Terör kimin işi ?

Terör, kimin işi?
M . Kemal Ayçiçek-21.11.2003
İnsan yazamıyor bile. Terör olayları ile adeta yattık kalktık yıllarca. Millet olarak en fazla terörden çekmiş ülkenin insanı olmak varmış kaderimizde. Dünya ’da terör olmayan yada terörün girmediği bir ülke var mıdır? Sanmıyorum. Tüm ülkelerde bir şekilde terör yaşanmaktadır, yaşanıyor. Şuanda Irak’ta en büyük terör yaşlanıyor!
Önce 15 Kasım’daki sinagoglara yönelik 2 ayrı saldırı ve 20 Kasım 2003 te de Beyoğlu ve Levent’teki yine 2 ayrı saldırıyla kaybedilen canlar ve salınan korku ve güvensizlik ortamı, maalesef ülkemizdeki huzuru ve güven ortamını sarstı şüphesiz. Ölenlere rahmet dileğimiz dışında yapabileceğimiz bir şey yok!
Bakınız İstanbul’daki eylemlerin ilk işareti bize Irak’taki büyükelçiliğimize yapılan saldırı değil midir? Aynı tarzda olmadı mı Irak’taki eylem? Her nedense tüm yazılı ve görsel medyada hiçbir yorumcu konunun bu yönüne eğilmedi. İstanbul’daki terör eylemleri, Irak’taki büyükelçiliğimize saldırıyı kimler yaptıysa onların işidir. Irak’ta askerimizin gitmesi kimin işine gelmezse ilk akla gelen şüpheliler onlardır. Yani ilk etapta Saddam Hüseyin, ikinci olarak Irak geçici konseyi, üçüncü olarak ta Usame Bin Laden olabilir.
Amaçları nedir? Elbette Türkiye’nin AB sürecindeki olumlu adımları, Irak’taki etkin rol alma talebi ve çevresinde tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin istikrarlı yapısı, hazmedilememektedir. Elbette AK Parti’ nin aşırı dinci görüntüden sıyrılıp Dünya gerçeklerine uygun, globalleşmedeki uyumluluğu, terör odaklarının en büyük rahatsızlığıdır.
Bana göre önce İsrail ardından İngiltere Türkiye üzerinden uyarılmaktadır ama sırada yine Türkiye’deki ABD hedefleri yer almaktadır . Umarım yanılırım ama Terör bundan sonrada Türkiye’deki ABD hedeflerini tehdit etmeye devam edecektir. 
Yazılı ve görsel medyada terör nedeniyle yapılan bazı yorumlarda AK Parti hükümetinin bazı icraatlarıyla sözde laisizmden sapma algılamaları, askeri kesimin sivillerin önüne geçirilmesini çağrıştıracak imalara yer verilmektedir. Bunlar, mantığın kabul edebileceği yorumlar değildir ve bana göre de hedef saptırmaktır. Ayrıca o görüşler, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da tabiri ile “terörden nemalanmaktır” ki bu, ülkemize yapılacak en büyük terördür.
Her nerede olursa olsun şiddet, insanlığın saadet vesilesi olamaz olmamıştır. Hangi din adına olursa olsun hiçbir dinin diğer din algılamalarına karşı güç kulllanımı kabul edilemez. Bunlar gerekçe gösterilerek ırkı ve dini ne olursa olsun masum insanlar öldürülemez, öldürülmemelidir. Bu dilek ve temennilerimle sadece Türkiye’de değil tüm Dünya’da terörsüz günler diliyorum. Kalın sağlıcakla.
   

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.