,

Rusya, bu anneyi konuşuyor!

Gülsüm annenin ve ailesinin hiç bir karşılık beklemeden yaptıkları; belki de yıllardır Rusya'da Türkiye'yi anlatma, tanıtma, doğru Türkiye fotoğrafı sunma çabalarının hepsini onla, yüzle çarpan bir büyük "insanlık dersi" oldu.


Antalya- Serik karayolunda bir aracın çarptığı kimliği belirsiz bir genç, bilinci kapalı halde 30 Ağustos 2008 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne götürülüyor.Personel’in ’Umut Bebek’ adını verdiği genci hastanede tanıyan Gülsüm Kabadayı, 110 günü yoğun bakımda olmak üzere 312 gün boyunca Umut’u hiç yalnız bırakmadı, sahiplendi, her türlü bakımını bir anne gibi üstlenip, yatalak hasta için adeta kendini bakımına adadı.Yatalak gencin bir Rus olduğu sonradan anlaşıldı ve Rusya’da bir TV kanalı da bu anneyle program yaptı.Rusya'nın gündemine oturan vefakar kadın Gülsüm Kabadayı, bir çok siteye de haber oldu.

Gülsüm Anne Rusya'yı ağlattı!..

 “İnsanlığın dini, milliyeti olur mu? O benim oğlum… Gözlerime ilk baktığında ‘Beni kurtar anne, bana sahip çık’ dediğini duydum… Onu o halde nasıl bırakabilirdim?”
 
Antalyalı Gülsüm Kabadayı anlatıyor, Rusya 1. Kanalı ORT’nin stüdyosunu dolduranlar gözyaşları ile dinliyor…

Sunucu Andrey Malahov, "Sizin yaptığınız, Türk-Rus dostluğu için siyasilerin yaptıklarından çok daha faydalı, çok daha büyük..." diyor.

Stüdyodaki konuk Ruslardan biri gözyaşlarını silerek, "Bu inanılmaz bir insanlık dersi... Ne mutlu bize dünyada böyle insanlar. Bu Türk anneye ne kadar teşekkür etsek yetmez..." diyor.

Bir başka kadın, "Şu an ayağa kalktım ve bu kadının önünde diz çökmek istiyorum" diyor...
 
Yetim Rus çocuklarının on binlerce dolar ödeyen ABD’li ailelerce evlat edinmelerinin yasaklandığı bir dönemde, Antalya’da geçirdiği kazada felç olup ortada kalan bir Rus gencine dar gelirli bir Türk kadınının sahip çıkmasının trajik öyküsü, kalp ve vicdan sahibi  herkesi derinden sarsıyor..

Rusya’nın en büyük federal kanalı 1. Kanalın en yüksek reytinge sahip programı “Pust Govaryat” (Bırakın Konuşsunlar) dün gece milyonlarca Rusya vatandaşını ekranların başına kenetledi. "Türk gambiti (hamlesi)" adlı program uzun süre hafızdan silinmeyecek bir insanlık öyküsünü anlattı....

Ünlü sunucu Andrey Malahov’un sunduğu program, bir Rus muhabirin Antalya’da yaptığı çekimlerle başladı. 2008'de Antalya'da bir trafik kazası sonunda hastaneye kaldırılan, felç olan, kimsenin sahip çıkmadığı, kendi ismini bile hatırlamayan, konuşamayan bir gencin öylüsüydü bu... O sırada kendi çocuğunun hastalığı yüzünden orada bulunan Gülsüm Kabadayı adlı kadın, bu sahipsiz gence kol kanat gerdi... Gülsüm annenin, kendi üç çocuğunun yanında, hiçbir şey beklemeden annelik ettiği  ve “Umut” adını verdiği Rus gencinin tüm öyküsü izleyicilere duygusal bir fonda anlatıldı.
 
Daha sonra Türkiye’den konuk olarak Rusya’ya davet edilen anne Gülsüm Kabadayı, alkışlar ve gözyaşları arasında  stüdyoya çıktı. Kabadayı, Rusya’daki ailesini bulmaya çalıştıkları Umut’a Mehmet Öz adıyla Türk vatandaşlığı alındığını anlattı.   Kabadayı, "Biz Umut'u Allah'ın bize bir imtihanı olarak gördük. Ona elmizden gelen her yardımı yapmamız gerektiğine ilk günden inandık. Devletim destek oldu, doktorlar sahip çıktıü, dualarımızla onu  iyileştirmeye çalıştık" diye anlattı. 


Program sunucusu, Umut adı verilen gencin Rusya'daki ailesinin, yakınlarının kendileri ile ilişkiye geçmesini istedi. 

Programın sonunda sunucu Andrey Malahov, Gülsüm anneye geleneksel Rus matryoşka bebeklerinden armağan etti.
 
Gülsüm annenin ve ailesinin hiç bir karşılık beklemeden yaptıkları; belki de yıllardır Rusya'da Türkiye'yi anlatma, tanıtma, doğru Türkiye fotoğrafı sunma çabalarının hepsini onla, yüzle çarpan bir büyük "insanlık dersi" oldu... yazının tamamı için tıklayın

Bir Türk annesi dünyaya bedel!


Rusya iki gündür Gülsüm anneyi konuşuyor...  Antalya’da geçirdiği kazada felç olup ortada kalan ve Rus olduğu tahmin edilen gence Gülsüm Kabadayı adlı kadının sahip çıkışının trajik öyküsünün ülkedeki yankıları sürüyor. Moskova'da yaşayan bir Türk, gittiği Rus hastanesinde Gülsüm anneyi seyreden Rusların kendisine büyük kolaylık gösterdiklerini anlatıyor... Bir başkası, bindiği takside Türk olduğu öğrenilince şoförün para almak istemediğini naklediyor...  Herkes, "Türkiye'nin Gülsüm anne sayesinde Rusya'da milyonlarca dolar harcansa yapılamayacak bir reklam ve PR başarısı sağladığını" söylüyor...  Gülsüm annenin pasaportunun alınmasından Rusya'ya getirilmesine, ORT kanalına çıkarılmasına kadar her aşamada en fazla emek veren Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri Celal Kılıç, Turizm ofisinin emektar personeli Saadet Kasumova ve diğer destek verenler alkışlanıyor...
 
Rusya 1. Kanalı ORT’de “Pust Govaryat” (Bırakın Konuşsunlar) adlı programda önceki gün ekranlara gelen hikaye milyonlarca Rusya vatandaşını ekranlara kilitlemişti. 
 
Turkrus.Com'un da dün manşetine taşıdığı (//www.turkrus.com/haber-hatti/59389/gulsum-anne-rusyayi-aglatti.html) haber sonrası internet sitelerinde gelen çok sayıda mesajda izleyiciler ve okurlar Türk kadını Gülsüm Kabadayı'ya minnettarlıklarını dile getirdi. 
 
Bu arada Rus sosyal paylaşım sitesi Odnoklassniki'de, Moldovalı Georgi İllaş adlı kayıp bir gencin Umut olabileceği iddia edildi ancak bu henüz doğrulanmadı. 
 
İşte övgü dolu mesajlardan bazıları: 
 
Program boyunca gözyaşlarımı tutamadım. Her şeye rağmen demek ki iyi yürekli insanlar var.
 
Büyük Türk annesi. Gücünün daha da artması dileğiyle. Oğulları ve eski eşi de mükemmel insanlar. Tanrıdan bu delikanlının düzelmesini diliyorum.
 
Bu kadının önünde saygıyla eğiliyorum.
 
Belki de dünyanın sonu bu Türk anne gibi insanlar sayesinde gelmedi.
 
Program boyunca ağladım! Bu kadında nasıl bir cesaret ve sabır var öyle! Ve tüm bunlar sadece büyük bir aşkla mümkün! Bu kadına bakınca insan daha fazla yaşamak istiyor. Bize bu hikayeyi gösterdiğiniz için çok teşekkürler.
 
Böyle bir şeyin olabileceğine ihtimal bile vermezdim! Bu Türk kadını bir örnek. Tanrı herhalde bize nasıl insanlar olduğumuzu göstermek istiyor. Sevgi, inanç, merhamet. Nerede tüm bunlar? İşte burada. Bunlar hayatta var. Ama uzakta, Türkiye'de. Bizde böyle bir şey olabilir miydi? Zannetmiyorum. 
 
Söyleyecek söz bulamıyorum. Bizde hastaları sokağa atarlarken, burada tanımadığı bir insana böylesine bakmak. Büyük harflerle ANA. Umarım Umut geçmişini hatırlayabilir. 
 
Türk annesinin bu davranışından çok etkilednim, diyecek söz bulamıyorum. Tanrı ona sağlık, aşk ve mutluluk versin!
 
Bu kadının sonsuz kalbine hayran kaldım. Tanrı ona ve yakınlarına sağlık versin.
 
Bu Türk anasına karşı sonsuz bir minnettarlık duyuyorum. Gülsüm annenin söylediği gibi Türk devletinin buna duyarsız kalmaması ve yardımda bulunması da şaşırtıcı. 
 
Ücretsiz sağlık hizmeti sunan Türk devletinin duyarlılığı takdire şayan. Tamamen sağlığına kavuşamasa da, Umut'un sonunda hayata döneceğine inanıyorum.
 
Gülsüm'ün çok geniş bir gönlü var. Hepimiz bunu yapamazdık. 
 
Kendinin olmayan bir çocuğa karşı beslediği sevgi nedeniyle programda erkekler bu Türk kadınının elini öpmeye hazırdı. Rus kadınları şok oldular. 
 
Bu programı hiç izlemem, ama dün tesadüfen rastladım ve gözümü alamadım. İki gündür şoktayım. Tanrı bu Türk kadınına kuvvet versin. haberin tamamı için tıklayın

"Umut'un ailesi Rusya'da ortaya çıktı" dendi ama soru işaretleri ortada...

Evli ve gerçek ismi Pavel Kuklin (27) olan Umut’un bir eşi ve bir de kız çocuğu var. Kocasından uzun süre haber alamayan eşi Yelena, daha sonra evlenmiş ve yeni kocasından da bir erkek çocuğu olmuş. Umut’un (Pavel) annesi Tatyana ise oğlunu bulmak için Moskova’ya kadar gelmiş, ancak maddi durumu yetersiz olduğu için daha fazla araştırma yapamamış. Pavel’in ailesinin başkent Moskova’ya 3 bin 500 kilometre mesafede Tomsk bölgesi Kopılovo kasabasında yaşadığı ifade ediliyor.Haberin tamamı için tıklayın


Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER