,

İran, uçağının hedefi neresi?

Fotoğraflara iyice bakıldığında bu İran'ın Savaş uçağı, fotoshop ya da değil, nasıl kabul ederseniz edin, ne tarafa uçuruluyor? Uçak, bizim Iğdır üzerinden Ağrı Dağı'ının sağ tarafından Tü

İran, uçağının hedefi neresi?

 Haber, şöyle diyor;

İran'ın jeti photoshop'lu mu çıktı”

"İran, geçtiğimiz günlerde tanıttığı “Yüksek teknoloji savaş jeti”nin maket olduğu iddiaları karşısında, jetin karlı dağlar üzerinde uçarken görüldüğü fotoğraflarını yayımladı. Ancak bu fotoğrafın da photoshop'lu olduğu iddia edildi. 

İslam Devrimi’nin 34. yıldönümü adına üretilen Kahhir (Fatih) 313 adlı jeti sergilenirken ve karlı dağlar üzerinde uçarken gösteren fotoğraflardaki uçakların üzerindeki ışığın yansıması ve açısı tıpatıp benzer olduğu için aynı görüntünün kullanıldığı öne sürüldü. İranlı bloggerların ortaya attığı bu iddia, karlı dağların çıplak görüntüsünün internetteki imaj bankalarında bulunması üzerine güçlendi. “Yüksek teknoloji eseri, radara takılmadan alçaktan uçabildiği ve kısa hava sahasına iniş yapabildiği” söylenen, İran yapımı jetlerin fotoğraflarını inceleyen bazı uzmanlar uçakların havalanmasının bile imkansız olduğunu iddia etmişti. 

İran Uçağının hedefi Neresi?

Ben olayın fotosunun Photoshop ya da maket olup olmadığına değil ama İran savaş uçağının hangi ülkeye yöneltilmiş olmasına takıldım. Öyle ya, İran bizim komşumuz ve bir yeni nesil savaş uçağı üretiyor. Sonra bu uçağını Dünya'ya tanıtıyor ama o tanıtımda yer alan fotoğraf, (photoshop, maket, iskelet ne derseniz, nasıl kabul ederseniz edin) neyi ima ediyor diye baktınız mı? Mesela, o İran Uçağının hangi dağın üzerindeymiş gibi uçtuğuna, ya da o uçağı, bir takım maharetli eller, hangi dağın üzerinden uçuruyor ve nereye doğru uçuruyor, ona dikkat ettiniz mi?

Ben işin bu yanındayım işte.. İyice tekrar bakın o fotoğrafa, ya da photoshop, nasıl kabulleniyorsanız artık. İran'ın yeni savaş uçağının uçtuğu yerdeki karlarla kaplı olan Dağ, İran'da herhangi bir dağ mı yoksa,  Ermenilerin ısrarla "Ararat" dedikleri, bizim Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi'ndeki Ağrı dağı mı? Ben fotoğrafa bakınca hemen Ağrı dağı gibi algıladım ve İran'ın da savaş uçağını konumlandırmasına bakınca da sanki iran'ın Savaş uçağı, bizim Iğdır üzerinden, Ağrı dağını soluna almış bir halde, dalmış Türkiye'ye..O karlı dağın ön cephesinden bakıldığında Ağrı dağı'nın Korhan yaylası kısmı görünüyor zaten ama aynı dağdan bir de İran'da varsa onu da bilemem tabi. Hani denir ya zaman zaman birbirine benzer insanlar görüldüğün de, "Allah insanları çift yaratmış" ifadesi, yani onun gibi bir durumu sergiliyor o fotoğraf..

Bir de madalyonun öbür yüzü var tabi, Yıllarca bu ülke de de İran'ı hedef alan yayınlar yapılmadı değil, olmadığı halde, yoktan yere İran, sırf rejiminin adı "İslam cumhuriyeti" diye, bu ülke de İran aleyhinde yapılmadık yayınlar kalmamıştır. Hatta 28 Şubat sürecinde Türkiye'yi ziyaret eden iran cumhurbaşkanı Haşimi Rafsanjani'nin uçağı, Trabzon havalimanına bile , "aşırı sis ve hava muhalefeti" denilerek indirilmemiş ve gerisin geri gönderilmişti. Demek ki şimdi aynı oyunlar, aynı kafa ile belki İran tarafında da sergileniyordur öyle değil mi?  Yani “hinlik” sadece bize mahsus bir olay değil dimi ama?(mka)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2013, 00:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER