,

Tanıtım broşürlerinde Karadeniz neden yok?

M. Kemal AYÇİÇEK – 22 Aralık 2014

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kendi web sitesinde yer alan “Kültür bakanlığı tanıtım broşürleri” başlıklı bölüme baktım. “Neredeyim” diye bir başlık var ve burada da bir çok il ve hatta ilçelerin bile tanıtım broşürlerinin linkleri var ama her nedense Karadeniz bölgesi illerinden sadece Artvin ve Ordu var bu listede, diğer iller yok. İnsan ister istemez bir bakanlığın tüm Türkiye’yi ayırım yapmadan temsil ettiğini düşünür öyle değil mi? Şimdi ben bu listeye baktığım da bu bakanlığın ayırımcılık yapmadığına nasıl inanayım?

 

Ordu’nun yer alması şüphesiz eski Kültür ve Turizm bakanı olduğu için Ertuğrul Günay sayesinde listede yer alıyor diyelim, Artvin’i de belki bakanlıktaki bir bürokratın hatırına koymuşlar diyelim ama Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Memleketi Rize’de yok listede. “Turizm bakanlığı tanıtım broşürleri” adı altında bir sayfa olmamış olsa takılmayacağım o kadar ama bakanlığının adının yer aldığı bir sayfada neden Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Giresun, Rize, Samsun, Sinop ve Zonguldak yok? Sizler baksanız o sayfaya ve bu illerin orada olmadığını görseniz hayra yorar mısınız bu durumu? Bu Bakanlık, sadece listesini yayınladığı illerin ve ilçelerin bakanlığı mı diye sormaz mısınız? Hem diyelim ki bakanlık böyle bir sayfada bir hizmet veriyor, tanıtım broşürleri listesi yayınlıyor o zaman tüm ülkenin illerinin bu çalışmada yer alması gerekmez mi?  Eğer, bu görev illerdeki birimlerin performansıyla alakalı bir durumsa o zaman o çalışmasını yapmamış illerin sorumluluğu kimdedir, bakanlıkta değil mi? Neden tamamlanmamış bir listeyi yayınlıyor bakanlık bu da sorulması gereken soru değil mi? Bakın aşağıda verdim listenin tamamını, yani Rize’de, Trabzon’da veya Bayburt’ta o aşağıda yayınlanmış illerdeki turizm etkinliklerinden daha önemsiz yerler mi var? İşte o bakanlık listesi:

 

“Turizm bakanlığı tanıtım broşürleri

 

Adıyaman Tanıtım Broşürü,  Aksaray Tanıtım Broşürü,  Alanya Tanıtım Broşürü,  Amasya Tanıtım Broşürleri,  Ankara Tanıtım Broşürü , Antalya Tanıtım Broşürleri , Aydın Tanıtım Broşürleri,  Artvin Tanıtım Broşürleri,  Balıkesir Tanıtım Broşürleri,  Bartın Tanıtım Broşürü,  Bingöl Tanıtım Broşürü,  Bitlis Tanıtım Broşürleri,  Bodrum Tanıtım Broşürü,  Bolu Tanıtım Broşürü,  Burdur Tanıtım Broşürleri,  Bursa Tanıtım Broşürü,  Bilecik Tanıtım Broşürü,  Çanakkale Tanıtım Broşürleri,  ÇeşmeTanıtım Broşürü,  Çorum Tanıtım Broşürleri,  Datça Tanıtım Broşürü,  Denizli Tanıtım Broşürü,  Diyarbakır Tanıtım Broşürü,  Düzce Tanıtım Broşürü (Yürüyüş Parkurları),  Eskişehir Tanıtım Broşürü,  Edirne Tanıtım Broşürü,  Elazığ Tanıtım Broşürü,  Fethiye Tanıtım Broşürü,  Gaziantep Tanıtım Broşürü,  Hatay Tanıtım Broşürleri,  Isparta Tanıtım Broşürleri - Isparta İl Haritası,  İstanbul Broşürleri,  İzmir Tanıtım Broşürleri - İzmir Haritası,  İznik Tanıtım Broşürü,  Kayseri Tanıtım Broşürü,  Kahramanmaraş Tanıtım Broşürleri,  Karaman Tanıtım Broşürü,  Kars Tanıtım Broşürü - Kars Müzesi Tanıtım Broşürü,  Kastamonu Tanıtım Broşürü,  Kırıkkale Tanıtım Broşürü,  Kütahya Tanıtım Broşürü,  Malatya Tanıtım Broşürü,  Manisa Tanıtım Broşürü,  Mersin Tanıtım Broşürleri,  Niğde Tanıtım Broşürü,  Ordu Tanıtım Broşürü,  Osmaniye Tanıtım Broşürleri,  Sakarya Tanıtım Broşürleri, Side Tanıtım Broşürü,  Sivas Tanıtım Broşürü,  Tekirdağ Tanıtım Broşürleri,  Tokat Tanıtım Broşürleri,  Tunceli Tanıtım Broşürü,  Van Tanıtım Broşürü,  Yozgat Müzesi Tanıtım Broşürü.

 

Linkte burası, buyurun bakın bakalım hangi iller yok? http://www.kultur.gov.tr/TR,23302/tanitim-brosurleri.html Eklenme Tarihi: 18/05/2011 | Güncellenme Tarihi: 08/07/2014 . Bakın bir de sitenin sayfasının altında yer alan yazıya; ”Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.” Hem de güncelleme Temmuz ayında yapılmış! Şimdi bu listeye bakarak bu bakanlığın ilgili dairesinin amacı ne olabilir? Bunu Kültür ve Turizm Bakanımız sayın Ömer Çelik görmez mi? Hadi bakan bey göremedi, ya onun danışmanları, müsteşarı veya yardımcıları da mı görmüyor? Bu nasıl hizmet anlayışıdır? Bu listeye bakan yerlileri geçtim yabancılar , “Yahu biz Trabzon’u, Rize’yi, Bayburt’u, Gümüşhane’yi, Samsun’u, Sinop’u, Zonguldak’ı da Türkiye de bilirdik, acaba onlar başka bir ülkenin illeri mi?!” demezler mi? Bunu onlara dedirten kim olmuş oluyor böylece, Kültür ve Turizm bakanlığı değil mi? Hem bu ülke tanıtım ilanları için yabancı ülkelerde yayınlar yapmıyor mu? Biryandan tanıtım için milyarlarca para harcayacaksınız ama bir yandan da kendi sitenizdeki tanıtım broşürlerinde bir çok ili dikkate almayacaksınız buna bu ne perhiz ne lahana turşusu denmez mi?

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı umarım bu tür yayınlarında bundan sonra daha bir dikkatle ve hizmet anlayışı ile ayırımcılıkları bir kenara bırakarak, bu ülkeye bir bütünlük halinde bakar ve ona göre sitesinde her yere eşit ve adil bir anlayış gösterir. Ha bakanlık kalkıp, “Efendim, biz illere bu çalışmayı yapın demiştik ama onlar yapmayınca bize de gelmedi bu yüzden onlara yer veremedik” diyorlarsa bunu diyemezler! Yaptırsınlar o zaman eksiklerini tamamlasınlar öyle yayın yapsınlar, yoksa öyle Kültür ve Turizm kör topal yapılacak bir hizmet değildir, bunun bilincine varsınlar! Öyle değil mi ama? Kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE