,

Millet, bir şey yazdırmıyor ki!

 

 

M. Kemal AYÇİÇEK – 15 Temmuz 2018

 

Bundan tam iki yıl öncesiydi. Hava kararmaya başlamadan başlamıştı alçaktan uçuşlar, önce Ege sahillerinden, sonra da tüm yurt geneline varan ve hani ses patlamaları. Yok bu Millet, eski millet değil, ben bunu anladım. Yarım asrı aşkın yazım hayatımız da hep Millet’e dilediğimiz şeyi, kafamıza uygun şekil de yazar ve anlatırdık meramımızı ya artık bu millet, yazdıklarımıza da itibar etmiyor, her şeyi kendi yazıp çiziyor, tıpkı 15 Temmuz Destanı gibi.

 

Neydi o ses patlamaları yaratan alçak uçuşları yapan uçaklar. Ses, bir ortamın taneciklerinin bir dalga kaynağı tarafından titreştirilmesiyle oluşan periyodik bir basınç dalgasıdır. Bu dalgalar kulak tarafından toplanır ve beyinde ses olarak algılanır. Ses dalgaları, deniz seviyesinde ve 20ºC sıcaklıkta 343 m/s hızla yayılır. Sonik patlama, ses dalgalarını oluşturan kaynağın ses hızında veya ses hızından daha hızlı hareket etmesinin bir sonucudur. Sonik patlamayı anlamak için öncelikle Doppler olayına değinmemiz gerekecek. Değinmiyorum zira Millet, onu da biliyor!

 

Tam tüm kanalların tüm sosyal medya hesapların da en büyük milli kahraman edasıyla bir yazı yazmaya kalkayım dedim baktım ki vatandaş almış eline bir akıllı telefon dilediği gibi kahramanlık yayınları yapıyor. Belgeselse belgesel, dramaysa drama, en alasını hem de çok fantastik yerlerden naklen canlı veriyor. Bir de kendime bakıyorum, güya şöyle bir yazı yazacaktım ki millet de benim yazdığım yazının etki ve tesiri ile artık of of diyecek ferahlayacak ve bir büyük destanın hikayesini okuyacaktı nerde!

 

Ben de o yüreği bırakmadı ki millet, tankın önüne , ne önü yürüyen tankların üzerine fırlayıp, tank sürücüsünü etkisiz hale getirip, tankı esir alırken benim buradan size bir 15 Temmuz yazısı yazmamın ne anlamı olabilir ki! Yazmıyorum, bu millet bize yazı yazdırmıyor! Çünkü eski Millet değil, çokbilmiş, her şeyi kendisi halleden bir Millet oluşmuş, biz gazeteciler ne yapsın! Ezik ezik bir haldeyik! Kısaca bu millet, kendi tarihini kendisi zaten canları ile kanları ile elleri ile yazıyor! Biz de Yalova kaymakamı gibi oluyoruz, bize de yazık aslın da!

 

Her ne ise o vahşet gecesini yaşatanların Allah bin belasını versin (Amin), O gün bu ülkenin Milli birlik ve bütünlüğünü ve bekasını koruma adına canını ortaya koyan aziz şehitlerimize Allah’dan rahmet diliyor, tüm gazilerimize geçmiş olsun dileklerimizle, sokaklara çıkıp ter döken kadın erken, çocuk, Genç, yaşlı herkese minnetle teşekkür ediyorum. Kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursel Pulsever
Nursel Pulsever - 6 yıl Önce

cok guzel anltilmis benim aklima gelmezgelmez di batum la ilgili sormak istedigim bir sey var