,

Kim kimle evlenmeli?

 

M. Kemal AYÇİÇEK  - 15 Mayıs 2016

 

 

Aşk öyle bir tutku ki günümüz insanı oturduğu yerden, yolda yürürken, bindiği toplu ulaşım araçların da, hava da kara da gece gündüz demeden neredeyse tüm mesaisini aşk ya da sevda için harcıyor denebilir. Tabi, iş böyle olunca da yine insanoğlu, aşk tutkusunun cazibesi ile olacak ilk başvurduğu şey hemen internette astroloji yani Burçlardan uyumluluk arayışları oluyor. “Hangi burç hangi burçla evlenmeli ya da kim kimle evlenmeli” gibi arayışlarla filozof Google’den yardım alıyorlar! Bir anda bir bakıyorsunuz ki kız iseniz her yer damat dolmuş, erkek iseniz her tarafta huriler birer melek görünümün de hem de fotoğrafları ile karşınız da ve emrinize amade mübarekler!

 

 

Astroloji, Vikipedi’deki ifadesi ile “Astroloji, göksel cisimlerin ve astronomik görüngü, insan karakteri ve kaderi üzerine etkilerinin olduğu önermesini konu alan, bilimsel gerçekliğe sahip olmayan sözde bilim. Yunanca yıldız anlamına gelen 'astro' ve bilgi anlamına gelen 'logos' kelimelerinden türemiştir” Burçlar da bu alanın kapsamına giriyor. “Kim kimle evlenmeli” sorusuna elbette ilk akla gelen cevap olarak “sevenler birbirleri ile evlenmeli” gelebilir de işte o “seven” denilen kişilerin aslında bir birlerini ne kadar sevdikleri, sevebildikleri ya da gerçekten sevmişlikleri var mı ona bakmak lazım. Geçmişte efsaneleşmiş aşk hikayeleri vardır mesela, araştırdım biraz o efsane kahramanlarının hangi burçlardan olduklarına dair bir tek satır bulamadım.

 

 

Leyla İle Mecnun, Ferhat (Halk Edebiyatımız da Ferhat, Divan Edebiyatımız da Hüsrev olarak geçen bu masal kahramanının deldiği dağın adı "Bisutun Dağları (İran-Şiraz)"dir) ile Şirin, Kerem ile Aslı, Arzu ile Kamber, Asuman ile Zeycan, Romeo ile Juliet gibi efsaneleşmiş aşk kahramanları yer alır aşk öykülerin de ve halk hikayelerini daha böylesi hikayeler de takip eder. Aşk, insan’ın olduğu her coğrafya da her yer de vardır. Sosyal medya da bile ne aşk hikayeleri çıkıyor karşımıza çoğunlukla da kötü örnekleriyle öyle değil mi? Bir örnek olur da kıyaslama yapabilirim düşüncesi ile aradım tabi ama efsanevi aşk kahramanlarının burçlarını da zaten tam bilebilmek mümkün değil zira burç uyumlarına bakarken gerçek doğum tarihleri ile gökyüzü olayları arasın da bir bağ kurularak bir yorum yapılabilir. Çünkü bireylerin doğum saatleri ve saniyeleri bile astrolojik horoskop haritaların da etkin rol oynar.

 

 

Sıradan bir aşık ya da sevdalının bakabileceği en basit ölçü astroloji de tabiat denen elementlerdir. Bunlar da Ateş, Hava, Toprak ve Su olarak burçların dağılımın da görülür. Her grupta üç burç bulunur. Hangi gruba ait olduğunuzu bilerek temel kişilik özelliklerinizi ve tanıdığınız insanları daha iyi anlayabilme ya da analiz etmenize yardımcı olabilir. Mesela Ateş burçları Koç, Aslan ve Yay'dır. Ateşin özelliği enerjik, hevesli ve pozitif olmasıdır. Toprak burçları Boğa, Başak ve Oğlak'tır. Toprağın özelliği de pratik, sakin ve negatif olmasıdır. Hava burçları İkizler, Terazi ve Kova'dır. Havanın özelliği, konuşkan, akıllı ve pozitif olmasıdır. Su burçları Yengeç, Akrep ve Balık'tır. Suyun özelliği ise etkileyici, duygusal ve negatif olmasıdır gibi özellikler size en başta bir fikir verebilir.

 

 

Diyelim ki siz bir Ateş tabiatlı burcun insanısınız ve karşınız da da bir Su burcu insanı var, nasıl anlaşacaksınız? Bunu sadece Ateş ve Su sohbeti olarak karşılıklı bir düşünün. Varsayalım Ateş ile su arkadaş oldu ve bir yola koyuldu ve sohbet ediyorlar. Ateş,  su’ya “Seni öyle bir yakarım ki?” der her halde, su da ona dönüp, “Biraz zor yakarsın, sen beni benzin mi sandın?” demez mi? Ya da siz bunları karşılıklı bir konuşturun bakalım, ne kadar tatlı bir sohbet ortaya çıkar? Ya da Toprak ile Hava’yı konuşturun ya da Ateş ile Hava’yı, Toprak ile Su elementlerini konuşturun birbirleri ile nasıl bir muhabbet geçer araların da bir düşünün ve ona göre de burçlarınıza dönüp bir de sevdiklerinizin veya aşk yaşadığınız insanların burçlarına bu gözle bakın derim.

