,

Denizler Altında Arkeoloji

Arkeologlar "gün ışığına" çıkarır, insanoğlu ise ışığı izler. Dünyanın önde gelen su altı arkeologlarından George F. Bass'ın Türkiye sularında tarihe damgasını vuran keşiflerinin unutulmaz macerasını aktaran Denizler Altında Arkeoloji, Boyut Koleksiyon Kitaplar dizisinin en önemli eserlerinden biri.

Denizler Altında Arkeoloji

 DENİZLER ALTINDA ARKEOLOJİ GEORGE F. BASS SU ALTINA ADANMIŞ BİR ÖMÜR:

ANILAR VE KEŞİFLER
“Su altı arkeolojisinin babası” George F. Bass'ın Bodrum ve çevresinde gerçekleştirdiği kazı çalışmaları, ekibiyle yaşadığı unutulmaz olaylar, geliştirdiği teknikler ve dünyanın en önemli batıklarının keşif öykülerine benzersiz fotoğraflar ve çizimler eşliğinde tanıklık edeceksiniz.
Yüzlerce büyüleyici fotoğraf ve orijinal çizimler eşliğinde kazı çalışmalarının bir ömre yayılan hikayeleri... 
George F. Bass ve ekip arkadaşlarının 50 yıl önce ve 50 yıl sonra çekilmiş çarpıcı fotoğrafları, buluntular...
Kazı çalışmalarında kullandıkları teknikler, maceralar, unutulmaz anılar ve su altı fotoğrafları...
Arkeologlar "gün ışığına" çıkarır, insanoğlu ise ışığı izler. Dünyanın önde gelen su altı arkeologlarından George F. Bass'ın Türkiye sularında tarihe damgasını vuran keşiflerinin unutulmaz macerasını aktaran Denizler Altında Arkeoloji, Boyut Koleksiyon Kitaplar dizisinin en önemli eserlerinden biri. 
“Su altı arkeolojisinin babası” George F. Bass, ilk kez 1960'ta Bodrum, Gelidonya Burnu'nda çalışmalarına başladı ve bu çalışma bir arkeolog tarafından yürütülen ilk denizaltı kazısı olarak bilim tarihine geçti. George F. Bass, bu adımla Türk ve Dünya arkeolojisinde yeni bir çağ başlatmış oldu. 
Tam 372 sayfalık Denizler Altında Arkeoloji adlı bu eserde ise, aynı zamanda bir müze ve enstitü de kurmuş olan yazarın, Bodrum ve çevresinde gerçekleştirdiği kazı çalışmaları, ekibiyle yaşadığı unutulmaz olaylar, geliştirdiği teknikler ve dünyanın en önemli batıklarının keşif öyküleri benzersiz fotoğraflar ve çizimler eşliğinde sunuluyor. 
Bass'ın ilk buluntularından, son dalışına kadar su altı arkeolojisinde çığır açan çalışmalarını kayda alan Denizler Altında Arkeoloji, filmlere konu olabilecek kadar renkli ve maceralarla dolu bir yaşamı da gözler önüne seren, destansı bir yapıt. 

GEORGE F. BASS: Kariyerini Uluburun ve Gelidonya batıkları da dahil olmak üzere ilginç bölgelerde su altı kazı çalışmalarına adayan George Bass, aynı zamanda Teksas A&M Üniversitesi'nde Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü'nün de kurucusu.
   1960'ta ilk dalışını gerçekleştiren Bass'ın ekibi 1967'de bir sonar cihazıyla tarihi bir batığın yerini tespit ederek bir ilke imza attı. Bass, 1977-1979 yılları arasında Serçe Limanı'nda 11. yüzyıldan kalma bir batık üzerinde kazı çalışmalarına devam etti. Bu batık tam 3 ton kırık cam taşıyordu. Bu cam parçaları 20 yılda bir araya getirildi ve bugün Ortaçağ'a ait bulunmuş en büyük cam olma özelliğini taşıyor. 1979'da The National Geographic Derneği ona La Gorce Altın Madalya ödülünü verdi. 1988'de The National Geographic'ten bir ödül daha aldı. 1999'da ise Tarihi Arkeoloji Derneği'nin JC Harrington ödülünü kazandı. Başkan George W. Bush ise 2002'de Bass'a Ulusal Bilim Madalyası'nı takdim etti. On adetten fazla kitabı bulunan Bass, aynı zamanda makaleleriyle de su altı arkeolojisine ışık tuttu. Çalışmaları ve keşifleri ise Denizler Altında Arkeoloji adlı eserde adeta devleşiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER