,

Türkiye, Rusya’ya “Gaz yolu” verdi

Türkiye Karadeniz için "çevre onayı"nı verdi, Güney Akım'ın temeli nihayet atıldı. Rusya'nın Avrupa doğalgaz pazarında konumunu sağlamlaştırması beklenen Güney Akım projesine resmen start verildi.

Türkiye, Rusya’ya “Gaz yolu” verdi

Türkiye Karadeniz için "çevre onayı"nı verdi, Güney Akım'ın temeli nihayet atıldı.

Rusya'nın Avrupa doğalgaz pazarında konumunu sağlamlaştırması beklenen Güney Akım projesine resmen start verildi. Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin temeli dün Rusya'nın Karadeniz'deki Anapa kentinde Başkan Putin'in de katıldığı törenle atıldı. Açılışa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katıldı.

 Ukrayna'yı bypass ederek Karadeniz'in altından Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Güney Akım projesinin temel atma töreninde konuşan Putin, “Bu proje yalnızca Rusya'nın değil, tüm Avrupa'nın enerji sektörü için önemli. Bugün en önemli altyapı projelerinden biri olan, Karadeniz'in altına doğalgaz boru hattı inşası  için ilk adımı atıyoruz” dedi.

 Projenin Rus gazının en güvenli şekilde Güney Avrupa ülkelerine ulaştırılmasını sağlayacağını söyleyen Rus lider, en yüksek ekoloji standartlarını karşılayan Güney Akım'ın çevreye zarar vermeyeceğinin özellikle altını çizdi….yazının tamamını okumak için

 Öte yandan Bakan Yıldız Rusya'da konuştu:

 "Güney Akım ve Nabucco orta vadede rakip değil"

 Rusya’nın Anapa kentinde Güney Akım doğalgaz boru hattı ilk kaynak törenine katılmak için gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, güney enerji koridoru içinde yer alan tüm projelerin uygulama şansı olduğunu, birbirlerinin rakibi olmadığını söyledi.

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İstanbul ziyaretinde Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projesinin gündeme geldiğini ifade eden Yıldız, “Meslektaşım Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’ın ifade ettiği tarife farklılığı doğru. İstanbul boğazından geçişle, Samsun-Ceyhan’dan geçecek petrol arasında bir fark var. Mavi Akım-2 de gündeme geldi. Gazprom Başkanı Aleksey Miller’le bu konuyu konuştuk. Ancak bu konu biraz Türkiye’nin haricinde bir talebin oluşması ile ilgili. Türkiye’de Mavi Akım 2 için bir büyüklük henüz oluşmadığı için beklememiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

 

“Ben Nabucco’nun tabutunun çivisinin çakıldığını inansaydım her halde burada olmazdım.” ifadelerini kullanan Bakan, “Güney Akım………..yazının devamı için tıklayın 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER