,

'Eşşek meydanı'!

M. Kemal AYÇİÇEK – 18 Ekim 2017 

İstanbul’da Eminönü Belediyesi’ndeyiz. Başkan Lütfi Kibiroğlu’nun makam odasında, sabah saatleri yani gelen gidenin fazla olmadığı sakin saatler. Başkan yardımcısı İbrahim amcamla görüşmek için gitmiştim ama oda ‘başkanla görüşelim sonra birlikte çıkarız’ dedi. Başkan Kibiroğlu, bir mübarek adam, anlattıkça anlatıyor, gülüyor, sohbetine hakikaten doyum olmuyor ama çıkmak istiyoruz, “Nereyeee” diye bağırıyor!

Amcam onu çok yakından tanıyor, onun “Nereyeee” si, meğer, ikramın başlangıcının sinyaliymiş, işaret ediyor, ‘biraz sabırlı ol, acele etme’ gibi. Peki diyor, dinliyoruz. Malatyalı Lütfi Kibiroğlu, oradan da bazı anılarını anlatınca ister istemez sohbete biz de katılıyoruz. Bir fotoğraf var yanım da Malatya’da “Kernek Meydanı”n da çocuklarımla birlikte çekildiğim, o fotoğrafı Başkan Kibiroğlu’na gösteriyorum. 

Fotoğrafa bakması ile gülmeye başlaması bir oluyor, fotoğrafa baktıkça gülüyor, gülüyor ama bir kahkaha ki biz de gülelim diye ‘Hayırdır, ne var fotoğrafta gülünecek’ diye araya giriyorum ama Başkan Kibiroğlu hala gülüyor, bir de amcama bakıyor ama o gülüşleri çok doğal ve yapmacık değil tabi. O gülüşün samimiyetine inanıyoruz ama neye güldüğüne bir türlü anlam veremiyorum.

Kahvelerimiz geliyor o sıra sonra Başkan Lütfi Kibiroğlu bana soruyor, “Kernek nedir bilir misin?” diye, yoook diyorum ama çocukluk yıllarımda o “kernek” kelimesini anımsıyorum. Bayburt’ta elek,rapata gibi o yöre insanlarının kullandığı eşyaları yapıp satan gezginci kervanlar vardı. Kervan dediysem güzel köpekleri olan ve eşek ve katırlarla eşyalarını taşıyan ve göçebe şeklinde hem ticaret ve hem de çoluk çocukları ile yaşayan insanlar vardı. Onlar için “kernek geldi” ifadesi kullanılırdı ama sadece onu hatırlıyorum.

Fotoğraf, Malatya’nın “kernek meydanı” yazan bir yerde idi ve biz o yazının tam altında poz vermiştik. Başkan Kibiroğlu, “Kürtçe de Kernek, Eşek demektir. Yani fotoğrafı çektirdiğiniz yerdeki o yazı da ‘Eşek meydanı’ yazıyor” dedi ve tekrar gülmeye başladı. Ama biz nerden bilelim “kernek” eşek demek ve “kernek meydanı” yazısının altında poz vermenin bu kadar gülünç olabileceğini?

O fotoğrafla amacımız Malatya’ya ailece gittik ve gezdik fotoğrafıydı ve hatıra diye çekilmiştik ama Eminönü Belediye Başkanı Malatyalı Lütfi Kibiroğlu’nun o gülüşünden sonra fotoğrafı bir daha hele o taraftan olan hiç kimseye göstermemeye gayret ettim. O başkan Kibiroğlu vefat etmiş, Allah mekanını cennet eylesin!

Ölüm haberlerini bu aralar çok sıkça alır oldum,  21 Ocak 2017 de babamın rahmeti rahmana kavuşmasının ardından Abdullah abi, İsmail abi, Kadir abi, eniştem Halk Bankası’nın Kalkandere, Ordu, Çayeli, Artvin, ordu, Sinop ve Kayseri’de görev yapmış müdürü Kamuran Özyurt, İHA ve Doğan Haber Ajansı’nın Trabzon büro şefi, şefim Turgay Murtezaoğlu ve daha bir çok tanıdık sima bu dünyadan göçer oldu. İnsan, hiçbir şey yapamıyor, rahmet okumaktan başka!

Eminönü’nün son belediye başkanı unvanı ile göçtü Lütfi Kibiroğlu bu dünyadan, ama Lütfi başkan, seyyar satıcıları zabıtalardan kaçıran bir başkandı. Başkanlıktan çok insanı yanı ön planda olan şair, nüktedan ve sanata saygı duyan bir kimlikle Dünyayı insanın yaşaması gereken bir mekân olarak gören ve ona göre de tasarımlamak isteyen insandı.Güle güle 'Eşşek meydanı'! Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Kalın sağlıcakla.
YORUM EKLE