,

Saçlar öne düştü!

M. Kemal AYÇİÇEK – 29 Mayıs 2023 

Türkiye’de bir ilk yaşandı.
 
İki turlu seçimleri ilk kez denedik. 

Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleşti.

Sandığa gitme oranı ve kullanılan oy oranları, tüm batı ülkelerinin önündeydi.

Vatandaş, ilk seçimler de 323 Milletvekilini Cumhur İttifakı, yani Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın için de yer aldığı Ak Parti, MHP, BBP, Yeniden Refah Partisi, Hüda par ve Dsp ittifak. 

Diğer tarafta da Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olduğu CHP, İyi, Deva, Gelecek, Saadet, Demokrat Parti’den oluşan Millet İttifakı da 212 Milletvekili, Yeşil Sol Parti ve Türkiye İşçi Partisi’nin içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı ise 65 milletvekiliyle Mecliste temsil edilecek.

İlk tur da Cumhurbaşkanı adayları  Recep Tayyip Erdoğan Cumhur ittifakı adayı olarak %49,52, Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakı adayı olarak %44,88, Sinan Oğan  Ata ittifakı adayı olarak yüzde 5,17 oy alırken adaylıktan son anda çekilmesine rağmen Memleket partisi genel Başkanı Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise yüzde 0,44 oy aldı.

İkinci tur öncesi ilk tur da Ata ittifakı adayı olan Sinan Oğan, Cumhur İttifakına katılırken Ata ittifakını oluşturan Adalet partisi ve Zafer Partisi destek tercihlerini Millet İttifakı için açıkladı.

İlk tur da yüzde elli üzerin de oy alan bir aday çıkmayınca 13.cumhurbaşkanlığı seçimlerin de ikinci tur oylamasına karar verildi. 28 Mayıs 2023 Pazar günü ilk tur da sadece en yüksek oyu almış iki aday Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşti.

Türkiye’de ilk kez denenen bu cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerin de hem seçmen rahattı hem de adaylar tabi ama adeta iki kutba ayrılmış seçmen profilinden çıkacak sonuç her iki ittifak için de heyecanla bekleniyordu. 

Evet 28.dönem milletvekilliği seçimlerin de avantajı Cumhur İttifakı 323 milletvekilliği ile ele geçirmişti ama iki adaylı ikinci tur seçimleri için hem ilk turda sandığa gitmeyen oylar, hem de seçmeni sandığa götürecek tüm taktikler her iki ittifakta da uygulanıyordu. Zaten seçim sonucunu da bu sandığa gitmeyen seçmenler belirleyecekti.

Nitekim sandığa gitme oranı yüzde 84 gibi hiç bir gelişmiş Avrupa ülkelerin de olmayan bir oran da seçmen sandığa gitti.

 Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 52.18, millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na da yüzde 47,82 oranın da oy vererek, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı seçmiş oldu.

Recep Tayyip Erdoğan, yeniden Cumhurbaşkanı seçilince artık o ilk tur da dile getirilen “oy çaldılar”, “sahte oy pusulası” gibi yenilen güreşçinin mazeretleri gibi her seçim öncesi muhaliflerin dile getirip, gündem değiştirme çabaları, sonuç farklı olunca artık gündem bile edilemedi.

Aslına bakılırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk tur seçimlerini de kazanmıştı ama çok az bir fark vardı, 0.8 gibi bir fark vardı, bu farkı geçersiz oy denilerek iptal edilmesine göz yumuldu. Sırf seçim gerginliği nedeni ile muhalefetin eline koz vermemek için Cumhur ittifakı aslın da ilk tur da kazandığı seçimi, sineye çekip, sustu. 

Ülke de kargaşaya yol açmamak adına bu yapıldı ama muhalif kanat bunu anlamaktan çok da uzaktı. Muhaliflerin iki haftalık ikinci tur arasındaki zaman dilimin de gazı alındı. Yani 323 Milletvekili çıkaran Cumhur İttifakı, o milletvekillerini oy vermeden almadı. O kadar milletvekili çıkaran ittifak, sadece yarım puanla seçim mi kaybederdi? 

Türkiye cumhuriyeti tarihin de ilk kez denenen iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerin de Türk Milleti, o çok gelişmiş tüm batı ülkelerine adeta bir demokrasi dersi vermiştir.

 Sandıklara oy vermek için koşmuş ve tarihi bir katılımla da hem 28. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisini oluşturmuş, ikinci tur seçimleri ile de Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı yüzde 52.18 oy oranı ile seçerek, tüm Dünya’ya tarihi bir ders vermiştir.

“Saçın ak mı kara mı, önüne düşünce görürsün” atasözü tüm Dünya’ya ve o yabancı dergilere de ders olmuştur. “Erdoğan gitsin de” üzerine kurdukları tüm senaryolar, ellerin de patladı. Şimdi Tayyip Erdoğan’ın gidişine bel bağlayan tüm ülkeler ve liderler, seçimin ardından tebrik kuyruğuna girdiler, hem de gecenin bir yarısı hem de “sizinle çalışmayı dört gözle bekliyoruz” sözleri ile..

Tüm Dünya’ya Demokrasi veren her bir seçmene teşekkür ediyor, yeniden cumhurbaşkanımız olan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyor, Türkiye’ye nice yüzyıllar diliyoruz. Kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE