Vekillikte

M. Kemal AYÇİÇEK – 11 Nisan 2011   
TBMM 23. Dönem milletvekilleri , 2007 Türkiye genel seçimleri sonucu meclise giren ve hâlen görevde olan milletvekilleri, Cumhuriyet tarihinin şüphesiz çok önemli bir dönemi için isimlerini tarihe altın harflerle yazdıran milletvekilleri olmuştur. Neden bunu bu kadar emin söylüyorum, geçmiş dönemlerde halkın seçtiği nice milletvekili, partisini para, makam veya herhangi bir nedenle bırakabilirdi. Yani onlara kısaca “çantada keklik vekil” diye bakılırdı ama 23.dönem milletvekilleri için böyle bir ifadeyi kimse kullanamayacak..
Şimdi 24. dönem TBMM oluşumu için 12 Haziran 2011’de yapılacak genel seçimler için Milletvekili aday adayları, partilerin kendilerine göre belirledikleri “seçim” yöntemleri ile belirleniyor ve her parti ve 550 milletvekili aday adayı listesini Yüksek Seçim Kurulu’na verdi. Bağımsız milletvekili adayları da dahil tabi. Şimdi eski dönemlere göre çok daha “ince elenip, sık dokunan” bir çalışma ile partiler, çok titiz bir seçim yapıp, Türkiye’nin geleceğine yön verecek insanları TBMM’ye götürme çabasındalar. Burada tüm partilere ve tüm milletvekili adaylarına başarılar diliyorum. Kolay değil artık Milletvekili olmak, çok yönlü araştırmalar sonucu vekil adayları belirleniyor. Eskiden olduğu gibi, öyle hatır, gönül, vefa gibi duygularla ve hatta bastır parayı ol milletvekili adaylığı dönemleri çok gerilerde kaldı. Öyle de olmalıydı zaten.
Fakat Türkiye, satın alınabilen milletvekillerini gördü geçmişte, bir takım kişilerin, belki örgütlerin, belki sermayenin belki bir takım başka odakların oyuncakları gibi seçildikleri partilere ihanet edip, makam ve mevkiler belki vaad edilen farklı hediyeler(!)e kandılar ama halkın verdiği oyların aksine hareket edip, davalarına, partilerine, seçmenlerine ihanet ettiler. 23. dönem milletvekillerinin tarihe altın harflerle geçtiklerini söylerken, Türkiye’de olmayan olayların gerçekleşmesinde,  bir takım tabuların yıkılmasına, yani bir takım davalarda organerallerin bile yargı huzuruna çıkarılabilmeleri ve hatta cezaevlerine bile girebiliyor olmalarına sebep olan alt yapıyı oluşturan yasaları, taviz vermeden TBMM’den geçirmiş olmalarından söz ediyorum. Öyle “Güneş motel” modelleri gibi modeller de denenmedi değil, bir önceki dönemde mesela 22.dönem de bile Ak Parti Hükümeti’nde görev aldığı halde partisini terk eden Erkan Mumcu başta olmak üzere, Turhan Çömez gibi milletvekilleri olmadı değil. Ama 23. dönemde ne Erkan Mumcu ne de Turhan Çömez gibi milletvekilleri çıkmadı.Bu ülke ne “Ali cindoruk oyunları” gördü geçmişte ahh ah..
Türkiye, Dünya’da çok önemli konuma gelirken aynı şekilde de TBMM’deki üyelerin kalitesinin de bir göstergesindendir bu başarısı. Dünya’da söz sahibi olabilen bir Türkiye, kuşkusuz doğru seçilmiş Milletvekilleri ile sağlanmaktadır. Tüm siyasi partiler, öylesi aday tercihlerine önem vermektedirler ki, TBMM’nin kalitesi ister istemez zaten kendiliğinden Türkiye’ye yakışır temsilcilerine kavuşuyor. Bunu salt iktidar partisi için söylemiyorum, bakın diğer mesela yüzde 10 barajını aşamayacak partilere, onların milletvekili adayları bile hep seçilmiş çok yönlü ve çok değerli insanlardan oluşuyor. Ana muhalefet Partisi CHP’nin adaylarına bakın, MHP’nin adaylarına bakın, ya da DP,SP,Has Parti, Türkiye Partisi, BBP veya Ak Parti ya da Demokratik Sol Parti’nin Milletvekili adaylarına bakın, tarafsız bir gözle baktığınız da o insanların her birinin Türkiye’nin yüz akı insanları olduğunu görürsünüz. Siz de zaten ona göre, kendinizi temsil yetkisi vereceğiniz milletvekiline oy vermiyor musunuz? Yan, geçmişte ananız, babanız şu veya bu partiye oy verdi diye siz ilada ben onların izindeyim diyerek mi sandık başına gidiyorsunuz? Tüm siyasi partilerim milletvekili adayları, hep size bireysel olarak hitap etmiyor mu? Her milletvekili adayında biraz da siz kendinizi görmüyor musunuz? “iyi insan” olarak bildiğini kişilere oy vermek durumunda değimlisiniz? Öyle yağmıyor musunuz zaten? 
Ben “çanta da keklik vekil” derken, o geçmişte satın alınabilen milletvekillerini kastediyorum ama TBMM’nin 23. dönemi Milletvekilleri için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ama her dönemde de “iktidar nimetlerinden yararlanmayı bilen” tipler, nasıl oluyorsa oluyor ve hemen o çevrede odaklanabiliyor. 
Bir yakın arkadaşım, şimdi CHP’de Genel Başkan Yardımcısı olunca Trabzon milletvekili adayı Volkan Canalioğlu için diyor ki, “kaç defa söyledim babama, gel şu Volkan Canalioğlu’nun yanına bir gidelim, hem de arkadaşıdır, lafımı dinletemedim, aha CHP’ye Genel başkan Yardımcısı olmuş, şimdi vekil olacak” diye üzüntüsünü dillendiriyor.
Tavanda olan bitenlere elbette tabanda bir takım tepkiler olacak ama bunlar hep geride kalacak. Tüm partiler, kendilerini iktidara taşıyacağına inandıkları isimlerle halkın huzuruna çıkacak ve seçimlere öyle girecek. Eskisi gibi “vekillik çantada keklik” ya da “çantada keklik vekillik” gibi olgular, bu seçim döneminde bugüne kadar olduğu gibi konuşulmayacak. Hem partiler, vekil adayları ile ilgili kamuoyu araştırmaları ile aday belirlemede tabana iniyor ve hem de tabanın inisiyatifini taşıyabilecek adaylar, milletvekili adaylığı hakkını kazanabiliyor. Bu yüzden bundan böyle artık, gözünüzü kapatıp, önünüze gelen oy pusulasına bakmadan da oy verseniz yine siz sade vatandaşlar kazanmış olacaksınız. Nasıl mı, amacımız ülkemizin en ileri demokrasi ile yönetilmesi değil mi, o halde bu işi yapacak olanda bu milletvekilleri olacağına göre sizin yerinize partiler, ince eleyip, sık dokuyarak size layık insanları vekil adayı yapacak ve size sadece sandık başına gitmek düşecek. Bundan daha kolay bir seçim olur mu?
Bir de hani, babadan kalma milletvekillikleri dönemi vardı, babası emekli olmuş ya da ölmüşse onun yerine gelen aynı soy isimle vekiller vardı. “Adam gibi adam”ların isimlerinin millet üzerinde bıraktığı olumlu intibaları nedeniyle partilerin tercih ettiği milletvekilleri. Şimdilerde onları da eskisi kadar sık görmüyoruz. Kısaca ülke ilerledikçe, Demokrasi geliştikçe TBMM’ye de gönderilen insanların da kalitesi yükseliyor ve bundan da ülkemiz kazançlı çıkıyor. Size de bundan mutluluk duymak kalıyor. Hani “bu çorbada bizim de tuzumuz var” mutluluğu.. yoksa öyle değil mi? Tüm partilerin açıkladığı Milletvekili adaylarına başarılar dilerken, TBMM’nin 23. dönem milletvekillerine,seçmenlerini ve partilerini terk etmedikleri, satmadıkları için, TBMM’deki yeminlerine bağlı davranıp, verdikleri söz ve sadakatlarından dolayı her birerine ayrı ayrı tebrik edip,  teşekkürlerimi iletiyorum. kalın sağlıcakla..

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.