,

“Enerji Hanım”, Trabzonlularla buluştu

Enerji Verimliliği Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Enerji Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi kuzeyden güneye doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

“Enerji Hanım”, Trabzonlularla buluştu
Enerji Verimliliği Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Enerji Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi kuzeyden güneye doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi. 
 
Sadece evlerde alınacak basit tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf yapmak mümkün. Ülkeye 4 milyar katkı sağlarken, hanelere yansıması ise yılda bir çeyrek altın. Maddi katkının yanında, ülkenin dışa bağımlılığının azaltılması, dünyada kısıtlı olan enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanılması ve gelecek nesillere bırakacak bir mirasın olması, bu basit tedbirleri uygulama sonucunda kazanılacak olan. 

Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin başlangıcı olan Enerji Hanım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da başından itibaren destek verdiği projeyi uygulama görevinin üstlenen Enerji Verimliliği Derneği, 20 ilde kadınlarla bir araya gelerek projenin önemini anlatıyor. 

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım Projesi’nin 11’inci durağı, denizinin, doğasının ve insanlarının enerjisiyle hafızalarda yer eden Trabzon oldu. Hamamcızade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde Trabzonlu kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım, kadınların öncülük ettiği projenin başarısını bir kez daha ortaya koydu. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun da katılarak bir konuşma yaptığı Enerji Hanım Eğitim Programı’nın açılışında konuşan Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Trabzonlu kadınlara projenin önemini anlattı.  “Enerji verimliliğine yönelik bir proje olan Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi kuzeyden güneye doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz ve bundan da büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. 
 
Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanması, enerji ithalatının ve dışa bağımlılığının azaltılması, enerji maliyetlerinin ülke bütçesi içindeki payının düşürülmesi ve iklim değişikliği ile mücadele için tüm kesimlere önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Dr. Neslihan Yüksel şunları söyledi:
“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ülke genelinde enerjiyi verimli kullanmayı teşvik etmek amacıyla birçok faaliyetler düzenlenmekte. Konutlarda, sanayide, ulaştırmada ve tarımda enerji verimliliği çalışmaları tüm hızıyla sürüyor ve önümüzdeki günlerde sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi daha da ivme kazanacak. Bu çalışlarımızdan bir tanesi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile birlikte sürdürdüğümüz Enerji Hanım Projesi’dir. İlk eğitim programını Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanımız sayın Taner Yıldız ile birlikte Kayseri’de başlattık. Bugün Trabzon’dayız. Trabzon 11. ilimiz. Bugüne kadar dolaştığımız tüm illerde siz kadınların yoğun ilgisini gördük. Bu da projemizin ne kadar doğru ve başarılı olduğunun bir göstergesidir. Kadınlarımız her konuda olduğu gibi enerji verimliliğinde de başarılı olacaklardır. Kadınlarımızın bu projeyi başarmasının sonucu ise hanelerde yılda bir çeyrek altın, ülke genelinde ise yılda 4 milyar liralık tasarruftur. Bu parayla 1000 adet okul ya da 200 tane tam teşekküllü hastane yapılabilir. Gereksiz yanan bir elektrik lambasını söndürerek, tasarruflu ampulleri tercih ederek ve elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak, ailemizin ve ülkemizin refah seviyesini artırabiliriz” 

 
Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, Trabzonlu hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Daha sonda Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlara hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel verdi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER