,

Devlet’in bahanesi olmaz!

 
M. Kemal AYÇİÇEK – 5 Ekim 2015 

 

 

Sosyal Medya’da yani twitter’da bir fotoğraf, ardından da video görüntüleri. Kimi “sahte” kimi “gerçek” derken, Video’ nun gerçek olduğu ortaya çıkıyor. Şırnak’ta bir terörist, etkisiz hale getirildikten sonra bir araçla sürükleniyor ve o sürüklenen araçtan da video’ aya çekiliyor, ardından da bu görüntüler, Twitter başta olmak üzere internetteki tüm sosyal medya aracılarında yayınlanıyor. Böylesi rezil görüntülerle sözde siyasetçiler de Hint kumaşı misali tabi bu fotoğraf ve videoları takipçilerine paylaşıyor, ve siyasi rant elde edebiliyor! Burada işte tam da, insan, nerede bu Devlet? diyor. Halkı, kin ve nefrete sürükleyen bu tür yayınları önleyemiyorsa Devlet, nere de bu Devlet? diye sorgulanamaz mı? Devlet, böylesi rezaletlerin önlenmesin de ortada yoksa nerede var olabilir? İyi gün de zaten Devlet’e gerek var mı?

 

 

Bu görüntüler ve o görüntü eşliğindeki sövgüler filan tamamını izledim, “bu vahşet” dedim, vahşetin nesini savunacaksın, savunulacak bir şey değil ki. Adam, her kimse Devlet adına görev yaptığı belli biri, güya iyi bir iş yapmış, teröristi etkisiz hale getirmiş ve cesedi de aracın arkasına bağlayarak bir yere sürüklerken tutup bunu videosunu çekip, tatmin olmuyor bunu sosyal medya da yayımlayarak kin ve nefretinin sınırsızlığını ortaya koyuyor! Böyle bir rezalete vicdan sahibi bir insan, Devlet adına görev yapan birinin böylesi sosyal medya üzerinden tatmin olma isteğine saygı duyabilir mi? Hangi devlet adına ve ne diye böylesi bir kepazeliği sergiliyorsun? Böylesi bir Devlet görevlisine saygı duyulabilir mi? Sen yaptığın görev için bu Devlet’ten maaş alan ve bu milletin vergileri ile bu ülkeye hizmet(!) eden birisisin, senin bir görev gereği yaptığın bir çalışmayı böylesine halkı kin ve nefrete sürükleyecek ortama sokmaya ne hakkın var? Var mı? Böyle Devlet görevlisi olur mu? Bu ne saçma bir mantık, ne manyak bir duygu ne salak bir görev anlayışıdır?

 

 

Twitter’da böylesi yayınlar, farklı hesaplardan yayınlanıyor. Devlet, ulaşabildiğine yasak koyuyor güya mahkeme kararı ile engelliyor ama bir kısmı için mahkeme kararını alacak mesaiyi bekliyor anlaşılan ki video, isteyen herkes tarafından rahatlıkla görülebiliyor. Adam, topluma kin ve nefret yayacaksa bu tür videolarla da bu kin ve nefretini, etkilemek istediği çevreleri zaten etkisi altına alabiliyor. O zaman insan, yahu bizim Devlet nere de demez mi? Diyoruz işte, kimi bu tür yayınlar için “sansür” filan gibi saçma sapan kimin işine geliyorsa onun kullandığı argümanı dillendiriyor ve bununla güya Devlet’e bir meydan okuma yapabiliyor. Bu olmaz. Sansür, vatan söz konusu olduğunda, halk ve hele ki kin ve nefret söz konusu olduğunda teferruattır ne sansürü, neyin sansürü, kimin neye sansürü, ne hakla, ne cüretle ne demek sansür? Sansür, halkın bilgi alma hakkının gasbıdır. Bu video da bilgi yok ki kin ve nefret var, bunun yasaklanmasının sansürle ne alakası olabilir? Sansür, böylesi, pis ve rezil görüntülerin yasaklanmasıysa varsın o sansür, hiç eksik olmasın!

