,

Gayrimenkul'de canlı bir döneme girildi

                                      
                                                           
GYODER YÜKSEK İSTİŞARE KURULU GÜNDEMİN ÖNEMLİ KONULARINI MASAYA YATIRDI
“Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu” GYODER, Yüksek İstişare Kurulu’nda sektörün önemli konularını görüştü.  2015 yılı içerisinde 3. kez toplanan Kurul’da sektör verileri göz önüne alınarak, yabancıların Türkiye’de gayrimenkul satışları ile ilgili detaylar değerlendirildi.
Gayrimenkul sektörüne yön veren şirketlerin yer aldığı GYODER Yüksek İstişare Kurulu, 1 Kasım Genel Seçimi sonrası gayrimenkul sektörünün önümüzdeki dönemine ışık tutması amacıyla 2015 yılı 3. çeyrek ekonomik ve sektörel verilerini değerlendirerek, yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinimi hakkındaki tüm sorunları masaya yatırdı. 
Avni Çelik başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, GYODER Başkanı Aziz Torun, Ali Saydam (Bersay İletişim Grubu), Altan Elmas (Sur Yapı), Aziz Yeniay (24 Gayrimenkul), Avi Alkaş (JLL Türkiye), Cemalettin Akgül (Astay), Durmuş Döven (Reysaş GYO), Ersun Bayraktaroğlu (PwC), Doç. Dr. Feyzullah Yetgin (Çalık Gayrimenkul), Fethi Hinginar (İMSAD), Füsun Yılmaz Phillipson (FYP), Gülcemal Alhanlıoğlu (Soyak), Hakan Kodal (Krea), Hakan Akbulut (Emlak Konut GYO), Hamdi Kınaş (Kınaş Yapı), Hüsnü Akhan (Doğuş GYO), Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş (Ankara Üniversitesi), Hamdi Kınaş (Kınaş Yapı), Hüseyin Özkaya (Odeabank), Işık Gökkaya (Yeşil GYO), Mithat Yenigün (Yenigün İnşaat), Mesut Pektaş (Zorlu Gayrimenkul), Murat Kurum (Emlak Konut GYO), Neşecan Çekici (EPOS), Nuri Çolakoğlu (NMC), Ömer Egesel (Tekfen Emlak Geliştirme), Özlem Gökçe (Extensa), Süleyman Çetinsaya (Artaş Grup), Zafer Baysal (AMSTAR Türkiye) katıldı. 
Toplantıda, sektör için önemli bir veri kaynağı olan tüm alt segmentleri üçer aylık dönemlerle irdeleyen GYODER GÖSTERGE Türkiye Gayrimenkul Sektörü 3. Çeyrek raporu, kurul ile paylaşıldı ve temel makroekonomik göstergelerden sektör içi üretim rakamlarına kadar çok çeşitli bilgi ve istatistikleri içeren raporun verileri üzerinde duruldu. 
1 Kasım Sonrası Piyasalarda gerçekleşen olumlu hava, yatırım ortamı ve gayrimenkul sektörü açısından verimli bir yıla işaret ediyor
Rapor verilerine göre; Türkiye ekonomisi büyüme performansının 2015 yılını sonu itibariyle %3,5 ile kapatması beklenmektedir. Son 10 yıllık verilere göre; inşaat sektörünün Türkiye ekonomisine katkı payının ortalama %4,5 civarındadır. Ancak ülkemizde 2014 yılı 3.çeyrek dönemden itibaren inşaat sektörü büyüme hızının GSYH büyüme hızının altında kalmıştır.
İşsizlik oranının Ağustos 2014 itibarıyla %10,4 seviyesine ulaşırken, 2015 yılı Temmuz ayı itibariyle işsizlik oranı son on yılın ortalaması olan %9,8 düzeyinde gerçekleşmiştir. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,95 oranında artış olmuştur.
2014 yılının genelinde konut satışları 1.165.381 adetken, 2015 yılı ilk 9 aylık süreçte 936.615 konut satışı gerçekleşmiştir. Seçim dönemi ile hissedilen durgunluğun yıl sonunda aşılması ve geçen yılın rakamlarına ulaşılacağı yönünde görüş birliği olmuştur.
2015 yılının ilk yarısında %1’in altında oluşan konut kredisi faiz oranlarının konut satışlarını tetiklemiştir. Buna göre; 2014 Aralık ayı sonunda 125,3 milyar TL olan konut kredileri, 2015 Ağustos ayında 128 milyar TL’ye ulaşırken, konut kredilerinde yıllık büyüme yüzde 19 olarak gerçekleşmiştir.
3 ayda bir yayımlanmaya devam edecek olan GYODER GÖSTERGE’nin, hem dijital hem de basılı olarak geniş bir kitleye ulaştırılması hedefleniyor. GYODER Gösterge’nin 2. sayısına GYODER’in web sitesi olan  www.gyoder.org.tr  adresinden ücretsiz olarak ulaşılabilir.  
Toplantıda GYODER Gösterge ile irdelenen mevcut durum Emlak Konut’un konut satışları hakkında gerçekleştirdiği detaylı veri sunumu ile bütünleştirildi. Ayrıca gayrimenkulün diğer yatırım araçlarına göre Türkiye’de hala daha en kazançlı yatırım enstrümanı olduğu da rakamlarla ortaya koyuldu.
Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum konuyla ilgili; “Önümüzde bulunan dört yıllık seçimsiz dönemin sağladığı siyasi istikrarın katkısı ve ülkemizde konut ihtiyacını destekleyen dinamiklerin etkisiyle konut satışları açısından canlı bir döneme girilmiştir. Ayrıca, yabancı ülke vatandaşlarının ülkemiz gayrimenkul sektörüne ve dolayısıyla şirketimiz projelerine ilgisi devam etmekte olup, bu ilginin sonucu satış verilerinde de çok açık bir şekilde kendini göstermektedir. Şirketimiz 2015 yılı içerisinde Ekim ayı itibarı ile 5,3 milyar TL değerinde gayrimenkulün satışı gerçekleştirmiş ve bu satışın yaklaşık 960 milyon TL’ye yakın bir bölüm yani % 19’u yabancı ülke vatandaşlarına yapılmıştır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının Borsa İstanbul’daki durumu incelendiğinde ise kat edilmesi gereken hala uzun bir yol olduğunu düşünüyoruz.” dedi.
Yabancı yatırımcıların Türkiye’de konut edinmesinin öneminin tartışılması ile devam eden Kurul’da GYODER tarafından yapılan “Yabancıların Konut Alımı Eğilimi” araştırmasının anket sonuçları da Kurul Üyeleri ile paylaşıldı. 
GYODER İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik, toplantı sonrası sonrası yaptığı açıklamada; “Yabancıya konut satışı giderek büyümekte olup, bunun sürdürülmesi yatırım ortamının iyileştirilmesine bağlıdır. Sektörel gelişmenin yatırım ortamının iyileştirilmesi ile büyüyeceğini, iyileştirmenin merkezi ve yerel yönetimlerin desteği ile mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Yabancıya satışta, Ekonomi Bakanlığı’nın ihracatçıya verilen teşviklerden sektörel olarak yararlandırılmayı umuyoruz. 1 Kasım seçim sonuçları ve elde edilen istikrarın, yatırım ortamı yönünden olumlu olduğu değerlendirilmiştir.” dedi.
GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun da; “Sektörümüzün sağlıklı büyümesi ve ilerlemesi açısından doğru ve daha çok veriye ihtiyacı vardır. GYODER bu amaçla çıktığı yolda Gayrimenkul Araştırma ve Rapor Üretimi Komitesi Üyelerinin de büyük katkılarıyla temel makroekonomik göstergelerden sektör içi üretim rakamlarına kadar çok çeşitli bilgi ve istatistikleri içeren GYODER GÖSTERGE Türkiye Gayrimenkul Sektörü 3.çeyrek raporunu hazırlamıştır. GYODER olarak sektörün gelişimi için doğru verilere ne kadar fazla ihtiyaç duyulduğunun da altını bir kere daha çizerek, sektörün gelişimi için tüm sektörün veri sağlama konusunda katkıda bulunmasının önemini bir kez daha vurguladık. Mevzuatımızın bazı maddeleri sebebiyle yaşanan tasviye, oturma izni, banka kredi teminatları gibi önemli başlıkların yanı sıra vergi, KDV, mükerrer harçlar ve imar mevzuatı ile ilgili sorunları da irdeledik. GYODER olarak bu başlıklar doğrultusunda ilgili kurumlara bir öneri paketi hazırlayacağız. Daha önce Ankara’da dile getirilen bu sorunların hükümetin kurulmasıyla birlikte yeniden ilgili bakanlıklara iletilmesi konusunda hazırlıklar yapıyoruz.” dedi.
GYODER Yüksek İstişare Kurulu’nun bir sonraki gündemi Altyapı GYO’ları ve Gayrimenkul Yatırım Fonları olarak belirlendi.
YORUM EKLE