,

Her oyun, gönüllü bir eylemdir

Günümüz çocukları sokağa çok az çıkıyor, vaktinin büyük çoğunluğunu evde bilgisayar veya televizyon başında, okulda ise sınıflarda geçirerek, ‘kutulanmış çocuklar’ haline geliyor. Minik TEMA İstanbul Projesi ile ülkemizin en büyük kenti İstanbul’da 500 okulda, 1.000 sınıfta, 25.000 çocuğun doğayla arasında bağ kurulması, bu bağın olabildiğince güçlendirilmesi ve onlara oyun haklarının geri verilmesini hedefliyor.

Her oyun, gönüllü bir eylemdir

Minik TEMA ‘Kutulanmış Çocukları’ Doğayla Buluşturuyor

Günümüz çocukları sokağa çok az çıkıyor, vaktinin büyük çoğunluğunu evde bilgisayar veya televizyon başında, okulda ise sınıflarda geçirerek, ‘kutulanmış çocuklar’ haline geliyor.
Minik TEMA İstanbul Projesi ile ülkemizin en büyük kenti İstanbul’da 500 okulda, 1.000 sınıfta, 25.000 çocuğun doğayla arasında bağ kurulması, bu bağın olabildiğince güçlendirilmesi ve onlara oyun haklarının geri verilmesini hedefliyor.


 
Minik TEMA Çocukları ‘Sanal’ Değil ‘Doğal’ Oyunlar Oynuyor
Araştırmalar, toprağa dokunan, doğayı gözlemleyen, hisseden, koklayan, merak ederek keşfeden, doğayla temas eden çocukların, bedensel sağlıklarının, duyularının güçlendiğini, özgüvenlerinin arttığını, okul başarılarının ve yaratıcılıklarının geliştiğini gösteriyor. Ama anneleri, babaları dışarıda oyun oynamış olan günümüz çocukları, kapalı ortamlarda vakit geçiriyor, bilgisayar, televizyon ya da cep telefonlarının başında ‘doğal’ değil, ‘sanal’ oyunlar oynuyor.  Çocuklar, artık bitkileri, böcekleri, çiftlik hayvanlarını, dereleri sadece kitaplarda, televizyonda ya da internette görüyor, onlarla birebir temas etmiyor, doğanın birer parçası olduklarının farkına varamıyor. Oysa çocuklarımızın doğaya ihtiyaçları var.
Çocuklar Minik TEMA İle Hayata Oyun Oynayarak Hazırlanıyor
TEMA Vakfı tarafından 2010 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Okul Öncesi Eğitimini Geliştirme Derneği işbirliğinde yürütülen Minik TEMA, okul öncesi ve ilkokul çocuklarına yönelik bir doğa eğitim programı. Program sayesinde iki yılda 40 ilde 20.000’ı aşkın çocuk doğayla buluştu, doğada hissederek, dokunarak, koklayarak, duyarak, ilk elden deneyimler yaşadı ve doğanın bir parçası olduklarını hissetti. 


 
Minik TEMA 25.000 İstanbullu Çocuğun Oyun Oynama Hakkını Geri Veriyor
İstanbul Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile TEMA Vakfı tarafından uygulanan Minik TEMA İstanbul Projesi ile ülkemizin en büyük ve en kalabalık nüfusa sahip kenti İstanbul’da bir yıl gibi kısa bir sürede 500 okulda, 1.000 sınıfta, 25.000 çocuğa ulaşılacak.


 
TEMA Vakfı olarak,  çocuklarımızın doğada oyun oynama haklarını onlara geri vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. “İçeride Çocuk Kalmasın” ve “Toprak Dersem Çık!” sloganlarımızla, çocuklarımızı daha çok dışarı çıkmaya, oyunla ve keşfederek öğrenmeye; öğretmenlerimizi ise açık hava etkinlikleri uygulamaya teşvik etmeyi istiyoruz.  Çünkü, doğa bize oyunu, tüm heyecan ve sevinciyle birlikte verir. Her oyun, gönüllü bir eylemdir. Her oyun bir öğrenmedir. Her oyuncu, oyununu kendi yaratır. Her oyun bir keşiftir. Doğada oyun vardır, keşif vardır, yaratıcılık vardır, heyecan vardır, tutku vardır. Tutkunun olduğu yerde başarı kendiliğinden gelir. Minik TEMA sayesinde oynarken öğrenen, öğrendikçe kendine güveni artan mutlu ve sağlıklı çocuklarımız, en büyük kazancımız olacaktır.


 
İçerde Çocuk Kalmasın!

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 07:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER