,

Trabzon, görücüye çıkıyor

Doğu Karadeniz'in çiçeği burnundaki Büyükşehri Trabzon, EMITT Fuarı'nda 70 ülkeye tanıtılacak.24-27 Ocak 2013 tarihleri arasında 17'ncisi düzenlenecek olan fuarda; Akdeniz, Ortadoğu, Güneydoğu Avrupa ve Asya'dan gelen turizm profesyonelleri Trabzon'un büyüleyici güzelliklerini keşfedecek.

Trabzon, görücüye çıkıyor
 Geçmişi Antik Çağlara uzanan, tarihi ve kültürel eserleriyle görenleri büyüleyen ve benzersiz doğal güzelliklere sahip olan Trabzon, dünyanın 5'inci büyük turizm fuarı EMITT'te tarihi ve kültürel zenginliklerini gözler önüne sermeye hazırlanıyor. 24-27 Ocak 2013 tarihleri arasında 17'ncisi düzenlenecek olan fuarda; Akdeniz, Ortadoğu, Güneydoğu Avrupa ve Asya'dan gelen turizm profesyonelleri Trabzon'un büyüleyici güzelliklerini keşfedecek.
24-27 Ocak 2013 tarihleri arasında TÜYAP’ta 17. kez düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT'te bu yıl geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan, şaşırtıcı tarihsel, kültürel ve doğal mirasa sahip olan Trabzon da yer alarak uluslararası turizm profesyonellerine saklı hazinelerini tanıtacak. Dünya turizmde hak ettiği yüksek çıtayı yakalamak için EMITT'te boy gösteren ve büyük ilgi gören Trabzon, EMITT'le yakaladığı başarılı tanıtımları sayesinde her yıl turist sayısını düzenli olarak artıran, bir kültür ve turizm şehri yolunda hızla mesafe kaydeden kentlerin başında geliyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde bir liman kenti olarak giderek daha fazla ilgi görmeye başlayan Trabzon, son yıllarda cruise turizminde de öne çıkıyor. 

2013 EMITT Fuarı’nda Trabzon’un dünyaya tanıtımı için önemli çalışmalara imza atan  Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve turizm sektörünün temsilcileri katılımlarıyla destek verecekler.  
Kültür ve tabiat varlıklarıyla büyülüyor 
Kültür ve Turizm Bakanlığı verileriyle Trabzon'un sahip olduğu kültür ve tabiat varlıkları sayısının 1.807 adet olduğunu ifade eden Ekin Fuar Direktörü Hacer Aydın, bu oranla Trabzon'un Türkiye genelinde ilk 10 şehir arasında yer aldığını belirtiyor. Tarihi M.S. 300'lü yıllara uzanan Sümela Manastırı'nın ise UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer aldığını dile getiren Aydın, Trabzon'un tüm Karadeniz ve Kafkas ülkeleri arasında emsalsiz bir zenginliğe sahip olduğunun altını çiziyor. EMITT'te gerçekleştirilen tanıtımların semeresini verdiğini söyleyen Aydın, bugün Trabzon genelinde Turizm Bakanlığı onaylı konaklama tesisi sayısının 42’ye, yatak sayısının ise 4.349'a ulaştığını, söz konusu sayının Trabzon'un turizmde ciddi bir aşamaya geldiğinin göstergesi olduğuna vurgu yapıyor.

Yayla turizmi merkezleriyle rakipsiz
Trabzon'un turizmde fark yaratma potansiyeli olan zenginliğinin yayla turizmi olduğunu ifade eden Aydın, Araklı'da üç, Akçaabat, Tonya, Maçka ve Trabzon-Giresun Sisdağı’ndan birer adet olmak üzere Trabzon'da yedi yayla turizmi merkezi olduğuna değinerek, bu rakam itibariyle Trabzon'un Türkiye'de ilk sırada olduğunun altını çiziyor. Kültür turizmi, inanç turizmi ve alternatif turizm açısından Trabzon’un özel önemine de değinen Aydın, 115 kilometre sahil şeridi, harika sivil mimarisi, özgün mutfağı, tarihi manastırları, kiliseleri, camileri, köprüleri, müzeleri,hanları hamamları güney Kafkasya'nın en yoğun ormanlık alana sahip olması, flora ve faunasının zenginliği, dereleri ve gölleriyle turizm açısından sınırsız imkanları olan Trabzon'un EMITT 2013'ün yıldızları arasında olacağına inandığını belirtiyor.  

Dünyanın 5. büyük fuarı
Dünyada ve Türkiye'de turizmde öne çıkmak isteyen beldeler, kalkınma ajansları, turizm firmaları ve sektör profesyonelleri her yıl EMITT Fuarı'nda düzenli olarak boy gösteriyor. 2013 yılında çok daha geniş katılımla yeni bir rekora imza atmaya hazırlanan EMITT Fuarı'na 2012 yılında dünyanın 62 ülkesi ve Türkiye'nin 150 şehir ve turizm beldesinden katılım gerçekleşmiş, 60.500 m2 fuar alanını 4.500 uluslararası katılımcı, 57.000 profesyonel ve 71.000 tatilci ziyaret etmişti. 2011 yılına kıyasla toplam ziyaretçi sayısında yüzde 12 oranında artış gerçekleşmişti. 

 
EMITT Fuarı: EMITT Fuarı ilk kez 1997 yılında İstanbul’da TÜYAP Tepebaşı Fuar Merkezi’nde Voyager - Uluslararası Turizm ve Tatil Fuarı adıyla gerçekleştirildi. 1998 yılında Voyager adıyla gerçekleştirilen fuar üçüncü yılına girerken hızla büyüdü ve 1999’da TÜYAP Beylikdüzü’ne taşınarak 4 salonda 7000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirildi. Fuar, 1999 yılından bu yana EMITT - Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı adıyla düzenlenmektedir. Bölge ülkelerinden ve uluslararası turizm camiasından büyük ilgi gören EMITT Fuarı, yalnızca katılan ülke sayısı, kurulan stand ve alan olarak büyümekle kalmadı, Türkiye turizm sektörünün aynası oldu. Birçok ilke imza atan EMITT Fuarı, 15 yıl içinde Avrupa’nın en büyük 5. Turizm Fuarı olmayı başardı. Fuar, önümüzdeki dönemde gerek yurtdışı gerekse yurt içinde farklı projeleri hayata geçirmeyi planlamaktadır. Dünyanın önde gelen fuar kuruluşlarından biri olan ITE Group PLC, 2009 yılında Ekin Fuar A.Ş. ortakları arasına katıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER