporlar. Böyle bir hizalama (sonraki soruya bakın) vardır. Bu söylenti bazı sürümleri NASA Yöneticisi Charles Bolden bir acil duruma hazırlık mesajı alıntı. Bu sadece insanların daha geniş bir hükümetin hazırlık kampanyasının bir parçası olarak kaydedilir acil, hazırlıklı olmak için teşvik eden bir mesaj. Bu bir mola bahsetmiyor. 
S: gezegenlerin Dünya'nın etkileyen bir şekilde hizalamak misiniz?
 A: Orada önümüzdeki birkaç on yıl içinde hiçbir gezegen saflaşma ve bu hizalamalarını ortaya çıkmış olsa bile, dünya üzerindeki etkisi önemsiz olacaktır. Bir büyük hizalama örneğin, 1962 yılında meydana gelen ve diğer iki 1982 ve 2000 yıllarında oldu. Her yıl aralık ayında dünya ve güneş Samanyolu Galaksisi yaklaşık merkezi ile hizaya ama hiçbir sonuç yıllık bir olaydır. 
"Orada görünüşte gök cisimlerinin ilgi bir çok şey var, ve takvim 2012 yılı sonunda kendi konumlarını ve yörüngeleri. Şimdi, biri için ben sonraki adam kadar iyi bir kitap veya film seviyorum. Etrafında uçan Ama şeyler siber, TV ve filmler bilime dayalı olmayan sahte bir NASA haber Dışarıda bıraksanız bile yoktur ... ". 
- Don Yeomans, NASA uzman araştırmacı
S: Nibiru veya Gezegen X veya Dünya'ya yaklaşıyoruz ve yaygın yıkımı ile gezegenimizin tehdit Eris denilen bir gezegen ya da kahverengi cüce mi?
 C: Nibiru ve düzensiz gezegenler hakkında başka hikayeler bir Internet aldatmaca vardır. Bu iddialarının hiçbir olgusal temeli yoktur. Nibiru veya Gezegen X gerçek ve 2012 yılında Dünya ile bir karşılaşma için başlı olsaydı, astronomlar, en azından son on yıl için izleme olurdu ve artık çıplak gözle olacaktır. Açıkçası, o yok. Eris gerçek, ama dış güneş sisteminde kalır Plüton'a benzer bir cüce gezegen değil, Dünya'ya gelebilir yakın 4 milyar km kadardır.
S: Kutup kayması teorisi nedir? Bu yerkabuğunun gün değilse birkaç saat içinde çekirdek etrafında 180 derecelik bir dönüş yaptığı doğru mudur?
 A: Dünya'nın rotasyon iptali mümkün değildir. Orada kıtaların yavaş hareketleri (örneğin Antarktika önce milyonlarca yıl ekvatora yüzlerce yakın oldu), ama bu dönme direkleri ters iddialarına ilgisizdir. Ancak, afet web sitelerinin birçok insanları kandırmak için bir yem-ve-switch çekin. Onlar bir manyetik ters ortalama her 400.000 yıl yer alarak, rotasyon ve düzensiz değişim yapar Dünya, manyetik kutup arasında bir ilişki iddia.Bildiğimiz gibi, böyle bir manyetik ters yeryüzündeki yaşamın herhangi bir zarar vermez. Bilim adamları, manyetik ters önümüzdeki birkaç bin yıl içinde gerçekleşmesi çok olası olduğuna inanıyorum.
S: 2012 yılında bir meteor tarafından vurulma tehlikesi Toprak mı?
 A: büyük isabet çok nadir olmakla birlikte Dünya'nın her zaman, kuyruklu yıldız ve asteroid tarafından darbelere maruz kalmıştır. Son büyük etkisi 65 milyon yıl önceydi ve bu dinozorların neslinin tükenmesine yol açtı. Bugün NASA astronomları vurduklarını önce uzun herhangi bir büyük Dünya'ya yakın asteroitler bulmak için Spaceguard Anketi adı verilen bir araştırma yürütüyoruz. Biz zaten dinozorların öldüren biri olarak büyük bir tehdit asteroitler olduğunu tespit ettik. Bütün bu çalışmalar her gün yayınlanan keşifler ile açıkça yapılırNASA Yakın Dünya Object Programı Ofisi web sitesinde , böylece 2012 yılında vurmak tahmin edilmektedir, bu şey kendiniz görebilirsiniz.
S: NASA bilim adamları 2012 yılında dünyanın sonunun iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
 C: 2012 yılında felaket ya da dramatik değişiklikler herhangi bir iddiaları için, nerede bilim? Kanıt nerede?Orada hiçbir şey yok ve onlar kitap, film, belgesel ya da Internet üzerinden yapılan olsun tüm kurgusal iddialar için, biz bu basit gerçeği değiştiremezsiniz. Aralık 2012 yılında gerçekleşen olağandışı olayların desteğini yapılan iddialar herhangi biri için hiçbir inandırıcı kanıt yoktur.
 
S: 2012 için öngörülen dev güneş fırtınaları bir tehlikesi var mı?
 A: Güneş aktivitesi yaklaşık zirveleri her 11 yıl, düzenli bir döngüsü vardır. Mühendislerin çoğu güneş fırtınaları karşı korumalıdır elektroniği inşa öğrenmek rağmen bu aktivite zirveleri civarında, güneş patlamaları, uydu iletişimi, bazı kesintiye neden olabilir. Ama 2012 ilişkilendirilmiş hiçbir özel risk yoktur. Sonraki güneş maksimum 2012-2014 zaman dilimi içinde ortaya çıkar ve ortalama bir güneş çevrimi, tarih boyunca önceki döngüleri farksız olacağı tahmin edilmektedir."
Yani, bu kıyamet uydurmaları filan hep meraklı insanlar üzerinde reyting yaparak, saf insanlar üzerinden kendilerini belki tatmin, belki ceplerini doldurma yöntemi belki kapitalizmin doymak bilmeyen “hep bana rep bana” mantığının ürünü hikayelerdir. Brezilya’daki tanıdık arkadaşların iletilerinde de oralarda çok büyük beklentilerin oluşturulduğunu anlıyorum. Kısaca herkesin yaptığı işten bunaldığı, veya memnun olmadığı, yaşam koşullarından rahatsızlık duyduğu ve tüm bu rahatsızlıkları aşmak için kendilerince bir gerekçeye sığınma ve kendini tatmin etme adına bu tarz “Kıyamet” söylentileri ile, monotonlaşmış Dünya’larını renklendirmek için kullandıkları bir güzel argümanlardır.Unutmadan, Dünya insan Hakları gününüz kutlu olsun, aynı zaman da benim de doğum günüm, yarım yüzyıla erdik,güzel bir günde doğmuş olmanın hazzı ile kalın sağlıcakla.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cenk Demirbulak
Cenk Demirbulak - 11 yıl Önce

çok güzel ve samimi bir yazı olmuş ellerinize sağlık