,

Şu Türk Telekom, ne alem kurum

M. Kemal AYÇİÇEK -  18 Nisan 2011  
Şimdilerde hemen hemen her evde internet var. Geçmişte her evde ev telefonu olduğu gibi.. ama bugün, eskisi kadar ev telefonu kalmayınca görüyorsunuz Türk Telekom reklamlarını ve bedava konuşma gibi halkı cezbedici kampanyalarını da tabi..eskiden herkesin “postane” olarak bildiği kurumdan söz ediyorum. Şimdi özelleştirilerek, Türk Telekom adını aldı. Şimdi öylesine özele varan hizmetler verir hale geldiler ki, sizde Eminbey gibi şaşar kalırsınız..nasıl mı?
Eminbey, TTnet müşterisi..bir süreliğine Ankara ve İstanbul’a gidiyor, bu sırada internet ücretlerini ödeyemiyor. Yani 3 aylık faturalarını..sonra geri döndüğünde 3 faturasını ödeyip, kuruma kızgınlığı nedeniyle de hattının iptal edilmesini istiyor. İnternet hattı, 2010 Aralık sonu itibariyle de kapanmış oluyor. Aradan bir süre geçiyor, Eminbey’e TTnet’ten bir mektup geliyor, mektupta kapanan internet hattının “açılış” ücreti olarak 16 lira para isteniyor. Eminbey, üşenmiyor varıyor TTnet’in ilgili birimine ve “bu fatura neyin nesidir” diyor. Görevliler, inceliyor ve ardından “internet hattınızın açılış ücreti beyefendi” diyorlar. Kapanmış bir hattın “açılış ücretimi olur?” diye diretiyorsa da görevliler, “iyisi mi sen bir dilekçe yaz bizim müdüre” diye yol gösteriyorlar. Eminbey, orada yazıyor dilekçesini ve ayrılıyor kurumdan. Aradan belli bir süre daha geçiyor, bu kez o müdüre yazdığı dilekçenin cevabı geliyor. Cevapta da aynen personelin söyledikleri anlatılıyor. Yani müdür, cevapta, “kapanmış internet hattınızın açılış ücretidir. Ve bu ücreti ödemekle yükümlüsünüz” diyor.
Eminbey bu öyle müdür dedi diye alttan alacak hali yok ya, o anda da derdini anlatacak kimsesi olmayınca basıyor kalayı, tabi aklına kim geliyorsa. Tabi öncelikle bu kurumu özelleştirenlere, sonra görevini savsaklayanlara vs. bunları anlattığı arkadaşlarının yanına ben sonradan yetişebildim. Beni de görünce kestirmeden bir de bana anlattı olayı.  “yaz bunları, bak eskiden yazdıklarınız işe yarardı, şimdi yazdıklarınızdan da  bir şey de çıkmıyor ya” diye de ekliyor. Eskiden diyor Eminbey, “bu özelleştirmeler olmadan önce insan muhatabını bulabiliyor ve işini takip edebiliyordu ama özelleştirmelerden sonra sanki devlet ortadan çekilmiş ve bizi resmen soyguncuların eline terk etmiş, böyle Devlet olur mu? Benim 3 aylık gecikmiş faturamı ödediğim ve o anda kapattığım internet hattımın yeniden açılış ücreti diye benden para isteniyor. Böyle saçmalık nerde görülmüş, bunun adı soygun değil de nedir. Bunu yapan, Türkiye’nin candamarını almış bir Türk Telekom’dur. Bunlar böyle başı boş mudur, yok mudur bunun bir hesap soracak olanı? Böyle keyfilik, böyle soygun olur mu?”
Ben ne diyeyim Eminbey’e..Müdür dilekçesine cevap vermiş, aldım baktım mektuba..hani belki Eminbey yanlış anlamıştır diye ama yok, tamı tamına Eminbey’in anlattığı gibi. O zaman bana döndü, “şimdi ben bunu kime anlatacağım. Yani 16 liralık bir ücret için gidip mahkeme kapılarında mı uğraşacağım bu yaşta, bunların amiri kimdir. Yani özelleştirme oldu diye devlet ortadan mı kalktı. Ben mahkemeye de gitsem bu adamlar bana kan kustururlar, yoksa sesimi çıkarmasa mıydım? kimdir bunlar..sadece ben değilim, gördüm ki bir çok insan aynı benim durumumda ve illallah diyor. Ben de kızdım, ne ev telefonlarımı ve hem evde hem de işyerimdeki aboneliklerimi iptal ettirdim. haksız mıyım? ” diyor. 
O değil de benim anlamadığım, Eminbey’in beni ne gördüğü..bana bunları anlatırken sadece içini mi boşaltıyor, yoksa benim önemli bir adam olduğumu sanıyor ve bu sorunlarını çözmem için benden bir şey mi bekliyor anlayamıyorum. Yine anlamıyorum, mesela o arkadaşları ile konuşmalarına da tanık oluyorm, onlarla konuşurken pek celallendiği de olmuyor ama benimle konuşmaya sıra gelince bakıyorum, karşımda başka biri oluveriyor sanki. Oysa ben ondan dert dinlemek için değil, birkaç sohbet edip, gülüp eğlenmek için konuşuyorum. Ama her yanına gidişimde, şikayet, şikayet bende sıkılıyorum. Yani diyorum kendi içimden tabi, acaba sırf benim moralimi bozmak için mi bana bunları anlatıp, duruyor.
Bana sorduydu, kimdir bunlar diye ya, ona hemen orada cevap veremedim. Bende netten baktım, belki bu yazımı okur diye aha da buradan ona o cevabımı veriyorum;
“Türk Telekom Grubu, sabit hat ve GSM’den geniş bant internete kadar bütünleşmiş telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Türk Telekom grup şirketlerinin 31 Aralık 2010 itibariyle 16 milyon sabit hat, 6,7 milyon ADSL hattı (toptan) ve 11,6 milyon GSM abonesi bulunmaktadır. Grup şirketleri, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Genişbant operatörü TTNET, yakınsama teknolojileri şirketi Argela, BT çözüm sağlayıcısı Innova, online eğitim yazılımları şirketi Sebit A.Ş., online oyun şirketi Sobee ve çağrı merkezi şirketi AssisTT şirketlerinin %99,9’una, toptan data ve kapasite servis sağlayıcısı Pantel International AG ve iştiraklerinin ise %100'üne sahip olan Türk Telekom, aynı zamanda Türkiye’deki üç GSM operatöründen biri olan Avea’nın hisselerinin %81,4’üne de sahiptir. Bunun yanı sıra Türk Telekom, Arnavutluk’taki yerleşik telekom operatörü Albtelecom şirketinde de dolaylı azınlık hissesine sahiptir. Türk Telekom’un hisselerinin %55’i Ojer Telekomünikasyon A.Ş. ve %30’u Türkiye Hazine Müsteşarlığı’na aittir. Geriye kalan %15’lik hissesi de halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibariyle İMKB’de işlem görmektedir.”
Anladın mı Eminbey? Bak adamlar “beyuk adam” ha, akıllı ol, sonra karışmam bak.Kalın sağlıcakla..
YORUM EKLE