Sayın Cumhurbaşkanım!

 
 M.Kemal AYÇİÇEK - 24 Nisan 2007 Salı
Çankaya’dan sade vatandaş olarak geçmişimdir. Oranın  864 rakımlı tepe olduğunu da biliyorum. Oradan geçişim zorunluluklardan doğmuştur, isteyerek ve severek oradan geçmiş değilim.Ben sıradan bir vatandaş olarak Cumhurbaşkanı seçildiğiniz 16 Mayıs 2000 gününden itibaren , tüm konuşmalarınızı ve gezilerinizi yakından ilgiyle izledim.Son konuşmanızı bir veda konuşması olarak algıladım ama ne yalan söyleyeyim, pek beğenmedim açıkçası.
Beğenenler olmamış mı dır, elbette olmuştur ama ben beğenmediğimi ifade ederken, ilk seçildiğiniz günkü size olan sevgim,saygım ve güvenimin sarsıldığından bu beğenmemek elbette.Hepimiz nefis sahibiyiz, elbette 7 yıllık icraat döneminizde çok olumlu bulduğum tavırların yanı sıra hiç beğenmediğim davranışlarınız da olmadı değil ama olumlu bulduklarım olumsuz bulduklarımdan elbette fazlaydı.Mesela şu Anayasa kitapçığını rahmetli Başbakanımız Bülent Ecevit’e fırlatmış olmanızdan ötürü hangi gerekçe olursa olsun hiç ama hiçbir zaman size o davranışı yakıştırmadım, yakıştıramadım,yakıştıramam ve asla da unutmamam! O davranışı bana yapılmış gibi algıladıydım ve hala aynı duyguyla kendime yapılmış gibi ağır bulurum!
Sayın Cumhurbaşkanım, keşke siz de bu ülkede askeri darbe yapmış olmasına rağmen bu ülkeyi karış karış gezen sayın eski 7.cumhurbaşkanımız Kenan Evren kadar olmasa da, onun yarısı hatta üçte biri kadar bu vatanda il il gezebilseydiniz ve halkın içinde olabilseydiniz, bunu ne kadar isterdim. Olumsuz bulduğum bir davranışınız da bu yurt içi ve yurt dışına çok ender çıkıyor olmanızdı. Dünya gelişirken, bütünleşirken sizin sadece o 864 rakımlı tepeden pek ayrılıyor olmamanıza üzüldüm hep, sade oluşunuzun güzelliği kadar, görkemden uzak duruşunuzu ne kadar sevdiysem vatandaşın arasına, semt pazarları dışında iller bazında çıkmamış olmanıza çok üzüldüm, hep üzüldüm, hala üzülüyorum.
Oysa bu millet sizi sadece Televizyon ekranlarından kaşlarınız çatık olarak gördü.Evet çok ciddi yapınız yansıdı ekranlardan ama biz millet olarak hep çatık kaşlı mıyız ki sayın Cumhurbaşkanım? Oysa her vatandaşımız sizi kendi şahsında örnek aldı, gençler belki adınızı ilk etapta anımsayıp söyleyemedi, bilmedi ama sizi ekranlardan tanıdı ve örnek almaya çalıştı. Sizin Anayasa Mahkemesi Başkanlığınız döneminizde yaptığınız tüm konuşmaların altına bu ülkenin akil insanları hep gözü kapalı imzasını attı. Siz o makamdayken de Bu milletin gönlünü almıştınız ama ya son konuşma sayın Cumhurbaşkanım, kendimden biliyorum tüm o gönülleri yaraladı!
Elbette hak verdiğimiz yerleri de vardı 20 sayfalık konuşma metninizde ama sayın cumhurbaşkanım, “rejim tehlikede” ifadenizle, elbette bize uyanık olmamızı salık veriyorsunuz ama siz bu ülkede 7 yıldan beri Cumhurbaşkanımız değil mi siniz? Eğer rejim gerçekten tehlikedeyse o zaman afedersiniz ama  siz ne yaptınız sayın Cumhurbaşkanım? Sayın Cumhurbaşkanım, siz dışardan biri değilsiniz ki, bu ülkemiz sizin emriniz altında idare edilmedi mi? Edilmiyor mu? Bu ülkeye insanlar başka bir yerden mi gelip de rejim değiştirecek, bizim bilmediğimiz hala bir şeyler mi var bunca şeffaflığa rağmen sayın Cumhurbaşkanım? Elbette bu suallerimiz size değil ama kafamızda istesek de istemesek de oluştuğu için yazıya döküyoruz sayın cumhurbaşkanım!
Oysa sayın Cumhurbaşkanım, size olan sevgi , saygı ve  güven çok çok üst seviyelerden hiç düşmedi.
Bir internet sitesinde “Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer sizce?”diye sorulmuş ve aşağıdaki cevaplar alınmış;
50,92   138   Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı ve taviz vermeyen biri  
 35,79   97   Hükümetle sık sık ters düşen biri  
 19,19   52   Ülkesini seven, gelmiş geçmiş en iyi Cumhurbaşkanı  
 15,87   43   Kişilik olarak iyi birisi, fakat görevini tam anlamıyla yapamıyor  
  15,87   43   Tek otorite olarak Anayasa Mahkemesi`ni görüyor  
 Toplam:   373    
 Katılım:   271   kişi  
Diğer bir internet sitesi “ Turkish-media.Com” da,
“Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başarılı olduğunu düşünüyormusunuz?”  diye sorulmuş ve alınan cevaplar;
-Çok başarılı. Bir dönem daha seçilmeli diyorum...  90.86 % (64205) 
  -Başarılı buluyorum...  5.90 % (4168) 
  -Başarısız buluyorum...  2.27 % (1601) 
  -İdare eder...  0.49 % (349) 
  -Pek başarılı olduğunu düşünmüyorum...  0.48 % (337) 
Toplam Oy: 70660
Keşke diyorum sayın Cumhurbaşkanım, ülkeyi karış karış gezmiş olsaydınız ve halkın Cumhuriyetimize ne kadar bağlı olduğunu görebilseydiniz de rejim kaygısını dillendirmemiş olsaydınız isterdim. Bu kaygıyı eğer bu halk verdiği oylarla yaratmışsa, burada halka güvenin halkın güveninden daha zayıf olduğu ortaya çıkmış olmaz mı diye düşünüyorum. Bunun “kendi bindiği dalı kesme”den başka anlamı var mı?
Birlik ve beraberliğin erdem olduğu dönemde, ulusal birlik ve bütünlükten ödün verilmemesi için her bireyin uğraş vermesi gerektiği bir dönemden geçiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebed var olması için her türlü fedakarlığın herkesçe yapılması ve paylaşılması gereken çok önemli evredeyiz. Bu bilinçle  her bireyin üzerine düşen vatandaşlık görevini gereği gibi yapacağından herkesin kendisi gibi emin olması gerektiğine inanıyorum. sayın Cumhurbaşkanım, sivil yaşamınızda sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Ve bu düşüncelerimi izninizle okurlarımla paylaşıyorum. Kalın sağlıcakla.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.