,

Bu başka, kurtuluş savaşı!

 M. Kemal AYÇİÇEK  - 24 Mart 2014 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon mitingi var, Trabzon’a giden bir dolmuştayım. Aracın içinde orta yaş ve biraz daha yaşlı insanlar var. Miting nedeniyle anonslar, yollar boyunca asılmış poster, pankart ve flamalar asılmış. Aşırı güvenlik önlemleri de göze çarpıyor, tam o sırada arka tarafta oturan biri, “ne gerek var tüm bunlara” diye kendi duyacağından biraz daha yüksek sesle konuşunca, yanım da oturan adam ona dönüp bakıyor.  Sonra da aynı ses tonuyla ona cevap veriyor “Bu durum çok başka, kurtuluş şavaşıdır, Allah başımızdan eksik etmesin” diye dua ediyor.
Homurtular biraz daha yükseliyor, Suriye uçağının vurulmuş olmasına, dış odakların Türkiye’nin ayağa kalkmaması için seferber olduğuna, ABD’nin Suriye’de Türkiye’yi nasıl yalnız bıraktığına, daha önce Libya, Mısır’da da Batı ülkelerinin Türkiye’ye karşı gösterdiği ağırdan alma ve yalnızlaştırma politikalarına kadar tartışma genişliyor. Türkiye’nin enerji koridoru olduğunu ve son 12 yılda ki gelişmişliğinin dış ülkelerde kıskançlık yarattığına değiniliyor. Tartışma üç kişinin arasında sürüyor. O ilk konuşan adam, geçmişteki siyasi liderlerden örnekler veriyor. “Hiçbir dönem de bu ağır ithamların olduğu bir seçim olmadı” diyerek, gerilmiş ortamdan kaygı duyduğunu anlatıp, “Belki de seçim olmaz!” diye sohbeti kapatmak istiyor. O yan tarafta oturan adam, “Ben duydum CHP’li bir milletvekilinden duydum, seçimi göremez diyor, ben herkesin fikrine saygılıyım ama Allah başımızdan eksik etmesin, Türkiye kurtuluş savaşı veriyor” diyor. Belli ki bu yaşlı adam, Başbakan Erdoğan’ın “Bu istiklal savaşıdır” sözünü kastederek, “kurtuluş savaşı” diyor sık sık!
Seçime YSK’nın açıkladığı kadarıyla 26 Parti katılıyor ama vatandaşın sokaklar da görebildiği sadece birkaç parti var. Karadeniz de flamaları görülen AK Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi var. Bunların dışında sanki seçime katılan başka parti yok! Zaten çoğunlukla belediyeler de AK Parti’nin elin de ve değişebilecek belediye sayısı da yok. Vatandaşın kararı belli, bundan sonra çıkacak ne kaset ne bir ses kaydının durumu etki etmesi de beklenmiyor. Hele AK Parti’ye muhalif olanlar, 17 Aralık ve 25 Aralık sürecini anlatan, başbakan Erdoğan’ın ses kayıtlarının yazıldığı  “Neşter” diye bir gazete, köşe başların da ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu gazete aracılığı ile güya AK Parti’ye bir darbe vurulmak isteniyor Karadeniz’de. Fakat, Karadenizli zaten ücretsiz dağıtılan bu gazeteye şüphe ile bakıyor, “Madem doğru yazıyor, ne diye ücretsiz dağıtılıyor, demek ki var bir hinlik burada” diye düşünüyor. Belki önceki yıllar da haber kaynakları sınırlıydı ve medya etkisi toplum da istenilen ya da beklenen etki ve tepkiyi gösterebiliyordu ama artık devir değişti ve kimsenin böylesi materyallere prim verdiği yok.
Başbakan Erdoğan’ın Karadeniz’deki tüm mitingleri kalabalıktır ama Trabzon mitingi, bölgenin metropol kenti konumun da olduğundan diğer iller de de merakla izleniyor. Trabzon mitingi elbette İstanbul Yenikapı’daki mitingle kıyaslanamaz ama bir gün arayla olunca Trabzon’daki miting de Karadeniz’deki en büyük miting oldu.


Mitingler de ki konuşmaların içeriğinden çok vatandaşın bir sosyal aktivite olarak mitinglere katıldığını gözlemlemek mümkün. MHP’nin Trabzon’da yaptığı mitinge Lider Devlet Bahçeli’nin gelmemiş olması, vatandaş arasın da “Bizi adam yerine koyup, Trabzon mitingine gelmiyorsa neden MHP’ye oy vereceğim ki” gibi bir tepkiye sebep olabiliyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Trabzon mitingi de CHP’nin Karadeniz Bölgesi’ndeki genel halinin bir göstergesi gibiydi. Trabzon’da Saadet Partisi’nin mitingi de kimseye heyecan verememişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon mitingi, meydanlar ölçü alınacaksa Trabzon Büyük Şehir Belediyesi’nin AK Parti’den başka bir partinin alamayacağının bir göstergesiydi. Şimdi bu yazıyı okuyanlar da “amma da AK Partilisin sen ha, başka alternatif sunmuyorsun yazın da!” diye sitem edebilir haklı olarak ama ben görünenleri yazıyorum. Müneccimlik edasında değilim, görünen köy de kılavuz gerektirmez. Gerçeği çarpıtmanın, saptırmanın da bir manası yok. O nedenle kimilerinin şöyle ya da böyle nitelemelerine aldırış etmiyorum. Başbakan Erdoğan’ın Trabzon mitingi ile Trabzon Büyük Şehir Belediye başkanlığını halen başkan olan Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun kazanacağı bir erken final gibi oldu. Kalın sağlıcakla.
YORUM EKLE