,

Çalışmak ayıp değil kardeşim

Ömer Hasançebi/ ABD

 
Arkadaşlarım takılıyor bana sürekli, "artık ABD'li oldun" diye, haklılar da. bir öğrenci olarak geldiğim ABD'de yaşamaya ben de ayak uydurduğumu düşünüyorum artık, az zaman olmadı. hem burada çalışıp, hem de yaşamak ve hemde tek başına öyle değil mi?
 
 
 
Amerika ülke olarak çok büyük olduğundan dolayı isçi kapasitesi de büyük tabii ki de.
çok irkin yasadığı, bir çok insanin geçimini sağladığı bir havuz gibi düşünebiliriz. Bir çok insan kacak olarak yaşıyor ve çalışıyor. Amerika’nın isçiye ihtiyacı olduğu için kacak insanların üstüne düşmüyor çünkü sıcak paranın dönmesi sağlanıyor.

Ayrı bir konu olarak ise isçi haklarının ne denli güçlü olduğunu görüyoruz  burada. Günlük 8 saatten oluşan periyotlarla birlikte fazla dan mesai de yapabilirsiniz. Ortalama olarak haftada kırk saat çalıştıktan sonra aldığınız ücret, normal ücretin bir buçuk katına çıkıyor. İnsanlar çalıştığının karşılığını hak ettikleri gibi alıyorlar.

Amerikalı insanlar genelde çalışmayı sevmeyen tembel insanlar. O yüzden isçi sınıfını genelde İspanyolca konuşan insanlardan oluşmakta. Bununla birliktede İspanyolcanın Amerika’daki önemini de anlıyoruz. Biraz İngilizce biraz da İspanyolca biliyorsanız sırtınız yere gelmez Amerika’da ve dürüst çalıştığınız surece de krallar gibi yasayabilirsiniz.
Özellikle isçi hakları ve çalışma şartları uygun koşullar altında düzene koyulmuş. Ülkemizle karşılaştığınız da bir haftalık Amerika maaş (5gun iki gün tatil ve günde sekiz saatten), bizim emekli insanlarımıza ödemediğimiz maaş kadar.
Çalışan aç değil sokakta değil. Yetmiş yasındaki insanlarında çalıştığını gördüğüm bir memleket.
Çalışmak ayıp değil kardeşim.

YORUM EKLE