,

Yöresel mimari de ev yapana destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Batı, orta ve Doğu Karadeniz bölgesinde yöresel mimari özellikleri yansıtan 15 tip proje hazırladıklarını belirterek, "Bunları valiliklere, kaymakamlıklara göndereceğiz. Ev yapmak isteyen köylü, muhtar, projeleri buradan alabilecek" dedi.Bakan Bayraktar, bu tarz projelere 5 bin liraya kadar destek vereceklerini söyledi.

Yöresel mimari de ev yapana destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, köy evlerinin yöresel mimariye uygun inşa edilmesi amacıyla farklı tip projeler hazırladıklarını, projeyi uygulayan vatandaşlara 5 bin lira kredi vermeyi planladıklarını bildirdi.


Bakan Bayraktar, TOKİ Başkanlığı döneminde yaklaşık 8 yılda 500 bin konut yaptıklarını, bu sayının tüm Avrupa ülkelerinde inşa edilen konut sayısından fazla olduğunu söyledi. Bu binaların tek tip olmasının ise sıkıntı yarattığına işaret eden Bakan Bayraktar, "Türkiye'de gecekondulaşma, kaçak yapılaşma gibi sıkıntılar yaşandı ancak esas sıkıntı, yoksul vatandaşın konut alacak parası yok. Biz insanlarımıza adeta aidat öder gibi taksitle ev verdik. Tek tip ürettik, tabii ki yanlıştır ancak nasıl bir kuruş daha ucuza mal ederiz de yoksul vatandaşımız ev sahibi olur, onun hesabını yaptık" diye konuştu.


Projeyi uygulayana 5 bin lira kredi çalışması


Bundan sonra yöresel mimariye daha fazla dikkat edeceklerini, hem TOKİ hem de Bakanlığın bu konuda çok güzel projeler gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Bayraktar, ilk etapta Karadeniz bölgesinde yöresel mimarinin örneklerini hayata geçirmek için çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Batı, Orta ve Doğu Karadeniz'in her biri için yöresel özelliklerini yansıtan 15 tip proje hazırladıklarını anlatan Bakan Bayraktar, "Bunlar bir, iki, maksimum üç katlı. Projeleri, valiliklere, kaymakamlıklara dağıtacağız. Ev yapmak isteyen köylü, muhtar, projeleri buradan alabilecek" dedi.

Bakan Bayraktar, projeyi uygulayanlara 5 bin lira bitirme kredisi vermeyi planladıklarını ifade ederek, "Şimdi bunun yollarını arıyoruz. 'Projeyi uygularsan iskan sırasında ya da evini bitirmeye yakın al sana 5 bin lira yardım.' Parayı baştan verirsek, uygulamalarda sıkıntı yaşanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bayraktar, Karadeniz bölgesi için çalışmaların tamamlandığını, diğer bölgelerin yöresel özelliklerine uygun projeler hazırlamak için de ciddi şekilde çalıştıklarını kaydetti.


Projeler 85 ile 200 metrekare arasında


Kırsal Alanda Yöresel Doku ve Mimari Özelliklerin Belirlenmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi ile kırsal yerleşmelerdeki yeni yapıların, yöresel dokuya, doğal şartlara, yöre halkının kültürel özellikleri, yaşam koşulları ve alışkanlıklarına uygun şekilde afete duyarlı ve güvenli yapılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda ilk etapta Karadeniz'de yöresel mimari özelliklerini yansıtan, brüt oturum alanı 85, 105, 125, 149 ve 200 metrekarelik tek, 2, bodrum artı 2 katlı ve tek, 2 ya da 4 haneli konut projeleri tasarlandı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşların projeden haberdar olması için de afişler hazırladı.


Öte yandan, Bakanlığın 2010-2014 Stratejik Planı'nda, kırsal yerleşim planlamasının bölgenin özellikleri ve toplumun ihtiyaçlarına göre yapılması, kırsal yerleşimlerin korunması, altyapı hizmetlerinin geliştirilmesi ve buralardaki yaşam kalitesinin artırılması gerektiği belirtiliyor.

Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği'nde ise "Valilikler, talep halinde köy yerleşik alanlarında yapılacak binalar için yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun üretilmiş projeleri temin edebilir" hükmü bulunuyor.BİNA ÇATILARINA YENİ STANDARTÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, bina çatılarına yeni standartlar getirdi. Yapılan yönetmelik değişikliğiyle yeni binalarda çatılarda yeşil alanlar kurulabilecek, cadde ve sokakların karakteristik özellikleri çatı mimarisine yansıtılacak. Konut haricindeki binaların çatılarında sergi ve toplantı salonları kurulabilecek. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yeni yapılacak binaların çatılarının günün ihtiyaçları dikkate alınarak yapılacağını belirterek “yeni çatılar daha yeşil, daha çevreci ve daha sanatsever olacak” dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğine göre, bina çatılarında kullanılacak malzeme yörenin mimari özelliğine ve iklim şartlarına uyumlu olacak. Konutlar hariç olmak üzere, çatı araları; yangın tedbirleri alınmak şartıyla sergi salonu, toplantı salonu, yemekhane, spor salonu gibi ortak kullanımlı alanlar olarak kullanılabilecek. Çatıya ait teraslar, ait olduğu kattaki bağımsız bölümün son kattaki sınırlarının kapladığı alanın yüzde 25’ini aşmayacak. Çatıda birden fazla bağımsız bölüme ait teraslar olması halinde birbirleri arasında en az 3 metre mesafe bırakılması zorunlu olacak.

 

Teras çatılara, bahçe düzenlemesi yapılabilecek. Ortak alan olarak kullanılan teras çatılarda; bahçe düzenlemesi yapılması halinde merdiven, bina sakinleri tarafından kullanılmak üzere, tuvalet, lavabo, çay ocağı, bahçe düzenlemesinde kullanılacak. Rezidans, otel, apart otel gibi konaklama tesislerinin teras çatılarda bina cephelerine 3 metreden fazla yaklaşmamak, en fazla 1 metre 50 santimetre derinliğinde olmak ve parapet kotunu aşmamak koşuluyla açık havuz yapılabilecek.

 

ASANSÖR ZORUNLULUĞU 5 KATTAN 4’E İNDİRİLDİ

 


Yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Bakan Bayraktar, daha önce 5 katlı binalara asansör zorunluluğu bulunduğunu hatırlatarak “Yeni yönetmelikle 4 katlı binalarda da asansör konulması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca 3 katlı binalarda da asansör boşluğu konulması şartı getirilmiştir. Yaptığımız düzenleme ile vatandaşlarımızın konforlu bir yaşam sürerken çevre değerlerini de maksimum derecede korumalarını ve yaşam alanlarına yansıtmalarını hedefliyoruz. Ülkemizde yaygın olan tek tip çatı anlayışından vazgeçerek, yörenin mimari özelliklerine, iklimine, yağış özelliklerine, kurak ve yeşil olması gibi özelliklere göre farklı çatı sistemlerine gitmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2013, 15:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
VAHİT MALKOÇ
VAHİT MALKOÇ - 11 yıl Önce

sami̇mi̇yet görmüyorum ,kötü ni̇yet ve rant ön planda

kemalettin hulusi abdulkerimoğlu
kemalettin hulusi abdulkerimoğlu - 9 yıl Önce

kötü niyeti ve rantı rüyanda mı gördün de samimiyet görmüyon malkoç?ermiş adamsın vesselam. e sen de almazsın, zorla dağıtmıyolar projeyi. bastırırsın parayı mimara, projelendirirsin. mimarlar da para kazansın ama dimi :)

SIRADAKİ HABER