 

 

Hep yayıncıyız, o sansür diyenler belki yeni moda yayıncılar ama biz yani eskiler, Sansür’ ün ne olduğunu bu yeni yetmelerden iyi biliriz. Kimse haddini aşıp, ülkenin birlik ve bütünlüğü üzerinden halkı din, dil, ırk, kin ve nefret duyguları üzerinden Türkiye’yi hedef tahtasına koymaya kalkmasın. Aklını başına alsın ve haddini bilsin, bu ülke de hainler bellidir. Her yerde bellidir. Şırnak’ta da, Diyarbakır’da da ,Gaziantep, Edirne, İzmir, Adana, Trabzon, Rize, Muş, Erzurum, Sivas, Bolu, Manisa, Denizli, Aydın, Afyon, Tekirdağ, İstanbul, Ankara, Mersin ya da Hakkari veya Kars’ta da bellidir. Ve Bu Devlet, o hainleri nefes alır verirlik derecesinde de tanır ve bilir. Devlet’in mazereti olmaz, Devlet, mazeret de üretmez, gereğini yapar. Zamana bırakmadan anında yapar, yapmalıdır. 

 

Devlet adına görev yapan insanlar,sıradan insanların yapabileceği hataları yapmamalı. Devlet,hata yapanların yükünü taşımamalı! Devlet, ihanet edenini herkesten iyi bilir ve gereğini yapmak için de şundan bundan bir işaret de beklemez, gereğini yapar, yapmalıdır da. Devlet, insan değildir! Ve hiç bir Devlet, insan refleksi (duygu,hınç,kin vs) ile hareket etmez, vatandaşlarına Adil davranır,ayırım yapmaz! Devlet,yan gelip yatmaz! Şırnak'taki bir görüntü twetler de gezerken ve halka kin ve nefret aşılarken buna izin vermez! Mesai mi? Ne mesaisi? Twitter ve Facebook gibi sayfaları denetleyen ve kontrol eden Devlet'in görevlileri vardır,onlar aynı video için gereğini yapmalıdır! Halkı kin ve nefrete sürükleyen,halkı birbirine düşman etmeye çalışan her türlü yayının önlenmesi sansür değildir,bilakis Devlet görevidir! Devlet, mazeret aramaz, üretemez, gereğini yapar. Mesai kavramı, Devlet'in izin verdiği kurumlarını bağlar, sosyal medyanın mesaisi olmaz! Dost, acı söyler! Teknokrat, seçim Hükümeti var diye Devlet görevini kim savsaklıyorsa da Devlet, gereğini yapar, mazerete bakmaz,bakmamalı!

 

 

Nitekim o Şırnak’taki görüntülerle ilgili gerekli yasal işlem başlatılmış ve Devlet, gereğini yapmak üzere devreye girmiştir. Umarım bu ve benzeri her türlü halkı kin ve nefrete sürükleyecek her türlü olayda aynı refleks gösterilir ve Türk ve Kürt gibi saçma sapan ırksal nitelikler üzerinden siyasi paye elde etme hesabı yapan tiplerin ekmeğine yağ sürülmez. Bu ülkenin insanı zaten o tarz dil, din, ırk, renk gibi Allah’ın yarattığı kulların hepsini bir bilir ve onlarda ayırım yapmaz ve yapanlardan da nefret eder. Hiç kimse, kendisinin hangi soy ve ırktan olmasına kendisi karar veremediği gibi hiç kimse de kendi soy ve sopu ile bunun bir artısı ve bir üstünlük gibi görülmesini sağlayamaz. Bu zaten bireye düşmez, onu aşar hatta ülkeleri ve devletleri de aşar. Allah, tüm Devletlerden büyüktür. Kalın sağlıcakla.
YORUM EKLE