Misyonlar farklı!

 
 M.Kemal AYÇİÇEK - 2 Nisan 2007 Pazartesi 
İktidar Partisi’nin tarafları var taraf olmayanı var, seveni sevmeyeni, sempatizanı ve olmayanları var. Evet belki o sempatisi olmayanlar ona oy vermedi ama yinede hükümete tümden karşı çıkanlar ve oy vermediği halde çıkmayanlar var.
Mesela medya’da da aynı şey söz konusu . Gazetecilerin toplasan tüm oylarını bir milletvekili çıkaramazlar ama yüzlerce milletvekilinin seçimini sağlayabilirler. Bu arada yayın gruplarında da taraflılık ister istemez oluşur. Nitekim mesela sabah grubunun gazını Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri bakanı Abdullah Gül alırken, Doğan Medya Grubunun gazını da yine Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener alıyor! Bu gaz almayı, gönül alma olarak da algılayabilirsiniz.
TBMM Meclis Başkanı Bülent Arınç, Ak Parti’nin Saadet partisi’nce sevilen ve bu partililerin gönüllerini hoş ederken, Milliyetçilerin gazını ise Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez  alıyor. Liberallerin gönlünü Ak Parti Genel Başkan yardımcısı  Dengir Mir  Mehmet Fırat alırken, ANAP’lıların gazını başta İçişleri Bakanı Aldülkadir Aksu olmak üzere, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve  Sanayi Bakanı Ali Coşkun alıyor. Kısaca her kesimden insanın mutlaka gönlünü rahatlatan açıklamalar zaman zaman yapılarak gerilmişliklerin önü böylece alınıyor. Yani her ismin bir misyonu var ve onlar bu misyonun gereğini de zaman zaman yaptıkları açıklamalarla yerine getiriyorlar.
Dikkat ederseniz mesela Vakit Gazetesi’nde Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e sürekli saldırılar vardır, veya Sabah grubunda Abdüllatif Şener’e pek yer verilmez ama Abdullah Gül yakından izlenir. Doğan grubunca da aynı şey diğerlerine yapılır. Ne olur sonuna herkesin bir “güven” duyduğu vardır Ak parti hükümeti’nde ve bugün beşinci yıla girmiş bir Hükümet de işte bu dengenin iyi sağlanmış olmasıyla da alakalıdır.
Ha atlamadım elbette askerlerle de ilgili Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, böyle bir misyon üstlenmiştir. İyi bir devlet tecrübesi olan Vecdi Gönül, magazin dışında gayet ciddi ve devlet işleyişinin bilincinde olarak tüm görevlerinde aynı hassasiyeti göstermişliği ile bilinir.
Eski Hükümetler de de aynı şeyler yapılırdı ama çoğu zaman bu ahenk sağlanamadığından bakanlar arasında kavgalara varan didişmeler yaşanırdı. Geçen günlerde Telsim’in Vpdafon’a devir teslim töreninde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım arasında bir diyalog yaşandı. O diyalogda 4.3 milyar dolarlık Vodafon çeki’nin alınmasından sonra Ulaştırma Bakanı Binali yıldırım, Maliye bakanı Kemal Unakıtan’dan ödenek önceliğine yönelik bir talep de bulundu  ama bu talep, ustalıkla atlatıldı. Bu diyalog, geçmiş hükümetler de olsaydı  her halde çok büyük tartışmalar beraberinde gelirdi. Ahenk, Bakanlar kurulu içinde de sesler yükseltilmeden ustalıkla götürülüyor.
Tamam kendi aralarında veya medya ile diyalogları kursunlar ama Ak Parti Hükümeti’nin vatandaşın çoğunlukla birikimlerinin olduğu yerlerde de birer misyon üstlenicilerinin olması gerekir. Hastaneler de mesela hala birikimler önlenememiş, özel güvenliklerde görevliler vatandaşa sıra alır olmuş, trafikte, maliyede kuyruklar için hala bir çözüm yok. Evet belki bir azalma var ama hayır bu yetmez. Yeşil kart almak için kapı kapı dolaşan bir bayan vardı, yaşlı. Yanında bir çocuk ama o da ali okulu mezunu gibi elindeki evraklara bakıp ne yapması gerektiğini anlayamayan bir öğrenci. 
Diyarbakır Valisi Efkan Ala’nın açıklamalarından öğrendiydim,mesela bu yeşil kartlılar için sadece bir oda tahsis etmiş ve vatandaş dolaştırılmıyor, işlemleri tek bir ofiste hallediliyor. Garip guraba vatandaşlar için böylesi hizmetlerin rahatlıkla yerine getirilmesi gerekir. Bu alanda tüm illerde İktidar partisinin tüm yetkili kurumlarının harekete geçmesi ve  kendilerine iltimas ve imtiyaz sağlamadan toplumdaki adalet duygusunu zedelemeden birer misyon üstlenmesi gerekir. Tüm vatandaşlara  tüm dairelerde eşit hizmet verilmesine yönelik mutlaka tedbirler alınmalı ve bu anlayışa ters davranan ve istismar eden her kim olursa olsun onlar için de tedbir alınmasını sağlamaları sadece daire amirlerine bırakılmamalı. Kalın sağlıcakla 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.