Sağ olasın Devlet!

 
M.Kemal AYÇİÇEK - 8 Nisan 2007 Pazar 
 
Orta okul üçüncü sınıfı Tekirdağ’da okuyacaktım. Bir otobüsle İstanbul’a giderken  yollarda otobüsün sık sık durup yolcu almasından sağı solu iyi görebiliyorduk. Zaten yollarımız eh işte bir araçlık dar yollardı. 1976 yılıydı. Armelik, hikayelerini duymuştum. Özellikle orayı görmek istiyordum.Yol dar, tepe noktasında bir yerde araçlar karşılaşınca biri diğerine yol vermek zorunda kılıyor, bu yol vermeler sırasında bile ne araçlar devrilip,canlar kayboluyordu, tüm bunları dinlemiştim.
Yağmurlu bir hava, oldukça da sis vardı. Cam kenarındaydım.Öylesine berbat bir yol ki, muavinler ellerinde ahşap takozlarla yol boyunca bağırıp koşuyorlar araçların arkasından, kimi “hoop” diyor, “sağ yap,sağ yap” diyor, “sol yap” diyenlerde oluyordur elbette ama benim duyduklarımdı bunlar. Kimsenin ağzını bıçak açmıyor, herkes bildiği duayı okuyordu. İşte orası ünlü Armelik’ti
Armelik,te devrilen araçlarda ölenlerin hikayeleri ellerinde teyplerle sokaklarda destan satanlarca anlatılırdı.Gazeteler bugün ki gibi yaygın değildi, üstelik her yere zaten gitmezdi bile. Yol kenarında yapılan duvarlardan taşlar düşünce otobüs veya kamyonların lastiklerinin biri boşluktan gidiyordu. Neyse ki o Armelik’ten dönüşüm olmadı, sonra sahilden yol açılmıştı da geri dönerken  Armelik’i göremedim.
O yıllardan beri Karadeniz yollarından gidip gelen biri olarak elbette yeni yolun ne kadar önem taşıdığını hissedebiliyorum. Şimdi 32 tünelli, 263 köprülü 542 kilometrelik Sinop-Sarp arasındaki Karadeniz sahil yolu, dün yani 7 Nisan 2007 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen açıldı ve Karadeniz Bölgesi’ndeki insanların  ilk defa gönlü oldu. Onca fedakarlıklar karşısında ilk defa bir Karadenizlilikle bu kadar gurur duyduk, bu kadar mutlu olduk dersek her halde yadırganmaz değil mi?
Devlet’imiz, ilk kez kendini böylesine büyük bir olayı gerçekleştirmiş olmakla bizi “adam yerine” koymuşluğunu,  ülkemiz insanına ve Dünya’ya Karadeniz Sahil yolu’nu “resmen” açarak ilan etti. Biliyoruz, bizim gözümüz, kaşımız için değildi elbette ama Sarp’ın açılmasıyla Kafkasya, Türk Cumhuriyetleri, Rusya’nın Avrupa’ya açılımını sağlamak olsa da Sağ olasın Devlet diyoruz. Bunu kalbimizden, gönlümüzden diyoruz elbette.
Bahanesi ne olursa olsun bu yolun kısa zamanda yapılmış olması, ister küresel ısınma ister karadenizin eşsiz  el değmemiş doğasına ulaşma isterse yaylalar kültüründen turizm amaçlı faydalanma mantığı yatsın ne yatarsa yatsın sağ olsun devletimiz. Bize bugünleri gösterdiği için kalbi şükranla emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz. Kimileri, bu yolda Ak parti Hükümeti’nin H’sinin var olmasını bile hazmedemiyor olsa da tarih, kimlerin bu yola hangi amaçla ne kadar katkı yaptığını nasılsa yazacak, onun için o “h”leri, “t”leri anmak ve anlamak istemeyenlere rağmen hangi niyet ve maksatla kimler bir çivi çaktıysa hepsinden Allah razı olsun.
Tarihi 1987 yılından başlatanlar var ama değil, o tarih 1983’e dayanır. TBMM Başkanı ANAP Trabzon Milletvekili Necmettin Karaduman’ı yakından izleyen biri olarak tanığıyım, ilk proje Çarşıbaşı-Trabzon- Araklı arasında idi. Bunu da o dönemde Necmettin Karaduman’ın ilçe gezilerinde Karaduman gündeme getirdi ve o başlattı. Tamamlamak da  Şimdiki Bayındırlık ve İskan Bakanı yineAk Parti  Trabzon Milletvekili Faruk Nafız Özak’a nasip oldu. Özak haklı olarak “karadenize ak gerdanlık taktık” diyerek bu gururu yaşayanların ve yaşatanların en başında yer aldı.
Hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sadece bu yolu açmakla kalmadı, bir de yolun devamından söz etti. Hatta vaadde bulundu.Sinop’tan bu yolun Karadeniz kıyısını takip ederek İstanbul’da yapımı planlanan üçüncü boğaz köprüsüyle bağlanacağını müjdeledi. Bunlar çoğumuza ütopik gelebilir ama Karadeniz Sahil Yolu’ndaki yapım azmini, kararlılığını gördükten sonra inanıyorum ki bu yeni söylemde ütopik olmaktan çıkıp, gerçeğe dönüşecektir. O zaman Karadeniz’in  tadına doyum olur mu? Çok ihmal edilmiştik ama Karadeniz Sahil yolu, bu bölgenin gerçekten atar damarı oldu. Ülkemize, bölgemiz insanına hayırlı uğurlu olsun. Kalın sağlıcakla..
Not: Bu yazım aynı zamanda www.kuzeyhaber.com,  Trabzon’da yayınlanan günlük Hizmet gazetesi’nde yayınlanmaktadır.(mka)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.