“Muhtar” olamadı, Reis-i Cumhur oldu!

Draman İmam Hatip Lisesi’ndeyken almıştı “Reis” payesini. Ta o zamanlar başlamıştı garip, mazlum ve dışlanan insanların yanında durmaya. Kim nerede bir haksızlığa uğrarsa arkadaşlarıyla birlikte buna karşı çıkıyor ve sürekli Hak’kın yanında olmayı sürdürüyordu. Siyasi mücadelesi de ezilen halkların, kimsesizlerin kimi olarak gece kondu semtlerinden, İstanbul’un varoşlarından başlıyordu. Kasımpaşalı duruşu, hak ve adalet anlayışı, haklıyken haksızlıklarla boğulmak istenen insanların yanındaki duruşuydu. Hep susan ve konuşamayan insanların sesi olarak, konuşuyor, konuştukça da birilerinin hep büyüyen hedefi oluyordu!

“Muhtar” olamadı, Reis-i Cumhur oldu!

M. Kemal AYÇİÇEK – Trabzon 

Bir zamanlar bu ülkenin en çok satan gazetelerinin “Muhtar bile olamaz” diye manşet attıkları, her fırsatta yerdikleri, tezyif ettikleri, yazılı, çizili, görsel ve her türlü dijital ortamlar da değersizleştirdikleri (!) Recep Tayyip Erdoğan, şimdi Cumhur Reisi.  Recep Tayyip Erdoğan, Tüm hakaretlere, tüm tezyiflere, tüm darbe girişimlerine rağmen artık Türkiye Cumhuriyeti’nin Halk tarafından seçilmiş ilk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak Çankaya köşküne çıktı. AK Parti lideri olarak 12 yıllık iktidar dönemin de yapılan tüm seçimlerden başarıyla çıkan Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya’da 5 yıl görev yapacak.

O, Rize’nin Güneysu nahiyesinden bir kaptanın oğluydu, İstanbul’un Kasımpaşa semtinde doğan. Draman İmam Hatip Lisesi’ndeyken almıştı “Reis” payesini. Ta o zamanlar başlamıştı garip, mazlum ve dışlanan insanların yanında durmaya. Kim nerede bir haksızlığa uğrarsa arkadaşlarıyla birlikte buna karşı çıkıyor ve sürekli Hak’kın yanında olmayı sürdürüyordu. Siyasi mücadelesi de ezilen halkların, kimsesizlerin kimi olarak gece kondu semtlerinden, İstanbul’un varoşlarından başlıyordu. Kasımpaşalı duruşu, hak ve adalet anlayışı, haklıyken haksızlıklarla boğulmak istenen insanların yanındaki duruşuydu. Hep susan ve konuşamayan insanların sesi olarak, konuşuyor, konuştukça da birilerinin hep büyüyen hedefi oluyordu! Yılmadı, çoluk, çocukları eşi Emine hanıma bırakıp, çoğunluğu Anadolu’dan gelmiş arkadaşları ile bu ülke de Hak, Adalet, Eşitlik ve özgürlüklerin gelişmesi için kendi deyimi ile Aşık Veysel’in şiiri “Uzun ince bir yol”a koyuluyordu.

Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan

Sıradan insanların çok rahat anlayabildiği, kendini bu ülkenin hakiki sahibi(!) görenlerinse anlayamadığı ya da anlayıp ama anlamamazlıktan geldiği Recep Tayyip Erdoğan, gösterişsiz, sade, samimi, içten ve doğal haliyle o bu ülkenin sıradan insanlarının giderek artan teveccühünü kazanıyordu. Siyasi lideri Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ın prenslerinden biri oluveriyor, ardından da İstanbul’a  “Refah'ın vakti geldi” gibi, sokaktaki seçim otobüslerinden tüm Türkiye’de yayılan ve  kulağımızda hala yankılanan seçim şarkısıyla  Belediye başkanı seçiliyordu! Belediye Başkanlığı , Milletvekilliği ve siyasi yürüyüşü sürekli bir şeyler bahane edilerek yargı tarafından da kesilmek isteniyordu. Bir yandan siyasi rakipleri öbür yandan tüm zamanın hakim Devlet organlarınca hazmedilemeyen, başarılarına tahammül edilemeyen Recep Tayyip Erdoğan, kendi deyimi ile aldığı hayır dualarla yoluna devam ediyordu. Okuduğu şiir yüzünden hapse bile giriyor ve ama halk ile arasındaki bağı koparmamak için şiir kasetleri doldurup, bununla sevenlerine seslenebiliyordu.

Recep Tayyip Erdoğan, söylemek istediğini  net söyleyen, halkın dilini evirip, çevirmeden kullandığı için, kibir ve gurur dan arınık, elitist çok bil diklikten uzak, halka tepeden bakan anlayıştan uzak, halkın düzeyinde, kendini farklı görmek ve göstermekten kaçınan olduğu gibi görünüp, göründüğü gibi de olabilen ender insan özelliklerine sahip olunca başarıları da ardı sıra geldi. İstikrarsız bir Türkiye’de koalisyonları ortadan kaldıran ve Halka derdini iyi anlatıp, tek başına iktidar olmayı başardı. Tüm seçimler de ekipler oluşturulsa da tek başına tüm kampanyaları adeta kendisi yürüttü! Türkiye, Rahmetli Adnan Menderes,  Turgut Özal, Adnan kahveci, Vali Recep Yazıcıoğlu gibi rol yapmadan, kendi kimliğinden farklı kimliklere bürünerek halkın karşısına çıkan siyasetçi tiplerini hiç sevmedi! Ama sistem, adeta halkın oy vermesini, belirlenmiş insanları seçmesi için yıllar yılı sandıklara taşıdı. Halk, oy verdi ama oy verdiği insanlar bu ülke de ne yazık ki çok kısa aralıklarla görev yapabildi. Türkiye aslında gizli bir Komünist rejimle idare edildi! Kurulmuş halka tepeden bakanların sistemi, Halk eliyle güya iktidar değişikliklerini yaşamış olsa da kendisinin belirlediği kuralların dışına çıkılmak istendiğini gördüğü anda da askeri darbelerle bu gidişlere izin vermedi! 

Cumhurbaskani Erdogan, halkin dilini kullandi

Anne ve babasının hayır duasını almış bir evlat olarak Recep Tayyip Erdoğan, verdiği siyasi mücadele sırasında da başta Türkiye’de olmak üzere Tüm Dünya’da inansın inanmasın, Müslüman olsun veya olmasın tüm ezilen ve mazlum insanların dualarını alarak Türkiye’de Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin de 12. Cumhurbaşkanı oldu. Recep Tayyip Erdoğan, her nerede bir insan hakkı ihlali varsa, hangi ortam da olursa olsun sözlerini sakınmadı ve bildiği doğruları her yerde yüksek sesle haykırdı. Böylece sadece Türkiye’de değil, zulmün olduğu her ülke de mazlumların sesi olmayı bildi.

 Elbette sevmeyenleri de vardı ve Erdoğan’ın üst üste aldığı başarılar karşısında onlar ancak kasaplardaki Et kancalarından asılan ciğere ulaşamayan kedi misali gıpta etmekten başka bir şey yapamadı. Çok şey söylediler hakkın da ama onlar, adeta birer leylek gibi ömürlerini “leyleğin ömrü laklakla geçer” misali geçiverdi.  “Muhtar bile olamaz” manşetleri atan o gazeteler, şimdi “ilk mesaj” manşetleri ile şirinlik peşindeler. Halkın 10 Ağustos 2014 ‘te seçtiği Türkiye’nin ilk ve 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu görevin de muvaffakıyetler diliyor, Allah’dan yar ve yardımcı olmasını niyaz ediyorum.  Şüphesiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Halkoyu ile Cumhur’un Reisi olması, bir azmin zaferidir. Bu zafer, Türkiye halkının zaferidir! Bu zafer, inancın zaferidir! Bu zafer, ‘olduğun gibi görün, göründüğü gibi ol’un zaferidir. Bu zafer, Recep Tayyip Erdoğan’ı seven ya da sevmeyen tüm insanların zaferidir. Bu zaferin Türkiye ve Dünya’ya hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Öyle değil mi Erdal?

Erdogan, aykan ve aycicek

Fotoğrafın öyküsü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasında Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlı Geyikli Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Nuri Beldüz’ün 1 Haziran 1996 günü kalp krizi sonucu vefat etmesinin ardından 3 Kasım 1996 günü yapılan ara seçimler öncesi Refah Partisi’nin başkan adayı Ahmet Gülay’a destek vermek için buraya gelmişti. Nitekim Erdoğan’ın bu destek gezisi ile Refah Partisi Ahmet Gülay ile Geyikli’de belediye başkanlığı seçimini kazanmıştı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Başbakandı. O meşhur 28 Şubat süreci denilen post-modern darbe günleri yani. Biz, Karadeniz Olay gazetesi olarak Trabzon’da 28 Şubat sürecine açıkça tavır koymuş, Halkın tercihi ile iktidar olmuş Refah partisi ve Doğru Yol Partisi ortaklığı olan Refahyol Hükümetine açık destek veriyorduk. Trabzon’da diğer basılı medyanın aksine Refahyol Hükümeti’ne de kayıtsız şartsız destek veren yayın organı olarak Karadeniz Olay Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğünü yapıyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yine o dönem Trabzon Belediye Başkanı olan Asım Aykan ile birlikte gazetemizi Kalkınma Mahallesi’ndeki binamızda ziyaret edip, şeref defterimizi imzalayarak, bize güç ve onur veriyordu.  Gecikmiş olsa da  o ziyaretiniz için yıllar sonra da olsa Teşekkürler sayın Halkın seçtiği ilk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Teşekkürler Asım Aykan.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER