TRT ye tebrikler

 M. Kemal AYÇİÇEK – 20 Nisan 2008
 
Kurumlara açıktan teşekkür edilir mi denebilir ama etkilendim açıkçası ve ben ederim. İçimden geldi ve TRT’yi hem tebrik ediyorum ve hem de teşekkür ediyorum. O kameramanlarına ve sunucularına, yer ekibinden gök ekibine kadar herkese hem de ayırımsız.
 
Gelelim sadede, sebebi nedir bu teşekkürlerin. Efendim, bir haftadan beridir, TRT sayesinde İstanbul Sultanahmet meydanından başlayarak bana tüm Ege ve Akdeniz’i kıyı şeridinden gezdirdiği için. Kimileri belki anlamıştır ama bu yıl 44.sü düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turnuvası sayesinde yıllardır gidemediğim yerleri gezdim. Masraf yapmadan gezdim TRT sayesinde.
 
Dünya’da 106 ülke tarafından günde iki saat canlı olarak yayınlanan bisiklet yarışı sayesinde ülkemizin milyonlarca dolar verip de yapamayacağı tanıtım ve reklamını  bedavadan yaptılar. O mükemmel doğamız, yollarımız bisiklet yarışçılarını alkışlayan duyarlı vatandaşlarımızı da tebrik ediyorum. Hele dünkü son etap Antalya- Alanya arasında da tempolu bir yarış çıkarıldı ve o bisiklet pedallerini çevirenler kadar bizler de ekran karşısında kimin yarışmasından çok denizi, TRT spikerlerinin anlatımlarıyla Manavgat şelalesinden Aspendos’a, Akdeniz kıyı sahillerimizdeki zenginlikleri ve de güzellikleri izledik.
 
Finike- Antalya, etabında harika görüntülerle bisiklet yarışçılarının mücadelelerini enfes görüntülerle izleyebildik. İki helikopterle yapılan çekimler birer belgesel niteliğinde ayrıntılar verirken, sporcuları bir motosiklet üzerinden hem de ayakta izleyen kameramanın performansına da saygı duymamak elde değildi.Muhteşem görüntüler, nefis manzara ve izlerken bile yürekleri hoplayıp zıplatan bir mücadeleli yarış sundular.Ellerine, beyinlerine sağlık.
 
Belki biz o bölgeden uzaktaydık ama internet sitelerinden de o yarışa katılan sporcuların her günkü yarışlarında yaşadıklarını kendi milletlerine aktarıyor olmalarının bilinciyle de ülkemizin tanıtımı ve güzelliklerinin tüm dünyada paylaşılır olmasının mutluluğunu yaşadık. 
 
Etaplar boyunca yaşanan heyecan, TRT ekranlarından an be an öylesine dinlendirici bir üslupla anlatıldı ki insanın bisiklet binmeyi bilemese de “Fethiye’den Ölüdeniz’e bende inerdim” diyesini getirdi. 
 
O görüntüleri umarım TRT yeniden tekrardan izleyemeyenler için de ekranlara taşır. Yorgunluğu Dünyanın sayılı takımlarından gelmiş 120’yi aşkın bisiklet yarışcısı çekti, yani cefasını onlar çekti belki ama TRT ekranları başındaki bizler de büyük bir keyifle sefasını sürdük bu büyük yarışın.
 
Son etapta tamda finişe yakın büyük bir talihsizlik oldu.20 kadar yarışcı bir bir üstüne yığıldı.  Keşke olmasaydı. Ama bu da yarışların risklerinden biriydi belki, ucuz atlatıldı. Üzüldük ama Allah’dan süratlerin saatte 50 kilometre hıza ulaştığı bir ortamda oluşan bir kazada sporcuların burnu bile kanamadı!
 
Bu büyük yarışı izlerken Akdeniz sahillerini kaplayan otelleri elbette gördük. Kıyıların böylesine parselleniyor olmasından elbette kaygı duydum.Umarım o bölgelerde yaşayan halkın arazileri ellerinden alınırken gönülleri şen ediliyordur! Bir şey bildiğimden değil sadece kıyı şeridi dışında gözüken vatandaşların pekte yüzünün gülmeyişinden, tanıdık dostların anlatımlarından çıkardım bunu.
 
Elbette böylesine büyük bir organizasyonun önümüzdeki yıl da yapılacak olmasını, hani onun da Karadeniz sahil yolunda yapabileceğini düşündüm. Ama aynı şekilde çift helikopterli çekimlerle ve bu yoğunluktaki katılımla olmasının heyecanını kendimce kurguladım. Bizim bölgemizde de bisiklet yarışları olmuştu ama yollarımız bu kadar güzel değildi üstelik bisiklet yarışçıları da bu yıl ki kadar fazla değildi. 
 
Cumhurbaşkanımız sayın Abdullah Gül, 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası’nın da Karadeniz Sahil yolunda yapılmasını sağlar diye ümit ediyor, o’nun da bu turnuvaya gereken önemi verip de Alanya’da ödül vermesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.
 
Bisiklet  Federasyonundan Spordan sorumlu Devlet Bakanımız Murat Başeskioğlu’na, Gençlik ve spor Genel Müdürü Mehmet Atalay’a, tüm bisikletçi sporcularımıza, ve 44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası’a katılan tüm Dünya sporcularına ve onları alkışlayan tüm ellerin sahiplerine bende teşekkür ediyorum. Ne yalan söyleyeyim ülkemizin her hangi bir yanındaki bu tür etkinliklerden müthiş zevk alıyorum ve takdir ediyorum. Onun için de tüm emek verenleri tebrik ediyorum. Kalın sağlıcakla.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.