 

 

Bir çok insan gazete köşelerin de ya da internette günlük burçlarına bakar ve “hımmm, mıımmmm” eder, onlar da burçlar üzerinden aslında insanları eğlendirme amacıyla yazılmış fallardır. Hani “fala inanma ama falsız da kalma”diye bir söz vardır ya, işte o, aslın da insanların saplantılı fikirlerinden çıkmalarını sağlayan ve size olaylara daha farklı bakabilme penceresi açan bir çeşit düşünce alternatifidir! Fal ile burçlar farklı şeylerdir ama günümüz insanı bunu aynı şey sanar! Tabi bu fal bakma meraklıları daha çok sevdaya tutulanları eğlendirir ama işin evlilik boyutuna gelince olay burçlara gelir ve dayanır! Burçlara inanmak inanmamak hiçbir şeyi değiştirmez. Tabiatlar, nasıl kendi araların da uyumu ve uyumsuzluğu ifade ediyorsa bu aynı zaman da insanları da ister istemez aynı doğrultu da ilgilendirir.

 

 

Siz bir yolculuğa çıkacaksınız ama yanınıza da mutlaka bir insan almanız istenirse kimle çıkarsınız? Bu yolculuk iki gün sürecekse düşmanınız bile olsa bir insana katlanabilirsiniz öyle değil mi? Ama bu bir Dünya turu ise o insanla o tura çıkar mısınız? İşte evlilikte yol arkadaşlığı öyle bir haftalık yaz tatili değil, ya da bir aylık bir kamp değil bir Dünya turudur. Bir tekne de Dünya turuna çıkacak ve her türlü hava koşulun da okyanuslar da sırtınızı dayayabileceğiniz bir eş olacak insandır sizin evlenebileceğiniz insan öyle değil mi?  İyi de ben bunu nasıl anlarım dediğiniz de de size burç tabiatları yol gösterebilir. Seçim yine tabi ki de sizin bileceğiniz bir iştir. Önce samimiyet gerekir. Bu samimiyet sadece siz de değil her iki tarafta da olmalı. Günümüz çıkar ve menfaatleri ön plana çıkardığı için bir çok insan maalesef evlilik gibi kutsal birliktelik yürüyüşlerini bile istismar edebiliyor. Buna fırsat vermemek gerekir.

 

 

Mesela bayanın biri, daha çocukken ve henüz okuma ve yazmayı yeni yeni öğrenirken babasının eve getirdiği gazeteyi heceleyerek okurken işkence haberlerini okumuş ve ondan sonra da asla işkembe çorbasından nefret ediyor ve hiç işkembe çorbası yemiyor, bunu da o, heceleyerek okuduğu gazeteye yazar olunca yazıyor. "Tadını bile bilmem üstelik" diye de ekliyor.Siz işkembe çorbasını seven biri olarak  böyle bir insanla gönül rahatlığı ile evlenebilir mi siniz? Ya da Karadenizlisiniz, üstelikte balıkçısınız ama balık yemeyen bir sevgiliniz, eşiniz var! Veya kuymak ve mıhlamayı eşiniz sevmiyor, böyle bir evliliğin tadı olur mu?Örnekler çoğaltılabilir tabi yine siz etobursunuz ama sevdiğiniz otobur,birlikteliğiniz nasıl yürür? Bu sudan korkan bir insanla Dünya turuna çıkmaya benzemiyor mu?

 

 

Ya da şöyle bakalım mesela bir okuldasınız ve arkadaşlarınız var, çok samimi olduğunuz insanları analiz edin bakalım nedir sizi yakınlaştıran şey. Burç tabiatlarınız uyumlu olmazsa zaten uzun yıllara dayanan dostluklar oluşmaz! Burçlar da tabiat uyumunuz ve yükselenleriniz uyumlu olsa bile size yalan söyleyen bir arkadaşınıza ne kadar güvenebilir siniz? Bu tamamen sizin karakterinizle de bağlantılı bir olay. Siz eğer yalandan hoşlanıyor ve söylenen yalanlarla mutlu olabiliyor ve iyi aman geçirdiğinizi düşünüyorsanız o zaman size yalan söyleyen arkadaşınız çok iyi evlilik eşiniz olabilir! Tüm bunları okurken bir yandan da şu Ateş ve Su ile Toprak ve Hava’yı da kendi aralarında sohbet ettirin  zaman zaman yer değiştirsinler, Hava ile Ateş sohbet etsin, Toprak ile su, Toprak, Ateş’le, Hava ile ya da zaman zaman Su, su ile Ateş ateş ile sohbet edip dursunlar! Hangilerinin sohbetlerinden güzel efsanevi aşklar doğar artık ona siz kendiniz karar verirsiniz öyle değil mi?

 

 

Kısaca ağzınızı büzmenizden sizin "ömer" diyeceğinizi anlayan, siz "leb" demeden "leblebi"yi anlayabilen birisidir sizin ideal olabilecek eşiniz, onu bulmak ,keşfetmek artık sizin maharetinize kalmış! Tabi benden liste de beklersiniz şimdi, “Ben Balık Burcu’yum acaba bana en uygun burç hangisi?” diye ama birkaç örnek vereceğim. O örneklere buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdilik Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

YORUM EKLE