,

Çoruh, Gerdanlığına kavuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yaptığı 112 tesisin açılışını "12.12.2012 Saat 12:12'de" sloganı ile yaptı. Türkiye'nin en yüksek, Dünya'nın 6. en yüksek barajı olan çoruh nehri üzerindeki Deriner Barajı'da açılışı yapılan eserlerden biriydi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yaptığı 112 tesis ''12.12.2012'de, 112 dev tesisin açılışı" sloganı ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Açılışı yapılan 112 tesis için 16 milyar lira harcandı.Deriner Barajı’nın en yüksek gövdeli baraj olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 6. en yüksek barajı” dedi. Deriner barajı, Artvin, Rize, Bayburt ve Gümüşhane illerimizin toplam nüfusundan daha fazla kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretecek.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplam 16 milyar liralık yatırımla tamamlanan 112 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.Başbakan Erdoğan, Başkent Voleybol Salonu'nda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan 112 tesisin toplu açılış törenine katıldı.

Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Yozgat'ta yapımı tamamlanan Musabeyli Barajı'na TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in adının verileceğini bildirdi.Erdoğan, ''Şimdi ileri biyolojik arıtma sistemlerini kurmak suretiyle de artık kulladığımız suyun tekrar geri dönüşümünü ileri biyolojik arıtmayla sağlayıp, park, bahçelerimizi bu sistemden elde ettiğimiz suyla sulamanın adımlarını atıyoruz''dedi.

Daha sonra, canlı bağlantılarla tesislerin açılışları gerçekleştirildi.Baraj, içme suyu, sulama, taşkın koruma, meteorolojik gözlem istasyonları, tabiat koruma çalışmalarını içeren 112 tesisin açılışı ile birlikte toplam 15 milyar 952 milyon liralık yatırım hizmete alınmış oldu.Tesislerin hizmete girmesiyle yaklaşık 2 milyon 345 bin dekar arazi sulanacak, yılda 8,4 milyar kilowatt saatlik elektrik üretilecek, 614 milyon metreküp içme suyu sağlanacak.
Dünyada altıncı

Hizmete giren tesisler arasındaki Artvin Deriner Barajı, 249 metre gövde yüksekliği ile kemer baraj sınıfında Türkiye'nin birinci, dünyanın da altıncı en yüksek barajı oldu, 2,5 milyar liraya mal olan baraj yıllık 2 milyar 118 milyon kilowatt saat elektrik üretimi gerçekleştirecek. Aralarında Yozgat Çekerek, Trabzon Atasu, Bolu Köprübaşı, Bayburt Demirözü barajlarının da bulunduğunu toplam 16 baraj işletmeye alındı.
  
Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze'nin de katılılımıyla  26 Nisan 1998 pazar günü temeli atılan Dünya'nın en yüksek altıncı, Türkiye'nin en yüksek barajı, 14 yıl sonra hizmete girdi.Deriner barajında depolanacak 1.969 milyon m3 su ve 670 MW kurulu gücündeki santral vasıtasıyla yılda ortalama 2.118 milyon kilowatt saat enerji üretilmesi planlanmaktadır.       3,4 milyon metreküp gövde hacmine sahip olan Deriner barajının, temelden yüksekliği 249 metre, talvegten yüksekliği 207 metre,  kret uzunluğu 720 metredir.
Üretilecek bu enerji Türkiye’de üretilen enerjinin % 1,1’ine ve Çoruh Havzasındaki projelerde üretilecek toplam enerjinin ise %14’üne denk gelmektedir.


DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen, 249 metre gövde yüksekliğiyle kemer baraj sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı en yüksek barajı  olan Deriner Barajı; yaklaşık 1 milyar 400 milyon dolara mal oldu.Barajın HES ünitesinin kurulu gücü 670 MW olup, yıllık 2,118 milyar kilovatsaat enerji üretilmesi planlanmaktadır. HES ünitesinin devreye girmesiyle Türkiye’de üretilen toplam hidroelektrik enerjinin ise % 6’ sı Deriner Barajı’ndan elde edilmiş olacak.7 yılda kendini amorti edecek Deriner Barajı ve HES, gerek üreteceği enerji bakımından gerek sağlayacağı istihdam açısından bölge ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak.

Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Sahip olduğu 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, Dünya’nın 6. yüksek barajı olan Deriner Barajı tamamlandı.Deriner Barajı ve HES, Doğu Karadeniz Bölgesinde Çoruh Nehri üzerinde ve Artvin- Erzurum  Devlet Karayolu üzerindeki köprüden 5 kilometre yukarıda yer alıyor.
Çoruh Nehri'nin Üçüncü Gerdanlığı

TBMM 75. Yıl Muratlı ile Borçka Barajlarından sonra Çoruh Nehri’nin üçüncü gerdanlığı olan Deriner Barajı, ülkemizde üretilen hidroelektriğin % 6’sını karşılayacaktır. 1 milyar 400 milyon Amerikan Dolarına mal olan barajda 1 milyar 970 milyon m3 su depolama kapasitesine sahiptir.

750 Bin Kişinin Elektrik İhtiyacı Karşılanacak
Barajın HES ünitesinin kurulu gücü 670 MW olup, yılda 2 milyar 118 milyon kilowatt saat  elektrik üretecektir. Ülkemizde 2011 yılında kişi başına elektrik tüketiminin ortalama 2.870 kWh olduğu düşünülürse, Deriner Barajı ve HES’ten elde edilecek elektrik ile 750 bin kişinin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabilecektir. Bu da demektir ki Deriner Barajı ve HES; Mardin, Trabzon, Eskişehir ya da Malatya illerimizden birinin yıllık bütün elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Diğer bir deyişle Artvin, Rize, Bayburt ve Gümüşhane illerimizin toplam nüfusundan daha fazla kişinin elektrik ihtiyacı bu barajla karşılanabilecektir. 

Açılışı yapılan bir diğer eser de Arasu barajı

Atasu Barajı ve HES inşaatı, Trabzon ilinin içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacının temini ve enerji üretilmesi için tasarlanmış bir projedir.
Proje; Maçka ilçesi sınırları içinde Trabzon şehrine 17 km mesafede Galyan deresi üzerindedir.Temelden 118 m yüksekliğinde, ön yüzü beton kaplamalı olarak inşa edilen 4,65 milyon m³ gövde hacimli barajın depolama kapasitesi 36 milyon m³ dür.

 Barajda 28.12.2010 tarihi itibarı ile su tutulmuş olup, depolanan su kontrollü bir şekilde 15.04.2011 tarihinden itibaren Trabzon iline ve mevcut arıtma tesisine iletilmeye başlanmıştır. Böylece genel halk sağlığını yakından ilgilendiren bir sorun daha Dsi’nin özverili çalışmaları sonucu ortadan kaldırılmıştır. Projenin devamı niteliğindeki 2. kademe arıtma tesisleri ve isale hattı proje çalışmaları ile Trabzon ilinde içme ve kullanma suyu sorunu tamamen ortadan kalkmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2012, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER