Şimdi Ana muhalefet MHP

 M. Kemal AYÇİÇEK – 22 Aralık 2008 
Mart sonunda yapılacak mahalli idareler seçim startları verilirken CHP’nin “Çarşaf” açılımının ardından MHP ile kapışması boşuna değil. Bu ülkede geçen yıl yapılan genel seçimlerden Anamuhalefet Partisi olarak çıkan CHP, yapılan anketlerde adeta yerlerde sürünüyor. Yani şuanda Anamuhalefet, CHP değil MHP gözüküyor. CHP, onun için MHP ile didişme peşinde işte.
Bir ayı aşkın süredir sitemizde de bir anket yapıyoruz. Bu ankette ne il ne aday isimleri var sadece mecliste bulunan siyasi partileri ankete koyduk. Oradaki oy yüzdeleri, yapılacak seçimler için kullanılacak oyların partilere dağılımlarında MHP, ikinci parti konumundadır. MHP’nin nerede bir anket varsa bu anketlere teşkilatlarını yönlendirdiği ve anketlerin bu nedenle MHP’yi olduğundan farklı olarak ikinci sırada gösterdiği iddia edilse de bu günümüzdeki Anamuhalefet olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz. Çünkü, aynı anketi CHP’de yapıyor ve CHP’nin kamuoyuna yansımayan anketlerinde de MHP, AK Parti’nin tek alternatifi olarak çıkıyor.
www.karadenizolay.com’da bir ayı aşkın süredir devam eden anketteki sonuçlar şu şekilde gözüküyor;
“29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?
%44 AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi),%21 MHP (Milliyetçi Hareket partisi) ,%14 CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) ,%7 Hiçbiri ,%3 BBP (Büyük Birlik Partisi),%3 DTP (Demokrat Toplum Partisi),%3 Hala karar vermedim,%3 DSP (Demokratik Sol Parti) ,%1 ÖDP (Özgürlük ve Dayanışma Partisi)”
Yüzde 44 oy ile AK Parti ilk sırada yer alırken, yüzde 21 oy ile MHP ikinci parti konumundadır. Oysa bugün Ana Muhalefet diye bildiğimiz CHP yüzde 14 oy ile üçüncü sıraya gerilemiştir. Yüzde 7 seçmen ankette olmayan partileri tercih ederek hiçbiri derken, yüzde 3 oy Muhsin Yazıcıoğlu’nun Genel Başkanlığını yaptığı BBP’ye, yüzde 3 Anmet Türk’ün genel başkanı olduğu DTP’ye, yüzde 3 hala karar vermedim diyenler, yüzde 3 Zeki Sezer’in Genel başkanı olduğu DSP’ye ve yüzde 1 oy da Ufuk Uras’ın Genel Başkanı olduğu ÖDP’ye oy vereceğini söylüyor.
Burada DTP’nin parti olarak değil de aday bazında seçimlere gireceğini dikkate alırsak bu parti de yüzde 3’lük bir kayıp söz konusudur. Çünkü, DTP’nin parti olarak seçimlere katılmayacağının ortaya çıkmasından önce DTP’nin oy yüzesi 6 olarak çıkıyordu. O durum da da MHP yine yüzde 18’lik bir oy oranıyla yine ikinci parti durumundaydı. Sadece bizim sitemizdeki ankette değil yapılan tüm anketlerde MHP, artıkTürkiye’de ikinci parti konumundadır. Yani Ana Muhalefet’tir.
İşte CHP’nin olağanüstü tüzük kurultayından sonra Genel Başkan Deniz Baykal, yeni programın “köklü ideolojik kırılmalar anlamına gelecek bir değişiklik getirmediği”nin altını çizme gereği duyuyor olması Ana muhalefeti kaybetmesindendir. Baykal, “10 yıldan beri Türkiye'nin her yerinde uyguladıkları programa bugün hak ettiği yeri verdiklerini” söylüyor. Ve Baykal, “iftihar edilecek, derli toplu, çağdaş bir sosyal demokrat programın ortaya çıktığını” savunuyor. Parti proğramında yapılan ve kurultayda kabul edilen değişikliklerden bazıları şöyle sıralanıyor;
“Güçlünün değil hukukun üstünlüğü sağlanacak... 
-Yolsuzluklarla etkin, kalıcı ve sürekli mücadele için milletvekili dokunulmazlığı kaldırılacak, dokunulmazlıklara son verilecek
-Yolsuzluk dosyaları zaman aşımına uğratılmayacak, halkı dolandıranlar, devleti soyanlar adaletin pençesinden kurtulamayacak
-İdari yargıya ve Yüksek Yargı Organlarına hukukçu başkanlar seçilecek
-İnsan Hakları Müsteşarlığı kurulacak
-Etnik kimlik bir şereftir
-Farklı etnik kimlikler ülkemizin zenginliğidir
-Farklı etnik grupların ana dillerini öğrenme, öğretme ve yayın yapma hakları güvence altına alınacak
-Aleviler Diyanet’te temsil edilecek, Cem Evleri camilerle eşit destek görecek
-Madımak Oteli Hoşgörü Merkezi olacak
-Yoksullukla Mücadelede Sonuç Alıcı Çözümler;
-Her aileye Aile Sigortası ile sosyal koruma sağlanacak 
-Yoksul ailedeki anneye Vatandaşlık Hakkı Ödemesi yapılacak
-Emekliye refahtan pay ve sosyal güvenlik destek primi kesintisine son verilecek
-Üniversite öğrencisine Yaşam Destek Kredisi ile karşılıksız burs sağlanacak 
-YÖK kaldırılacak
-Kapatılan belediyeler, hukuki yollardan sonuç elde edemezlerse, bizim iktidarımız döneminde yeniden açılacaklar”
CHP, durup dururken yapmadı bu Tüzük kurultayını anlayacağınız, Ana Muhalefet Partisi kimliğinden de olacağını anlayınca artık parti içindeki oligarşiye rağmen bir değişimi köklü olarak göze aldı ve adımını attı. Baykal’ın kurultay konuşması, TBMM’deki Bütçe görüşmeleri sırasındaki konuşmasından pek ayrı değildi.
Bir ülkede iktidara iş yaptıracak yegane güç, Ana Muhalefet partisi iken CHP bunu sağlayacak bir muhalefet anlayışı geliştiremediği için MHP, salt söylemleri ile halkın gönlünde ikinci sıraya oturma hakkını kazanmıştır. Onun içinde CHP, yeni açılımları sağlayacak böylesi bir tüzük ve Parti proğramı değişikliğine mecbur kalmıştır. Bakalım yerel seçim süresinde CHP, Ana muhalefet koltuğunu geri alabilecek argümanlar geliştirebilecek mi? Kalın sağlıcakla.
Not; Bu yazım aynı zaman da www.karadenizolay.com , www.kuzeyhaber.com da ve Trabzon’da yayımlanan Hizmet gazetesi2nde yayınlanmaktadır. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.