,

Riskli binalar, zeminden tesbit edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli bina tespitinin daha hızlı olması için ODTÜ ve İTÜ ile ortaklaşa çalışma başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli bina tespitinin daha hızlı şekilde olması için yeni bir yönetmelik taslağı üzerinde çalışmaya başladı.

ODTÜ ve İTÜ ile ortaklaşa yürütülecek çalışmayla riskli bina tespitinde yeni yöntem ve kriterler belirlenecek. 

Bakanlığın gözetiminde yapılan çalışmayla binanın bütününün incelenmesi yerine, depremde en fazla zarar gören zemin katın kritik kat olarak belirlenip, buradan numune alınması sağlanacak.

-Riskli bina tespiti hızla devam ediyor-

Bakanlığın belirlediği lisanslı kuruluşlarca yapılan riskli bina tespitleri ise hızla devam ediyor. Bugüne kadar lisanslı kuruluşlar aracılığıyla çeşitli illerden yaklaşık 75 riskli bina tespiti yapıldı.

-Lisanslı kuruluşlar Bakanlığın internet sayfasında-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen,  yaptığı açıklamada,  vatandaşların, bakanlık tarafından lisanslandırılmış kurumlara binalarını tespit ettirmesi gerektiği söyledi.

Son günlerde Bakanlığa vatandaşlardan riskli binalarını kime tespit ettirecekleri yönünde çok sayıda soru ulaştığına işaret eden Gürgen, riskli yapıların tespiti için kurum ve kuruluşların tam listesinin, bakanlığın kurumsal internet adresinde yer alan kentsel dönüşüm linki altında yer aldığını ifade etti. 

Gürgen, bu linki açan vatandaşların, sayfaya çıkan Türkiye haritasını tıklayarak bulundukları ili seçerek buradaki listeden riskli bina tespiti için yetki verilen kurum ve kuruluşlara ulaşabileceklerini anlattı.

Riskli binası tespit edilen vatandaşların, binalarıyla ilgili hazırlanan raporlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri tarafından inceleniyor. İncelemeler sonucunda bina yeterli deprem performansına sahip değilse ya da ekonomik ömrünü tamamladıysa yıkımına karar veriliyor 

YORUM EKLE