,

Uğraşmayın Milletin sigarasıyla!

 Şu sigara yasakları başlıyor ya, onun için tekrarında yarar gördüm.Onca sigara tiryakisine meydan okumak adına yapılan bu uygulama yanlıştır, yanlışlıklarla dolu bir yasadır. Belki uslup biraz sert ama böyle bir yasa için az bile(mka-14 Mayıs 2008)
 
Uğraşmayın  Milletle!
 
M. Kemal AYÇİÇEK – 12 Kasım 2007  
 
Bizim Milletvekilimiz, yani Ak parti’nin Trabzon Milletvekili prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün başkanı olduğu “Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu” güya halkın sağlığını koruma bahanesiyle sigara yasaklarını “kanuni devri” sayılabilecek şekilde dizayn ediyor ve bu teklifi de komisyondan geçiriyor. Sonra da bu tasarı, TBMM’de tartışılıp, kabul edilecek veya edilmeyecek. Kabul edilirse de Türkiye, sigara cehennemi haline getirilecek!
 
Belli ki bu söz konusu komisyonda tarikat veya cemaat ağırlıklı eğitim almış insanlar ağırlıkta, bana bir cemaat tasarısı gibi geldi bu tasarı. Mantığı olmayan, insanların  Cüz’i iradelerine ipotek koymaya kadar varan bir dizi güya tedbiri bunlar, utanmadan sıkınmadan kalkıp kanun tasarısı yapıp meclise getiriyorlar. Ayıp baştan, hem ne ayıp, hem ne kaba bir anlayış hem ne kadar çağdışılık kokan tam bir yobaz kafası..
 
Vurun abalıya misali, bu Milleti iyice keriz yerine koymaktan başka bir mantığı yok bu yasa tasarısının, adını ne koyarsanız koyun  saçmalıklar tasarısıdır. Teklife göre, Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun'un adı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” olarak değiştirildi.
 
Yeter, kendinizi biraz sigara tiryakisinin yerine koyarak davranmayı, empati yapmayı öğrenin biraz. Öyle sallamalıkla vekillik olmaz. Aklınız sıra bu sigara içenler aptal, sizler Allah’ın akıllı kullarısınız da yasaklarla ön alacak ve bu ülkede kötü alışkanlık saydığınız sigaranın insanları daha fazla öldürmesine izin vermeyeceksiniz öyle mi? 
 
Siz kimsiniz be? Size bu millet gidin o meclise de statlarda açık yada kapalı alanlarda sigara yasağı koyun diye mi oy verdi? Size ne oluyor hem, adam sigaradan ölecekse ölecek size ne bundan? İstediğimiz gibi ölme hakkımızı da mı elimizden alacaksınız, kim takar sizi, kimsiniz siz yasak koyacak?
 
Sigara paketlerinin üzerinden bize sigaranın ne kadar sağlığa zararlı olduğunu ve ne kadar öldürücü olduğunu kocaman yazılarla yazıp zaten öğrettiğiniz yetmedi mi? Nedir bu yaptığınız şimdi, yetmedi mi? Uğraşmayın milletin sigarasıyla, daha fazla uğraşmayın insanların eğlencesiyle, kalkamazsınız bunun altından, bu ülkeyi felakete götürürsünüz haberiniz olsun!
 
Siz milleti terbiye etmeyi bir kenara koyun ve yeni nesillere örnek olun ve iyi birer eğitimle gelecek kuşakları okullarda eğitin ve bu kuşaklar, kendiliğinden sigaraya yanaşmasın. Öyle  18 yaşından küçük çocuklara bakkallardan sigara aldırmamakla bunu temin edemezsiniz. Siz de biliyorsunuz ki, sigara bir keyif aracı değil, bir savurganlıkta değildir. Ama sigara, zararı kadar yararı da olan bir duman çıkarıcısıdır.
 
Değil bir tane 10 tane Prof. Dr. Cevdet Erdöl’de gelse, beni bir sigaranın  zararına inandıramaz. Biz bir günde bunun tiryakisi olmadık, ama sigaranın bana zararı ve yararını ben bilirim, buna hiçbir profesör karışamaz! Karışırlar, hastalanıp yanlarına gittiğimde belki biraz fırça atarlar ama o kadar, verirler ilacımı öleceksem de ölürüm ama sigara tiryakilerini bu kadar aşağılama, bu kadar toplumda itici kimseler haline getirmeye kimsenin hakkı yoktur.
 
Hasbelkader hayatta sigara nedir bilmeyen vekiller, kendileri içmiyorlar diye sigara içen insanların haklarına saldırma hakkını kendilerinde nasıl buluyorlar? Bu ülkede karaborsacıların, tombalacıların sattığı yabancı sigaraların özentisi içinde, sırf adam olmak adına başladığımız sigarayı, yıllarca bırakmaya uğraştık ama olmadı. Bunu kendi özgürlük alanlarımıza, bireysel hakkımıza saldırı olarak yorumlamak tabiî ki bizim hakkımız, buna da vekiller karışamaz.
 
Sigara ve içkiyi öyle yasa veya kanunlarla yasaklayarak bunun önünü alamazsınız aksine buna daha fazla teşvik eder konuma düşersiniz. Ne demek, kahvehanelerde sigara yasağı, bunun mantığı var mı dır? Siz milleti evinde eşiyle kavga ettirip, ocakları söndürmeye mi heveslisiniz yoksa? Hele söyleyin bakalım, adam stres atmak için kıraathaneye veya kahvehaneye veya birahaneye gidiyor ve birasına sigarasını meze yapıyorsa buna siz getireceğiniz yasakla işkence etmiş olmayacak mı sınız?
 
Elinizi vicdanınıza koyun ve adam gibi uygulanabilir kanun tasarılarıyla uğraşın, bırakın milletle uğraşmayı. Ben, benim vekilim olduğu için en acı şekilde tabiî ki “dost acı söyler” hesabıyla bunu yazıyor ve uyarıyorum, tüm komisyon üyelerini, niyetiniz temiz olabilir ama bu yasa tasarısı, hem uygulanabilir değildir, hem yanlıdır, sigara içmeyenlerce hazırlanmış bir yanlış metindir, üzerinde daha fazla uğraşılması ve yasakları önleyici hale getirilmesi gerekir.
 
Millete saygısızlık olacak teklifler, sizi yerinizde rahat ettirmez. Buradan uyarıyorum ve diyorum ki, siz bu teklifi olduğu gibi TBMM’den geçirmeye kalkarsanız, gökkubbeyi kendi başınıza kendiniz yıkmış olursunuz. Bunun altından kalkamazsınız. Ya geri çekin, ya da uygulanabilir bir metin haline getirin. Yoksa, bu yasaklamaları getirdiğiniz gün, bir çok sigara tiryakisini maazallah katil edersiniz haberiniz olsun!
 
Bir tek sigaranın önlediği ne afetler var bu ülkede, bunu sadece tiryakiler anlar. Siz sigara içmeyenler anlayamazsınız! Hiçbir sigara içmeyen adamda sigara içenin halinden anlamaz onun için öyle cemaat veya tarikat zihniyeti kokan bu kararı, bu fikri geldiği yere iade edin. Türkiye, 70 milyonluk bir ülke, bu ülkede sayıları binlerle ifade edilen tarikat müritleri yaşamıyor sadece, yasayı topluma yaptığınızın bilincinde olarak hareket edin lütfen.
 
Tarikatlar veya cemaatlerde elbette bunun tütün ve tütün mamulleriyle ve de içkiyle ilgili özel bir ruhanı yön vardır ve elbette oralarda belki bunun yasağı konulabilir ama biz sigaranın haram olup olmadığını tartıştığımız yıllarda Hüseyin Hilmi Işık’ın kitabını referans alır ve öylece kendimizi savunur hale gelirdik. O tarikat ve cemaat anlayışlarının kıyımını iyi bilenlerdenimdir. Onun için bunu millete saf ve temiz bir anlayışla hazırlanmış bir tasarı olarak sunmayın, gerçekten ayıp edersiniz.
 
Sigara içenlerde bu hallerinden memnun değillerdir ama adam hasta yatıyorsa ve çocuğuna sigara aldıracaksa o çocuk babasına sigara alıyor diye de sigaraya başlamaz. Hem siz merak etmeyin, şimdiki gençlik ve yeni nesil, sigara içen insanlara ikinci sınıf gözle bakıldığının farkındalar ve yeni nesil, hiç ummadığınız kadar da sigara bağımlısı değildir. Korkmayın, ben çevremden gözlüyorum bunu. Üniversitelerde de sigara içen öğrenci sayısı orantıladığınızda bizim dönemimizden kıyaslanmayacak kadar azınlıkta. Kaldı ki, ben sigaraya ilkokul üçüncü sınıfta başlamış bir kuşağım. Onun için de sigara konusunda biraz da uzman sayılırım. İlla lafımız dinlensin diye de ünvanımızın Prof. Veya  Dr. Olması gerekmez herhalde, biz de bu ülkenin çocuğuyuz değil mi? 
 
Umarım bu saçma sapan sigara yasaklarını genişletecek kanun tasarısı TBMM’de, Adalet Bakanı Mehmet Ali şahin’in de çabalarıyla geçmez ve sigara tiryakilerine reva görülen işkenceler artık son bulur. Kalın sağlıcakla.
YORUM EKLE