,

Türkiye’nin gençleri AB’nin her derdine deva

 Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Sekreteri Sinem Sonuvar, Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmalarda Türkiye’nin AB üyeliğinin artık AB açısından daha önemli hale geldiğini söyledi.  

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Avrupa parlamentosunda düzenlenen Avrupa-Türk Genç Liderlik Konferansı’nda Türkiye ekonomisindeki dinamizmin sırrı, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin önemi ve gençlerin katkısı tartışıldı. 
Konferans’ta iki ayrı panelde konuşma yapan Türkiye’nin dinamik iş örgütü TÜGİAD Genel Sekreteri Sinem Sonuvar, girişimcilik ve genç işsizlik kavramlarını tartıştı. Sonuvar, genç işsizlerin girişimci ruhunun desteklenmesi halinde bir yandan işsizliğin gerileyeceğini diğer yandan da kalkınmaya destek olacağını söyledi ve genç nüfusuyla Türkiye’nin AB için önemli hale geldiğine dikkat çekti. Türkiye ekonomisinin dünyanın 17, Avrupa’nın da 6. Büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Sonuvar, “Hem ekonomisindeki hem de insan gücü anlamındaki dinamizmi, Avrupa’nın krizden kurtulması için Türkiye’yi çok önemli bir fırsat haline getiriyor. Eskiden AB uyumu Türkiye için önemliydi; ama artık AB için önem kazandı” diye konuştu.
Avrupa’nın krizden çıkışının yolunu girişimcilik olarak çizen Sonuvar, “Genç liderlik ve STK” ilişkisini irdeledi. TÜGİAD’ın en genç ve de ilk kadın Genel Sekreteri olarak gençlere ”kendilerine yatırım yapmaları gerektiğini” vurgulayan Sonuvar; “Atatürk çocuklara ve gençlere büyük önem veren bir liderdi. Bugün görüyoruz ki genç nüfus sadece Türkiye için değil Avrupa için de dünya için de önem taşıyor. Geleceğe atacağınız imzalar bugünden kendinizi nasıl nasıl yetiştirdiğiniz ile bağlantılı. STK’lar için bu önem daha da artıyor. Nitelikli gençlik, sivil toplumun da dinamiklerini destekler.” diye konuştu.
Konferansa katılan gençler, bol sorular sorarak konferansa ilgi gösterdiler.
YORUM EKLE