,

Gezi parkı, Gençlerin önünü açıyor!

 M. Kemal AYÇİÇEK – 17 Haziran 2013 


Gençler, bu ülke de “çocuk” tan sayılırlardı hep, çocuğun azcık büyümüşüydüler hep bu ülkeyi yönetenlerin gözünde. Öyle ya, bu ülkeyi “Adam” lar yönetirdi ve “Genç” ler de, yine o “adam” ların gözün de “çocuk” tan sayılırdı ve çocukta ne anlardı siyasetten, ülke yönetmekten, görev verilmekten, görev almaktan ne anlarlardı! İstanbul Gezi parkı olayları gösterdi ki, artık dünün “Adam” larının o “çocuk” tan saydığı gençler, bundan böyle ülkenin yönetiminde de rol alacak ve elini taşın(!) altına koyacaklar!

Sosyal Medya’da her ne kadar “yalancının mumu yatsıya kadar” yakılmak istendiyse de kısmen bunda başarılı da olundu kimi zaman. Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya hakimiyeti, bu ülke de o eski “Adam” ların, “Çocuk” tan saydığı Gençlerin elindeydi. O gençler, Sosyal Medya’daki rolleri ile bu ülkeyi, başlangıçta çok da masum(!) bir, “Çevre hassasiyeti” ile karıştırmayı, bir çok ilde bu ülke düşmanlarının hoşuna gidecek şiddet gösterileri ile tüm Dünya’ya gammazlamayı başardı! 

Marjinal grupların başta Taksim olmak üzere, ülkenin bir çok ilinde diledikleri gibi at oynatmalarını sağladılar, onların ekmeğine yağ sürdüler. Marjinal dediğimiz, sloganlarıyla, flamalarıyla, pankartlarıyla, döviz ve bez afişleri ile bu ülkenin her dirilişinde ortaya çıkıp, ne pahasına olursa olsun, bu ülkenin menfaatine olmayan her türlü gösteri ve şiddeti bu ülkeye reva gördüler. Bunu dün de yaptılar, bugün de yaptılar, yarınlar da da yapacaklar! Onlar bunun için varlar zaten! Ama onların bu tarz çıkışları, onların beklentilerinin aksine hep bu ülke gençliğinin önünü açtı ve açmaya da devam edecek.

Farkındasınız değil mi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “ "Müsteşarıma talimat verdim, bir çalışma yapacaksın, sağ olsun hızla çalışma devam ediyor, bunu 18 yaşa indirebilir miyiz, dünyada bu uygulamayı yapan yerler var mı? Dünyada, bırakın dünyayı, Avrupa'da yoğun bir şekilde seçme ve seçilme yaşının 18 olduğu ülkeler var. Hollanda, Almanya, Finlandiya, hatta hatta seçme yaşının 16, seçilme yaşının 18 olduğu ülke var. Şimdi ne diyor muhalefet, 'Çoluk çocuğa mı bırakacağız Parlamento'yu' diyor. Şimdi gençliğine güvenmeyen bu zihniyetlerle nereye gideceğiz?.Gençliğine, demokrasi mücadelesi içerisinde Parlamento'nun yolunu açmada bu kadar cesur hareket eden bizim iktidarımız. Nerede CHP, nerede MHP? Hadi görelim, onlar da çıksın meydana. 'Biz böyle bir düzenlemenin içerisinde varız' desinler. Bizim önümüzde örnek var, nedir o örnek, bir karanlık çağı kapatıp yeni bir çağı açan Fatih, bizim en güzel örneğimizdir. O bu yaştaydı. Bütün mesele nedir, eğer sen güçlü devletsen, akıllı devletsen, eğitim sisteminle her şeyinle bu kuşakları yetiştirirsin, yarınlara hazırlarsın, ondan sonra onların da Parlemento'da söyleyecek sözleri varsa gelirler Parlamento'da bu sözlerini söylerler, bundan da korkmazsın." dedi değil mi? Buna dikkat ettiniz mi hiç?

Şimdi o sosyal Medya’da hakimiyeti elinde bulunduran gençler, bu gezi parkı sayesinde şimdiye kadar olmadığı kadar politikaya ısındı. Yani gençler için Gezi parkı eylemleri bir uyarı ve uyanış oldu. Şimdiye kadar bu ülkeyi kim yönetiyor, nasıl yönetiyor, Meclis nedir, Milletvekili nedir, kim olur, nasıl olur, kendisi de olabilir mi? gibi soruları sorgulayacak ve artık bu ülke yönetiminde söz sahibi olacak. O dünün “Adam” ları, bugünün Gençlerine artık “Çocuk” muamelesi yapamayacak ve onların oylarını alıp, onların hilafına kanunlar çıkaramayacaklar! Gezi parkı eylemleri iyi oldu, çünkü orada o dünün “Adam” larından kimseler yoktu(!) Dünün “Adam” larının “Çocuk” dedikleri ve “Adam” yerine koymadıkları o gençlere, Taksim’de “Tayyip İstifa” diye slogan attıranlara rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, o 18 yaşındaki gençlerin seçme ve seçilme hakkı için, yani 18 Yaşında nasıl oy kullanıyorlarsa o oy kullandıkları yaşta da seçilme hakları olsun diye çalışma yaptırıyor. O gençler, evet Taksim’le uyandılar, artık “Çocuk” tan değil de “Adam” dan sayılma mertebesine yükseliyorlar. Bu konuyu atlamayın bence, bakın bakalım Taksim’de eylemlerin sürmesi için orada bulunan Milletvekilleri, seçilme yaşının 18’e indirilmesi konusunda ne tavır sergileyecekler. Asıl cümbüş o zaman kopacak! 

Evet Başbakan Tayyip Erdoğan, aslında bugün o dünün “Adam” larına meydan okuyor, o meydan okuduğu için o dünün “Adam” ları, Erdoğan’ı tüm Dünya’ya karşı mahcup etme pahasına Taksim olaylarını adeta azdırıyor ve de yangına benzin bidonları ile koşturuyorlar. Siz o dünün “Adam” larına ister faiz lobisi deyin, ister yabancı sermaye deyin, ne derseniz deyin fark etmez. O dünün “Adam” ları, bu ülkenin öz evlatlarına, kendi çocuklarına hep üvey çocuk muamelesi yaptı, hiç “adam”dan saymadı, bundan sonra da bu ülkenin gençliğini “Adam”dan sayma gibi bir dertleri yok, onlar bu ülkenin tek yönetenleri ve bu ülkenin hep “Adam”ları olarak kalmak istediler, ama artık çok geç, artık bunu başaramayacaklar! Sokaklara istedikleri kadar sanatçı(!) sürsünler, diledikleri kadar tencere ve tavacı sürsünler, artık o “Adam” lıklarını devam ettiremeyecekler, yazık!

Bu ülkenin gençlerinin bu ülkede kaç partinin varlığından bile belki de haberleri yoktu ama artık bundan sonra olacak! Gezi parkı bahanesi ile bu ülkenin gençleri, bu ülkede gerçekten nelerin olup olmadığını artık daha yakından izleyecek ve bilecekler! Ve yine bu ülkenin gençleri, kendilerini hangi partinin “adam” yerine koyup koymadığını daha yakından izleyecek ve ona göre bu ülke için varsa bir sözleri, artık sokak aralarında değil, bu ülkenin meclisinde ve milletin gözünün içine bakarak söyleyebilecek! Sosyal Medya’da bir yığın yalan ve dolanlara rağmen tüm bu oyunları sahneleyenler, Türkiye’nin güçlü imajını zedeleyemedi, istediklerini elde edemediler. Ama bu ülkenin Apolitik gençlerinin politikanın içinde olmasını sağladılar! Gezi parkı ve eylemlerinin neticesi, gençlerin politikaya ısınması gibi hayırlı bir sonuç getirdi, artık gerisini dünün “Adam” larının ağırlıklı partileri düşünsün, değil mi öyle? Kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE