,

Türkiye, Mısır'a 150 çöp kamyonu hibe etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş ve Mısır yetkilileri arasında imzalanan protokolle, Mısır’ın Başkenti Kahire ve Giza’da belirlenecek bölgelerde kullanılmak üzere çöp kamyonu hibe edildi.

Türkiye, Mısır'a 150 çöp kamyonu hibe etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözünü verdiği çöp kamyonları Mısır'ın başkenti Kahire ve Giza'ya gönderiliyor.

Arap Baharı’nın en yoğun yaşandığı ülkelerden Mısır’a Türkiye’den 150 adet çöp toplama aracı gönderiliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır gezisi sırasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye söz verdiği 150 adet çöp toplama kamyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderiliyor.

“Arap Baharı” olarak bilinen diktatörlükten demokrasiye geçiş sürecinde Mısır halkı arasında kullanılan “Bu ülke artık sizin, yerlere çöp atmayın” sloganına bir destek de Türkiye’den geldi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş ve Mısır yetkilileri arasında imzalanan protokolle, Mısır’ın Başkenti Kahire ve Giza’da belirlenecek bölgelerde kullanılmak üzere çöp kamyonu hibe edildi.


 
Yirmibeş milyon dolar
değerindeki kamyonlar, pilot bölgelerde rutin temizlik işlerinde kullanılacak. Çöp kamyonlarının teslimatını bir hafta içerisinde yapmayı planladıklarını ifade eden Baş "150 çöp kamyonu Mersin Limanı'ndan gemilere yükleniyor. Araçlarımız limandan Kahire'ye ulaştırıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla Mısırlı yetkililere teslim edilecek. Çöp kamyonlarının bir yıllık teknik bakımları ile Mısırlı personelin eğitimi de Türkiye tarafından yapılacak” dedi.

ÇÖP AYRIŞTIRMA TESİSLERİ İNŞA EDİLECEK

Dünyada kilometrekare başına düşen insan sayısının en yüksek olduğu kentler arasında yer alan Kahire ve Giza’da çöp en önemli sorunların başında geliyor. Bakanlık, çöp ayrıştırma tesislerinin inşasında Mısır’a yardımcı olacak.

Araçlar teslim edildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır Gezisi sırasında ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye: söz verdigi 150 adet çöp Toplama kamyonunu Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Tarafından Gerçekleştirilme Teslim ifade edildi. Kahire'de Düzenlenen Teslim toreninde Konuşan Bakan Bayraktar, "Başbakanımızın talimatı Ile Bugün dostluk ve kardeşliğin Önemli Bir adımını atmak Üzere BURADA Mısırlı kardeşlerimizle beraberiz. Mısır Özel Sektörünün Atacağı Adımlar for de Önemli Bir Fırsat haline Gelecek "dedi.
 
"Arap Baharı" Olarak bilinen diktatörlükten demokrasiye gecis Sürecinde Mısır Halkı arasinda kullanilan "Ayşe tanımı i Artık Sızın, yerlere çöp atmayın" sloganına Bir Destek de Türkiye'den geldi. Mısır'a Hibe Edilen 150 adet çöp Toplama aracının Kahire'de Düzenlenen Teslim törenine Katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "İmzalanan met Protokol Mısır Ile yapacağımız güzel işbirliklerinin Bir sembolüdür. Çevre Yönetimi, Atik, cografi, bilgi sistemine ve Kentsel DÖNÜŞÜM Çalışmaları noktasında Mısır'a Destek olacağız. Deneyimlerimizi paylaşacağız, fakir fukaraya Konut üretmek for Beraber çalışacağız "açıklamasında bulundu.
 
Araç Teslim toreninde Konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, önümüzdeki dönemlerde de Mısır ve Türkiye arasinda farkli işbirlikleri yapılabileceğinin sinyallerini verdi. Bakan Bayraktar Yaptığı konuşmasını söyle sürdürdü; "DÜNYANIN Iki Önemli ülkesi Türkiye ve Mısır'ın birlikteliği met bölgeye Ciddi Bir katma DEĞER kazandıracak. Ve Bugün BURADA gerçekleştirdiğimiz 150 adet çöp Toplama kamyonunun devir Teslim töreni Ile met verimli samimi işbirliğinin somut Bir neticesini hep Birlikte görmekteyiz. "
 
Mısır'a 2 Milyon dolar Destek
 
Erdoğan Bayraktar Mısır'a 2 Milyon dolar Destek yapılacağını, bunun 1 Milyon dolarının yapıldığını, 1 Milyon doların imkb önümüzdeki dönemde yapılacağını belirtti. Bayraktar, "Mısır Özel sektör for de Önemli Bir lokasyon. Burasi Özel sektör temsilcileri for KAÇIRILMAYACAK Bir Fırsat "Şeklinde konuştu.
 
Türkiye ve Mısır Çevre Bakanlıkları Olarak karşılıklı Bir Protokol akdedildiğini kaydeden Erdoğan Bayraktar, "Devir teslimini Yaptığımız 150 adet çöp Toplama Aracı Kahire, Gizze ve İskenderiye bölgelerinde kullanılacak. Güney BÖLGESİNDE kullanılacak. Mısırlı kardeşlerimize Türkiye Olarak hem şoförlerin Eğitimi Konusunda Destek olacağız hem de Teslim ettiğimiz Araçların bakımını yapacağız. Ve giriniz Tüm met işbirlikler Ile ekonomi Kalkınma alanında Mısır Halkı ilerleyecek. Bunların çoğu yerin epey hepsini elbirliği Ile yapacağız "açıklamasında bulundu.
 
Mısır Ile farkli işbirlikleri yolda
 
Törende Konuşan Mısır Çevre Bakanı Khaled Mohamed Fahmy imkb, "Türkiye Mısır halkına Yapmış oldugu yardımlar Ile Iki tanımı i arasinda yapılabilecek işbirliklerinin en güzel örneği Oldu. Bugün BURADA gerçekleştirilen Tören Iki ülkenin onu Zaman yeni işlere imza atacağının Bir Göstergesi Birlikte. Çevre alanında Türkiye'nin deneyimlerinden yararlanacağız. Ayşe Protokol Türkiye Ile Olan işbirliğimizin derinleşmesi Adına Bir rehber Olacak "dedi.
 
Tören Sonunda Mısır Çevre Bakanı Khaled Mohamed Fahmy Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a Kuran'ı Kerim hediye etti. DAHA SONRA Mohamed Fahmy ve Erdoğan Bayraktar Birlikte çöp Toplama kamyonlarına bindiler Khaled. Temizlik İşçileri Ile hatıra Fotoğrafı çektiren Bakan Bayraktar işçilere her yer Trabzon slogani Olan atkıyı hediye etti Bize.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER