,

Gümrükçüoğlu, Trabzon’un ‘hint’ kumaşıdır

M. Kemal AYÇİÇEK – 15 Temmuz 2013 

Önümüzdeki yıl yerel seçimler yılı ya, hele de Başbakan Erdoğan’da İstanbul Gezi parkı olaylarından sonra yaptığı mitinglerde, yerel seçimlerin startını verince ister istemez kentlerde belediye başkanlıkları için isimler konuşulmaya da başlandı. Tüm siyasi partiler, hele de TBMM de tatile girince milletvekilleri de yaz aylarını yerel seçimlere endeksli çalışmayı yeğleyecek. Zaten şimdiden anketler yapılmaya, halkın nabzı tutulmaya başlandı bile. Trabzon’da Büyük şehir olunca, tüm ilçeleri ile birlikte bu kez ilk kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı için partilerin kıyasıya yarışı olacak. Hem aday belirleme sürecin de parti içinde hem de seçimi kazanmak için de il genelinde müthiş bir yarış olacak.

ORC Araştırma´nın 81 ilde 63 bin 750 kişi ile yaptığı son yerel seçim anketi için “Bugün yerel seçim olsa oy vermek istediğiniz parti hangisidir?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 38.1’i AK Parti, yüzde 25.6’sı CHP, yüzde 21.0’ı MHP, yüzde 4.8’i diğer ve yüzde 10.5’i de kararsızlardan oluşuyor. Trabzon’da AK Parti’nin açık ara önde çıkıyor olması, ister istemez AK Parti’nin Trabzon Büyük Şehir Belediye Başkan adayının kim olacağını merak konusu yapıyor. Ama Trabzon’da zaten AK Partili bir belediye başkanı var ve yine öncelikle akla şimdi ki başkan Dr. Orhan Gümrükçüoğlu’nun aday olup olmayacağını getiriyor. Öyle ya mevcut Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’na her halde sorulacaktır, “Büyük Şehir Belediye Başkanlığını düşünür müsün?” diye!

Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile konuşmadım ama onu çok yakından tanıyan ve attığı her adımdan haberdar olan “güven” duyduğu bir insanla konuştum. Ondan aldığım izlenimleri aktarmak istedim. Öyle ya bir insan, hele günümüzdeki gündem ve siyasi gelişmelerdeki hız dikkate alındığında, sekiz ay sonra yapılacak yerel seçimler için şimdiden bir sözü hangi cesaretle verebilir. Bugün olsa olsa “gönül de ne var” a bakılır. Gümrükçüoğlu’nun o ‘Güven’ duyduğu adama dolaylı olarak bunu sordum, “Ne der sence” diye. O da, “Dr. Orhan başkan, tabi Trabzon’da il belediye başkanı olarak seçildi ve görev yaptı. Şimdi ki seçim, tüm ili kapsıyor. Trabzon’da tarihe ilk Büyük Şehir Belediye Başkanı olarak adını yazdırmak ister! Bunu da ona kimse çok görmez, göremez! İl Belediye başkanlığı için 61 Proje ile yola çıkılmıştı, ama o projeler 100’ü geçti. Benim anladığım kadarıyla da Orhan başkanın gönlünde Trabzon Büyük Şehir Belediye başkanlığı var” diyor.

Trabzon Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Müsteşarlıktan gelen bir insan olmasının Trabzon için çok büyük bir nimet olduğunu söylüyor o ‘Güven’ilen adam. Ardından 2009 yerel seçimlerinde kullanılan ’61 proje’ den 52 tanesinin tamamlandığını, o 61 projeye 17 ilave proje katılarak 78 büyük, Trabzon için ufak sayılabilecek projelerle 100’ü aşkın proje ile Trabzon’un ‘Altın çağı’nı yaşadığını anlatıyor. Ben o ‘Güven’ilen adama, “Başka birisi olsaydı mesela, Orhan bey değil de başka bir isim, o 61 proje yapılamaz mıydı?” diye soruyorum, “O 61 proje olabilirdi belki ama üzerine konamazdı. Yatırım için proje sunmakla bitmiyor iş, Ankara’yı iyi bilmeden, Ankara’dan zırnık alamıyorsunuz. Sadece şu kadarını söyleyeyim mesela, şu Kanuni Bulvarı projesi.19.5 kilometrelik bir dev proje, Kanuni Bulvarı 10 köprülü kavşak, 4 hemzemin kavşak, 3 tünel, bir viyadük ve 3 köprüyü de bünyesinde bulunduruyor. 3 gidiş, 3 geliş trafik şeridine sahip ve 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunuyor. Bu Proje, sırf Trabzon’un Belediye başkanının Orhan başkan olmasının eseridir. Başbakan Erdoğan’ın Orhan başkana bir devlet jestidir. Müthiş bir zeka ve müthiş bir hikayenin ürünüdür. Bu proje için Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar bile Başkanımız Orhan bey’e, ‘Bunu nasıl kopardın’ diye şaşkınlığını dile getirdi, tebrik etti. Öyle AK Partili Belediye başkanı nasılsa ile işler yürümüyor. O işlere, hem proje olarak ve hem de birebir takip ve emekle sahip olunuyor. Anlayacağın, işler dışardan bakıldığı gibi basit ve AK partililikle de olmuyor. Başkan, kendini Trabzon’a adeta vakfetmiş, çoluk çocuğu İstanbul’da, kendisi burada, gecesi, gündüzü Trabzon olmuş. Bir başkası, insan olarak böylesi bir fedakarlığa katlanamazdı. Başkan Orhan Gümrükçüoğlu, Trabzon için ‘Hint kumaşı’dır. Abartmıyorum.”

Trabzon’da nasıl bir “Trabzonsporlu”luk anlayışı varsa, Trabzon da yapılacak her proje için de insanlar, ayrı bir heyecan duyar ve o projeleri yakından takip eder. Coğrafi şartların sıkıştırdığı kentte insanlar, bir alt geçitten tutun, bir çocuk parkına, dikilen ağaçların türüne, seyyar satıcıların bile yerleşik bir mekana kavuşmasına dek her şeyi güçlü yerel gazetelerinin sayesinde öğrenir ve yapılan her çalışmadan haberdar olur. Tabi burada muhabirlerin nitelikli, donanımlı ve yetkin insanlar olmasından tutun, gazete yönetenlerin de kente objektif bakıyor olmalarının çok büyük rolü vardır. Nasıl spor muhabirleri Trabzonspor’un didik edip, öylesine özel konuşmalara varıncaya kadar ayrıntıları halka sunup, tartıştırıyorsa, haber muhabirleri de kentte olup biten her şeyi aynı titizlikle sorgulayıcı olunca, ister istemez tüm projelerden de hemen herkesin haberdar olmasını sağlıyorlar. Böyle olunca da tıpkı Trabzonspor konusundaki duyarlılık, Trabzon’un irili ufaklı tüm projeleri için de geçerli olabiliyor. Onun için Trabzon’da belediye başkanlığı veya her hangi bir daire amirliği, öyle Ankara’daki daire amirliğine pek benzemez! Trabzon’un farkı, insanlarının biraz da bu özelliklerinin sonucudur. Kalın sağlıcakla.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bülent Şipal
Bülent Şipal - 11 yıl Önce

güzel bir yazı.. kalemine sağlık...
çoluk çocuğu yani ailesi istanbul'da kendisi trabzon'da kendisini trabzon'a adamak nasıl oluyor. ne zaman kişilere kutsiyet atfetmekten vasgeçeceğiz. bu durum sadece trabzon'un değil tüm türkiye'nin sorunudur. nedense kendi memleketinden uzakta bulunan insanlar her zaman el üstünde tutulmuştur. şehrin çilesini çeken insanlar, nedense kendilerini yönetmek için kendileri ile aynı çileyi çeken insanları tercih etmiyorlar...
hayırlısı.. devran böyle sürecek gibi...