,

MISIR VE TÜRKİYE… KÖKLÜ VE VERİMLİ İLİŞKİLER

 Yayın Organı : El-Ahram
Yayın Tarihi : 20 Kasım 2012 
Kayıt Tarihi : 20 Kasım 2012
Ülke : Mısır 
Çeviri Yeri : Ankara
Çeviri Şekli : Tam Metin 
Detay : Günlük Gazetenin İnternet Sayfası-Başyazı
Mısır ve Türk halkını bir araya getiren şey, anlık çıkarlardan çok daha büyük ve üstün. Bu halkları bir araya getiren hususlar, ortak kültür, ortak tarih ve medeniyetlerdir. Bütün bunlar bir anda doğmadı aksine iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerdeki gerçeğin başlığıdır.
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üst düzey bir heyete başkanlık ederek gerçekleştirdiği Mısır ziyareti, ortak paydaların vurgusu ve köklü ilişkilerin taçlandırılmasıdır. Bunun amacı da her iki ülkenin yükselmesi, halklar için üstün bir model sunmak ve halkların meşru beklentilerini yerine getirmektir.
Örneğin bölgesel meselelerde, bölgesel barışın sağlanması için çalışmak konusunda her iki ülkenin vizyonu örtüşüyor. Örneğin iki ülke, Filistin halkının, İsrail işgalinden kurtulmaya yönelik meşru taleplerini teşvik ediyor, İsrail’in Gazze’ye son saldırısını durdurmak için çabaları koordine ediyor, yiğit Suriye halkına devriminde destek veriyor ve Amerika’nın, Irak’ı hegemonyası altına alma planlarına karşı geliyor.
Halkların yakınlaşması açısından bu ziyarette iki ülke arasında çeşitli alanlarda 27 anlaşma imzalandı ve aralarındaki ortak yatırımları pekiştirmek için mekanizmalar yaratıldı. Nitekim Türkiye, Mısır’da yeni yatırımlar gerçekleştirdi ve Türkiye, Mısır topraklarından Sudan ve Afrika pazarlarına girmenin adımını attı. Bununla birlikte Türkiye’de bir Mısır bankasının şubesi açılmasına karar verildi ki bu, ticaret hareketini kolaylaştıracak. Mısır’ın Süveyş Kanalı’nda gerçekleştirmek istediği dev projeye Türk yatırımcıların katılımı sağlandı.
Bu ziyarette ayrıca iki ülke arasında yeni bir stratejik iş birliği dönemi başlatılarak Mısır, Türk ürünlerinin Arap ve Afrika pazarlarına ulaşacağı bir kapı oldu. Ticaret hacminin artırılması amacıyla iki ülke arasındaki serbest ticaret bölgesi yürürlüğe girdi.
Türkiye Başbakanı’nın Mısır-Türkiye İş Forumu’nda söylediği gibi Türkiye, Mısır’ın geçtiğimiz dönemde yaşadığı acıların aynısını yaşadı. Mısır-Türkiye iş birliğinden, bölgeyi politik açıdan yöneten bir devin doğmasının zamanı gelmiştir. Erdoğan’ın bu ziyareti, ihtişama giden bu yoldaki ilk sistematik adımdır.
YORUM EKLE